Сторінка
11
Лишайники - симбіотичні організми. Роль та значення лишайників і грибів у природі й житті людини
Мета: вивчити особливості будови лишайників; визначити практичне значення лишайників та їх роль у природі; далі розвивати вміння працювати з підручником, аналізувати, робити висновки; виховувати в учнів екологічну культуру.
Обладнання: таблиця „Лишайники”, гербарні екземпляри накипних, листуватих і кущистих лишайників.
Хід уроку
І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу:
1. Актуалізація опорних знань.
На цьому етапі уроку можна запропонувати термінологічну роботу (для окремих учнів):
1. Заповніть схему „Царство гриби” (робота з карткою):
2. Визначте систематичне положення:
а) білого гриба: царство . , відділ . , клас . , вид .;
б) хлібних дріжджів: царство . , відділ . , клас . , вид . .
2. Мотивація навчальної діяльності
1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
2. Учитель пропонує розглянути колекцію лишайників і дати відповіді на запитання: Що це за організми? Що вам про них відомо? Де вони вам траплялися?
(Учитель пояснює етимологію та семантику терміна „ліхенологія”. Ліхенологія (від грец. leikhen - лишайник і logos - наука) - наука про лишайники.
ІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Відділ Лишайники (25 тисяч видів).
Лишайники — дуже своєрідні організми, які утворилися внаслідок співжиття грибів із ціанобактеріями та зеленими водоростями. Тобто це організми, які утворені симбіозом гриба і водорості.
(Учитель пояснює етимологію та семантику терміна «симбіоз».) Симбіоз (від грец. symbiosis - спільне життя) - взаємокорисне для різних форм організмів співжиття.
2. Особливості будови, живлення, розмноження лишайників.
• Будова. (Учитель пояснює етимологію та семантику слова «талом».)
Талом (від грец. tabs - паросток), слань - вегетативне тіло лишайників, не диференційоване на органи.
(Учитель пояснює будову лишайника, демонструючи настінну таблицю.)
• Живлення. (Учні заповнюють міні-таблицю за допомогою вчителя.)
Гіфи гриба | |
Клітини водорості |
• Розмноження. (Учитель ознайомлює учнів з основними способами розмноження лишайників: вегетативне — частинами слані; нестатеве — спорами.)
3. Різноманітність лишайників. (Учні працюють з роздатковим гербарієм, малюнками та текстом підручника за завданнями.) Завдання
• Розгляньте гербарій лишайників.
• Виберіть кущисті лишайники; поясніть, чому вони так називаються.
• Розгляньте накипні лишайники і встановіть, чим вони відрізняються від листуватих.
• Розгляньте листуваті лишайники; поясніть, чому вони дістали таку назву.
Дані потрібно занести до таблиці „Різноманітність лишайників”.
4. Поширення. Учитель разом з учнями визначає місця поширення лишайників: каміння, скло, залізо, ліси, тундра, скелі, стовбури дерев, грунт.
5. Значення лишайників у природі та житті людини.
а) Учитель розповідає про лишайники як індикатори чистоти повітря, повідомляє про їх бактерицидні властивості.
Учитель пояснює етимологію і семантику терміна „бактерицидність” (від бактерія і лат. sedere - вбивати) - вбивати бактерії.
б) Робота учнів з текстом підручника і складання у зошитах таблиці „Значення лишайників”.
У природі |
У житті людини |
ІІІ. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу 1. Учитель пропонує учням роботу з термінами «Розв'яжи кросворд». (Виконуючи завдання, учні можуть користуватися підручником.)
а) Наука про лишайники. (Ліхенологія.)
Відділ царства Гриби. (Лишайники.)
Їстівний лишайник. (Леканора.)
б) 1. Спеціальна клітина для нестатевого розмноження. (Спора.)
2. Їстівний лишайник. (Леканора.)
3. Група лишайників. (Накипні.)
4. Симбіотичні організми. (Лишайники.)
5. Накипний лишайник. (Пельтігера.)
2. Біологічний диктант. Закінчіть речення:
1. Лишайники поділяються на такі групи: (Кущисті, листу-ваті, накипні.)
2. На каменях оселяються лишайники, схожі на брунатно-сірий накип, це . . (Накипні лишайники.)
3. Ксанторія належать до (Листуватих лишайників.)
4. Ягіль належить до (Кущистих лишайників.)
5. Тіло лишайників — слань складається з двох організмів: (Грибів і водоростей.)
6. Лишайники вбирають воду (Усією поверхнею тіла.)
7. Співжиття двох організмів називається (Симбіозом.)
VI. Домашнє завдання.
Прочитати відповідний параграф підручника; підготувати повідомлення про лишайники (на бажання).
План-конспект уроку:
Загальна характеристика царства Дроб'янки.
Будова і різноманітність бактерій
Мета: дати загальну характеристику царства Дроб'янки, ознайомити учнів з особливостями будови і морфологічними формами бактерій.
Обладнання і матеріали: таблиці „Бактерії”, „Будова бактеріальної клітини”, „Бактерії і синьо-зелені водорості”
Базові поняття і терміни: дроб'янки, бактерії, ціанобактерії, оболонка, прокаріоти, коки, бацили, вібріони, спірили, спірохети.
Концепція уроку: сформулювати визначення дроб'янок. Розглянути особливості будови і життєдіяльності бактерій. Звернути увагу на відмінність бактерій від інших груп живих організмів. Розповісти про значення бактерій у природі і житті людини.
Хід уроку
І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу:
1. Актуалізація опорних знань.
Запитання до учнів.
1. Які царства живих організмів ви знаєте?
2. Як побудована клітина рослин?
3. Опишіть будову клітини одноклітинних водоростей.
4. Яке значення в клітинах рослин має ядро?
II. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя.
Групу прокаріот (дроб'янок) звичайно виділяють у ранг царства або надцарства. Вони відрізняються від інших клітинних організмів більш примітивною будовою клітин, зокрема відсутністю сформованого ядра. У клітинах прокаріот є рибосоми, джгутики і плазматичні мембрани. Генетичний матеріал їх представлений бактеріальною хромосомою — кільцевою молекулою ДНК. Зовні клітини прокаріот покриті міцною клітинною стінкою, що містить речовину муреїн. Часто зовні клітини прокаріот оточені капсулою або слизуватими шарами.
Царство Дроб'янки часто поділяють на два відділи - бактерії і ціанобактерії
При вивченні бактерій, повідомивши учням про два способи їх харчування (у зв'язку з чим бактерії поділяються на групи паразитів і сапрофітів), учитель може висунути проблему: „Як харчуються бактерії-сапрофіти?”, яку діти повинні вирішити в процесі роботи з терміном сапрофіт. Учні проводять його аналіз, відзначають, що термін складається зі слів „сапро” „”фітон”. Учитель повідомляє їх переклад із грецької мови: сапро - гнилий, який розклався, фітон - рослина. З'єднавши зміст цих слів, учні правильно пояснюють понятійне значення терміна і тим самим вирішують поставлену проблемну задачу.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Оптимізація міжпредметних зв'язків, як умова підвищення ефективності процесу загальнотехнічної підготовки
Проектування перспективи розвитку освіти відповідно до фаху студента
Технологія саморозвитку за М. Монтессорі
Формування цінностей засобами художньої літератури у дітей старшого дошкільного віку
Історичні форми і методи організації навчання