Сторінка
9
ІІІ. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу.
Завдання для учнів для кращого запам’ятовування термінів: „Підкресли одною рискою назви, які відносяться до будови насіння, а двома до складу насінь: шкірка, крохмаль, зародок, білок, брунька з листочками, жир, сім'ядолі, мінеральні речовини, стеблинка, вода”
IV. Домашнє завдання: § підручника.
План-конспект уроку:
Гриби - безхлорофільні і гетеротрофні організми. Загальна характеристика царства Гриби
Мета: ознайомити учнів з особливостями будови і способом живлення грибів, класифікацією царства Гриби; розвивати поняття про різноманітність живих організмів; виховувати любов до природи.
Базові поняття і терміни: мікологія, спорангій, конідії, аскоспора, базидіоспора.
Обладнання: настінні таблиці „Гриби”, натуральні об'єкти, муляжі, малюнки.
Хід уроку
І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу:
1. Актуалізація опорних знань
Бесіда за запитаннями.
1. Які царства органічного світу ви знаєте?
2. Чому гриби виділяють в окреме царство?
2. Мотивація навчальної діяльності
Повідомивши тему, мету і завдання уроку, учитель пояснює етимологію і семантику терміна „мікологія” (від грец. mikos — гриби, logos — учення). Учні записують новий термін до своїх зошитів.
ІІ. Вивчення нового матеріалу
Розповідь вчителя. 1. Гриби — безхлорофільні, гетеротрофні живі організми.
(Учитель пояснює, а учні складають у зошитах відповідні схеми.)
.
Учитель ставить перед учнями проблемне запитання:
Чому підберезовики, підосичники, маслюки та інші гриби ростуть біля відповідних видів рослин?
Учитель пояснює явище мікоризи. Відтак розкриває семантику та етимологію нового терміна (від грец. mikos - гриби, risa - корінь).
Мікориза - це взаємовигідне співжиття гриба та кореневої системи вищих рослин. (Учні записують термін та його значення до своїх зошитів.)
Розмноження учитель розповідає за схемою
(Учні записують нові терміни до своїх зошитів.)
Етимологія та семантика термінів.
Спорангій (від грец. spora — сім'я, насінина і angion — посудина).
Конідія (від грец. konia — пил і eidos — вигляд) — спора нестатевого розмноження.
Аскоспора — (від грец. askos — мішок, сумка і spora) — спора статевого розмноження.
Базидіоспора — (від грец. basidion — невелика основа і spora) — спора статевого розмноження, що утворюється на поверхні основи.
Далі учні складають таблицю „Подібність грибів до рослин і тварин”, працюючи з відповідним матеріалом.)
Таблиця. Подібність грибів до рослин і тварин
Ознаки рослин |
Ознаки тварин |
1. Прикріплений спосіб життя |
1. Відсутність хлорофілу |
2. Необмежений ріст |
2. Наявність хітину в клітинній оболонці |
3. Міцна клітинна оболонка |
3. Гетеротрофний спосіб життя |
4. Запасна речовина — глікоген | |
5. Наявність сечовини в обміні речовин |
Висновок: Гриби — своєрідна група живих організмів, які поєднують ознаки рослин і тварин.
ІІІ. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу.
(Учитель перевіряє учнів на знання нових термінів.) Завдання. Заповніть клітини, давши правильні відповіді. Царство органічного світу.
(Відповідь: гриби.)
Наука про гриби. (мікологія). Симбіоз грибів і вищих рослин (мікориза). Вегетативне тіло гриба. (міцелій.)
Який буває міцелій? (неклітинний, клітинний)
Запитання для бесіди з учнями
Чому гриби виділять в окреме царство? На які відділи поділяють царство Гриби? Як називається вегетативне тіло грибів? Що означає поняття «міцелій»? Що таке «гіфи»? Як живляться гриби? На які групи поділяють гриби за типом живлення? Як розмножуються гриби?
ІV. Домашнє завдання: § підручника
План-конспект уроку:
Нижчі гриби. Вищі гриби
Мета: поглибити знання учнів про особливості будови, живлення та розмноження грибів, які викликають хвороби рослин, тварин і людини; ознайомити учнів з практичним значенням грибів;
розвивати навички роботи з мікроскопом та уміння виготовляти мікропрепарати грибів; виховувати в учнів правила особистої гігієни.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, формування вмінь і навичок.
Обладнання: таблиця „Гриби”, мікроскопи, мікропрепарати, гриб-мукор, предметні скельця, покривні скельця, препарувальні голки.
Хід уроку
І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу:
1. Актуалізація опорних знань
На цьому етапі уроку можна запропонувати учням термінологічну роботу.
1. Робота з картками.
Варіант 1
Які гриби живляться відмерлими рештками? (Сапротрофи.)
Назвіть орган спороутворення у нижчих грибів. (Спорангій.)
Назвіть один із відділів царства Гриби. (Слизовики.)
Назвіть один із способів розмноження грибів. (Статевий.)
Як називається спеціальна клітина для нестатевого способу розмноження? (Спора.)
Варіант 2
Назвіть спосіб нестатевого розмноження. (Конідій.)
Як називається спеціальна клітина для нестатевого розмноження? (Спора.)
Як називається спора статевого розмноження сумчастих грибів? (Аскоспора.)
Назвіть один із відділів царства Гриби. (Слизовики.)
Яку назву має тіло слизовиків? (Плазмодій.)
Варіант 3
Назвіть орган спороутворення у нижчих грибів. (Спорангій.)
Як називається спеціальна клітина для нестатевого розмноження? (Спора.)
Як називається спора статевого розмноження, що утворюється на поверхні основи? (Базидіоспора.)
Яку назву має вегетативне тіло гриба? (Грибниця.)
Назвіть відділ царства Гриби. (Слизовики.)
Варіант 4
Спора статевого розмноження, що утворюється в спеціальних сумках. (Аскоспора.)
Назвіть орган спороутворення у нижчих грибів. (Спорангій.)
Як називається наука про гриби? (Мікологія.)
Який термін співжиття грибів з коренями рослин? (Мікориза.)
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Формування у молодших школярів читацьких інтересів у процесі роботи з дитячою художньою книжкою
Психолого-педагогічні та методичні аспекти роботи з обдарованими дітьми
Роль міжкультурного виховання у підготовці вчителів Німеччини
Друге народження педології
Педагогічні основи правового виховання дітей молодшого шкільного віку