Сторінка
10
Яку назву має тіло слизовиків? (Плазмодій.)
2. Мотивація навчальної діяльності:
Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
ІІ Вивчення нового матеріалу
1. Пояснення вчителя з використанням таблиць, відповідних малюнків підручника.
(Учитель складає схеми на класній дошці. Учні переписують їх усвої зошити.)
Будова: міцелій без перегородок (одноклітинний), простий або розгалужений.
Живлення: сапротрофи і паразити.
Представники: синхітрум, ольпідій капустяний, фітофтора, мукор.
Будова: вегетивне тіло здебільшого ниткоподібне, багатоклітинне.
Живлення: сапротрофи і паразити.
Розмноження: вегетативне, нестатеве, статеве.
Представники: пеніцил, аспергіл, дріжджі, домовий гриб, трутовики, сажкові, іржасті гриби.
Виконання лабораторної роботи „Будова мукора”
Мета: вивчити особливості будови нижчих грибів на прикладі мукора.
Обладнання: мікроскопи, мікропрепарати мукора, шматочок хліба з цвіллю, препарувальні голки, предметні та покривальні скельця, скло, вода.
(Учитель проводить інструктаж з техніки безпеки.)
Хід роботи
1. Розгляньте цвілеві гриби на продуктах, опишіть їх зовнішній вигляд.
2. Розгляньте мікропрепарат білої цвілі мукора за допомогою мікроскопа при збільшенні у 56 разів. Що являє собою міцелій мукора?
3. Приготуйте мікропрепарат мукора і розгляньте його під мікроскопом.
4. Намалюйте в зошиті будову мукора (мал. 1) і підпишіть його частини.
Рис. 1. 1. Міцелій. 2. Спори. 3. Головки зі спорами.5.
Зробіть висновок:
а) Чому мукор належить до царства Гриби?
б) Чим відрізняються нижчі гриби від вищих?
ІІІ. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу.
Бесіда з учнями за такими питаннями:
• За якими ознаками гриби поділяють на нижчі та вищі?
• Чи є серед нижчих грибів паразити? Відповідь обґрунтуйте.
• До якої групи належить мукор? Чому?
• Чим характеризуються вищі гриби?
• Назвіть гриби-паразити. Якої шкоди вони завдають рослинам?
• Які ви знаєте методи боротьби з грибами-паразитами?
ІV. Домашнє завдання
Прочитати відповідний параграф підручника; підготувати повідомлення про дріжджі (на бажання).
План-конспект уроку:
Шапкові гриби
Мета: вивчити будову, живлення, розмноження шапкових грибів, указати на їх екологічне і практичне значення; розвивати вміння порівнювати будову грибів; навчити учнів надавати першу допомогу потерпілому в разі отруєння грибами.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, формування вмінь і навичок.
Обладнання: муляжі грибів, натуральні об'єкти, таблиця «Гриби», дидактичний матеріал, роздатковий матеріал для лабораторної роботи.
Хід уроку
І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу:
І. Актуалізація опорних знань
1. Біологічний диктант.
Вегетативне тіло гриба називається . . Грибниця складається з . . Гіфи нижчих грибів . , а вищих . . Гриби всмоктують воду з розчиненими .За способом живлення гриби поділяються на . і
2. Робота з картками. Завдання
• Замалюйте гриб-мукор і зробіть відповідні підписи (виконують два учні на класній дошці).
• Замалюйте цвільовий гриб і зробіть відповідні підписи
2. Мотивація навчальної діяльності
(Учитель повідомляє тему, мету, завдання уроку.) На дошці написано загадку:
І великі, і малі
Повдягалися в брилі,
І дощу ці одноніжки
Не бояться ані трішки.
Ліс — улюблений їх край,
А як звуться — відгадай.
Учитель демонструє учням шапкові гриби і пропонує відповісти на запитання: з чого складається надземне плодове тіло шапкових грибів? (З шапки і ніжки.)
ІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Будова грибів.
Учні розбирають будову шапкових грибів за муляжами і записують у свої зошити назви частин гриба: шапка і ніжка.
2. Середовище існування.
Учитель пропонує учням прочитати загадку і підкреслити слова, які свідчать про середовище життя шапкових грибів.
3. Живлення.
Учитель пояснює семантику терміна «мікориза» (співжиття грибів з коренями рослин) та розкриває значення шапкових грибів.
4. Гра «Грибник-знавець».
Учитель. Грибник у лісі в кошик назбирав грибів, а саме: сироїжки, маслюки, лисички, мухомори, опеньки, бліді поганки, печериці, підберезовики, боровики, підосичники тощо.
(Учні записують назви грибів до своїх зошитів.)
Запитання до учнів
• Які з цих грибів ви порадили б грибникові викинути з кошика і чому? (Мухомори, бліді поганки.)
• Які ще гриби, крім названих, є отруйними?
(Учні перелічують отруйні гриби, які їм відомі. Учитель доповнює їх, пропонуючи учням записати отруйні представники шапкових грибів до зошитів.)
Отруйні гриби: мухомор червоний, мухомор білий, мухомор смердючий, мухомор пантерний, опеньок сірчано-жовтий несправжній, опеньок цегляно-червоний, дощовик несправжній, хрящ — молочник неїстівний.
5. Ознаки отруєння грибами і перша допомога потерпілому. (Учитель ознайомлює учнів з ознаками отруєння грибами і правилами надання першої допомоги потерпілому.)
Виконання лабораторної роботи № „Будова плодових тіл шапкових грибів”.
Мета: вивчити особливості будови плодового тіла і навчитися розрізняти трубчасті і пластинчасті гриби.
Обладнання: муляжі плодових тіл шапкових грибів, таблиця, підручник.
(Учитель проводить інструктаж з техніки безпеки.)
Хід роботи
1. Розгляньте схему будови плодового тіла шапкових грибів. Знайдіть його основні частини, підпишіть.
2. Розгляньте будову нижньої частини шапки. Поділіть гриби на пластинчасті та трубчасті з урахуванням будови їх шапок і заповніть таблицю:
3. Узагальнюванні запитання
• За якими ознаками шапкові гриби належать до царства Гриби?
• Які особливості будови нижнього шару шапки?
• Чому можна отруїтися шапковими грибами?
IV. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу
1. Бесіда за запитаннями: 1. Які гриби називаються шапковими? Чому? 2. На які групи поділяються гриби за будовою шапки? 3. Що таке плодове тіло? 4.Що таке мікориза? 5. Як живляться і розмножуються шапкові гриби? 6. Які отруйні гриби трапляються у вашій місцевості?
2. Термінологічна робота: заповніть порожні клітинки, вписавши назви грибів-паразитів (кросворд.
(Відповіді: 1- сажкові, 2 - іржасті, 3 - чага, 4 - трутовики, ріжки.)
Кросворд
V. Домашнє завдання
Прочитати відповідний параграф підручника; підготувати повідомлення про неїстівні шапкові гриби.
План-конспект уроку
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Засоби музичної виразності в творах шкільного репертуару на уроках музики
Теоретичні основи впровадження рейтингової системи педагогічного контролю у процес професійної підготовки майбутніх фахівців з фізичного виховання
Дитині, як носію мови, необхідна зона мовного розвитку
Особистісно орієнтовне навчання
Естетичне виховання підлітків в процесі навчальної діяльності