Сторінка
1
За роки незалежності України соціальна робота пройшла кілька етапів становлення та розвитку. За цей час створено державну систему центрів соціальних служб для молоді, виникли різноманітні служби, ініціаторами яких стали як державні структури, так і громадські організації. Зараз підготовку соціальних педагогів, соціальних працівників, підвищення професійної кваліфікації фахівців здійснюють понад 30 вищих навчальний закладів. Постійно зростає кількість наукових досліджень з цієї проблематики в яких представлений як зарубіжний, так і національний досвід.
Значний внесок у розбудову вітчизняної практики соціальної роботи зробили професійні об’єднання. Відразу за створенням у 1992 році української асоціації соціальних педагогів і спеціалістів із соціальної роботи виникли Ліга соціальних працівників, ціла низка регіональних громадських організацій, що об'єднали фахівців соціальної роботи. Прийняття „Етичного кодексу спеціаліста із соціальної роботи України”, сприяло переходу фахівців соціальної сфери на новий рівень, який відповідає міжнародним стандартам та вимогам професійної діяльності.
Як відомо, „соціальний педагог”, „соціальний працівник” є певним сукупним обрисом професії „соціальна робота”. Портрет соціального працівника та педагога буде неповним, якщо висвітляться тільки його професійні характеристики.
Тож завданнями цієї курсової роботи є:
• розкрити взаємозв’язок двох професій: „соціальний педагог” та „соціальний працівник”;
• показати глибину та обсяг сфери діяльності тієї роботи, яку проводить соціальний педагог;
• визначити професійні та особистісні критерії, нормативно-правову базу цієї професії, етичні та моральні норми.
Тільки тоді ми зможемо чітко сказати то такий соціальний педагог і чим він займається.
В наш час виходять друком дуже багато видань, в яких представлений як зарубіжний, так і національний досвід, теоретичні й практичні напрацювання з соціально-педагогічних дисциплін. Але зважаючи на те, що соціальна педагогіка є надто молодою наукою і будь-яка тема не буде вважатися повністю вивченою і дослідженою, саме чітке усвідомлення суті і значення цієї професії є дуже актуальним у наш час.
Об’єктом цієї курсової роботи є основні напрями соціально-педагогічної роботи, в яких конкретизується її зміст (комунікативна, організаторська, прогностична, охоронно-захисна, діагностична, попереджувально-профілактична, корекційно-реабілітаційна, соціально-терапевтична функції) та пов’язана з цим його діяльність в процесі соціалізації особистості.
Предметом роботи є портрет соціального педагога як особистості і професіонала.
Мета – розкрити портрет соціального педагога, його роль в соціалізації особистості, чітко з’ясувати права і обов’язки, показати важливість його професійної діяльності.
Соціальна робота як вид суспільної діяльності та місце у ній соціального педагога. Взаємозв'язок професій "соціальний педагог" і "соціальний працівник"
Соціальна робота як різновид професійної діяльності ствердилась близько 100 років тому в країнах Західної Європи. За цей час у практиці соціальної роботи за кордоном сформувалася достатня кількість напрацьовок. В нашій країні соціальну роботу як професію було визнано на початку 90-х років ХХ століття.
Соціальна робота поняття дуже широке. У більшості наукових праць це поняття розглядається у трьох аспектах:
• як практична професійна діяльність із надання допомоги та підтримки різних верств населення, запобігання неадекватної поведінки;
• як дисципліна з професійної підготовки фахівців у цій галузі;
• як галузь наукових знань, що має свій категоріальний апарат, досліджує принципи та закономірності людей, методи соціальної роботи [12, с.6] базуючись на тих же поняттях у соціальній педагогіці.
У більшості словників читаємо, що соціальна робота - це цілеспрямована діяльність у суспільстві через уповноважені органи, спрямована на забезпечення належного соціального, культурного та матеріального рівня життя членів суспільства та надання допомоги різним категоріям людей .
Один з основоположників соціальної роботи І.І. Ленгович наголошує, що визначення соціальної роботи має базуватися на таких стрижневих поняттях як „соціальне” та „соціалізація”.
Тому через призму цих понять він стверджує, що це професійна діяльність соціальних інститутів, державних і недержавних організацій, груп та окремих індивідів, пов’язана з наданням допомоги особам чи групам людей що до соціалізації.
Є три підходи трактування соціальної роботи на сучасному етапі:
• інструмент соціальної державної політики;
• допомога населенню у кризових або важких ситуаціях, превентивна профілактична діяльність;
• надання соціальних послуг.
Якщо ми розберемо і проаналізуємо всі функції соціальної роботи, то побачимо, що вони мають безпосереднє відношення до функцій соціального педагога: комунікативна, організаторська, прогностична, правозахисна, діагностична, профілактична, соціально – терапевтична.
За своїм змістом соціальна робота і соціальна педагогіка – гуманітарні, а за характером – міждисциплінарні та інтегративні. Вони тісно пов’язані з такими соціальними дисциплінами, як соціологія, політика, право.
Водночас у фокусі уваги цих професій перебувають окремі люди чи соціальні групи, тому важливе значення для них мають людинознавчі дисципліни, такі як психологія, педагогіка, етнологія.
Окрім зазначених наук, соціальна робота та професія соціального педагога тісно взаємопов’язана з правом, (надає можливість відстоювати інтереси клієнтів на основі державних, правових документів). Історія подає свідчення про особливості розвитку і ставлення соціальної роботи і соціальної педагогіки як наук, та сфери практичної діяльності у різні часові періоди. Етика – визначає основні морально-етичні вимоги до професійної діяльності соціального педагога. Знання основ медичних, фізіологічних характеристик різних вікових етапів також важливе в цих професіях.
Соціальний педагог і соціальний працівник – специфічні поняття соціальної роботи.
Соціальний педагог – спеціаліст по роботі з батьками, дітьми, підлітками, молодіжними групами та об’єднаннями, з дорослим населенням в умовах освітніх і спеціалізованих установ, за місцем проживання.
Соціальний педагог забезпечує цілеспрямовану соціально-педагогічну допомогу і підтримку процесу соціалізації різноманітних категорій дітей і молоді, сприяє їхньому соціальному вихованню в умовах життєдіяльності, надає психолого-педагогічну і соціально-педагогічну допомогу сім’ї, різним виховним закладам, допомагає підліткам в період соціального і професіонального становлення.
Соціальний працівник – спеціаліст, діяльність якого спрямована на надання допомоги людині, сім’ї або групі осіб, що потрапили у складну життєву ситуацію, шляхом інформування, консультування, організації різних форм підтримки та обслуговування хворих чи одиноких людей.
Розподіл сфери діяльності соціальних служб на соціально-педагогічну і та соціальну роботу нині втратив свою доцільність. Між цими двома сферами є інша залежність: загальне визнання провідної ролі психолого-педагогічної забезпеченості соціальної роботи передбачає по-перше, обов’язкову наявність у соціальній ролі професії соціально-педагогічного фундаменту; по-друге, розвиток соціально-педагогічної науки, що визначає соціальну роботу, розглядаючи людину в особистісно-середовищному контексті як відкриту систему, яка постійно змінюється.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Виховний ідеал козака у козацькій педагогіці
Методика формування умінь говоріння учнів старших класів в умовах інтенсивного навчання
Педагогічні та лінгвістичні умови формування комунікативних умінь і навичок майбутніх вчителів початкових класів
Розвиток музичних здібностей молодших школярів
Драматизація казки Наталі Забіли “про півника та курочку і про хитру лисичку”