Сторінка
12
За особливостями зовнішньої будови виділяють декілька типів
Морфологічні типи бактерій
Назва типу |
Опис |
Коки |
Клітини кулястої форми. Можуть утворювати колонії, що мають вигляд пари клітин (диплококи), ланцюжка клітин (стрептококи), кубічного пакета клітин (сарцини) або гроноподібної маси (стафілококи) |
Палички |
Клітина має витягнуту циліндричну форму. Паличкоподібні бактерії, здатні утворювати внутрішньоклітинні спори, часто називають бацилами |
Вібріони |
Рухливі бактерії з полярно розташованими джгутиками, що мають вид коми |
Спірили |
Клітини мають форму спірально звитих паличок. Пересуваються за допомогою полярно розташованих джгутиків |
Спірохети |
Клітини мають гвинтоподібну форму. Зовні клітина оточена оболонкою (чохлом). Між клітинною стінкою і чохлом розташовані фібрили (за будовою і складом подібні з джгутиками), що забезпечують пересування клітини. Спірохети можуть згинатися і пересуваються змієподібно або поштовхами |
ІІІ. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу
Запитання до учнів. 1. Щотаке дроб'янки? 2. На які відділи поділяється царство Дроб'янки? 3. Які особливості будови клітин бактерій? 4. Як живляться бактерії? 5. Яке значення мають бактерії в природі? 6. Яке значення мають бактерії в житті людини?
IV. Домашнє завдання. § підручника
План-конспект-уроку:
Будова і різноманітність ціанобактерій. Значення дроб'янок у природі і житті людини
Мета: розповісти про будову і різноманітність ціанобактерій, розглянути їхню роль у природі і житті людини.
Обладнання і матеріали: таблиці „Бактерії”, „Будова бактеріальної клітини”, „Бактерії і синьо-зелені водорості”
Базові поняття і терміни: гетеротрофи, сапротрофи, паразити, автотрофи, ціанобактерії, цисти, анабена, осциляторія, спіруліна, носток, бактеріальні захворювання, профілактичні щеплення, ботулізм, «цвітіння води».
Концепція уроку: розглянути особливості будови і життєдіяльності ціанобактерій. Звернути увагу на відмінність ціанобактерій від бактерій. Розповісти про значення ціанобактерій у природі і житті людини.
Хід уроку
І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу:
1.Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
Запитання до учнів.
І.Що таке дроб'янки?
2. На які відділи поділяється царство Дроб'янки?
3. Які особливості будови клітин бактерій?
4. Як живляться бактерії?
Повідомлення учнів.
1. Хвороботворні бактерії.
2. Різноманітність і значення ціанобактерій.
II. Вивчення нового матеріалу розповідь учителя.
Ціанобактерії — це фотосинтезуючі прокаріоти. Вони представлені одноклітинними, колоніальними і багатоклітинними формами. У багатоклітинних форм тіло особини складається з декількох або багатьох клітин, між якими існує плазматичний зв'язок. Забарвлення клітин або колоній часто має характерний синьо-зелений колір, але, у залежності від комбінацій пігментів, зустрічаються майже зелений, жовтувато-зелений та інші типи забарвлення.
Клітинна оболонка багатошарова з внутрішнім муреїновим шаром. До складу оболонки входять пектини, вуглеводи, амінокислоти, жирні кислоти, ліпополісахариди.
У циклах розвитку відсутні рухливі стадії. Розмноження вегетативне або нестатеве. Статевий процес не виявлений.
Живуть ціанобактерії частіше в прісних водах, але зустрічаються й у морях, на поверхні ґрунту, на скелях. Можуть жити як при низьких температурах на снігу і льоду, так і при високих температурах (до 80 °С) у гарячих джерелах. Характерними представниками є хроокок, осцилярія і носток. У ряді випадків ціанобактерії можуть викликати «цвітіння води».
ІІІ. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу
Запитання до учнів.
1. Які особливості будови клітин ціанобактерій?
2. Як живляться ціанобактерії?
3. Яке значення мають ціанобактерії у природі?
4. Яке значення мають ціанобактерії у житті людини?
IV. Домашнє завдання: Складіть список ціанобактерій, що живуть у вашій місцевості.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Мотивація студентів
Статеве виховання молодших школярів
Педагогічна творчість як умова формування інтересу у школярів до іноземної мови
Роль народних звичаїв та традицій у розвитку музичного світогляду дітей дошкільного віку
Структура вищої освіти в Україні. Національна доктрина розвитку освіти України у ХХІ ст