Сторінка
4
Необхідно включати в навчальний процес спеціальні розвиваючі засоби, оскільки рівень розвитку творчих здібностей залежить від змісту та методів навчання. Забезпечуючи педагогічні умови, що визначають успішність навчання дитини в школі, можна формувати і розвивати творчі здібності.
Педагогічні умови – це сукупність заходів в процесі навчання, реалізація яких приводить до досягнення тих чи інших цілей навчання і розвитку школярів. Дидактичні умови, на відміну від педагогічних, охоплюють насамперед сам процес навчання і його характеристики.
Як відомо, творчі здібності розвиваються на основі спеціально відібраного та сконструйованого навчального матеріалу при умовах забезпечення гуманної взаємодії вчителя та учня і сформованості у останнього відповідної мотивації.
Розглянемо, які ж дидактичні умови необхідні для розвитку творчих здібностей.
Врахування мотивів діяльності школярів, світогляду, переконань, потреб, інтересів, нахилів, досягнення рівня здібностей, що передбачає співпрацю педагога з психологом закладу.
Мотивація відіграє велику роль в успішності навчання фізики. Великий німецький фізик А. Ейнштейн наголошував: «Правильно навчає той, хто навчає цікаво». На сучасному етапі розвитку освіти ця його теза залишається дуже актуальною. Бо якщо учню не цікаво вивчати предмет, результату, якого очікує вчитель від навчання, ніколи не буде.
Щоб мотивувати учнів та розвивати їх творчі здібності на уроках фізики використовується: новітні технології викладання предмета; упровадження кооперативного навчання, яке відкриває для учнів можливості співпраці зі своїми ровесниками з метою досягнення загальних цілей, дає змогу реалізувати природне прагнення кожної дитини до спілкування, сприяє досягненню учнями вищих результатів оволодіння навчальними компетентностями; використання різних варіантів групової роботи: діалог, синтез думок, громадський проект, пошук інформації тощо; упровадження інтерактивних методів навчання, які передбачають дискусії, оригінальні експерименти, учнівські проекти, методи та прийоми розвитку творчих здібностей учнів на уроці та в позаурочний час, праця над розвитком фізичного мислення учнів; створення особливих умов (проблемних ситуацій), тобто постановка певних «перешкод» для пояснення фізичних явищ. Щоб подолати їх учні повинні виконувати дослідження, відповідні обчислення тощо. Таким чином у них з’являється інтерес до проблеми, активізується їх пізнавальна й розумова діяльність.
Найчастіше проблемні ситуації створюються на основі впровадження проблемного демонстраційного експерименту. Якість більшості уроків фізики в значній мірі залежить від того, наскільки вдало був підготовлений і проведений демонстраційний експеримент.
Широке застосування експерименту у шільному викладанні, по-перше, сприяє формуванню в учнів правильного поняття про особливості експерименту як про метод наукового дослідження, по-друге, подальший розвиток можливостей учня відбувається в рамках його дослідницької роботи, тому що розвивати творчі здібності можна тільки через її залучення до творчого процесу.
Дослідницька діяльність забезпечує більш високий рівень системності знань, що виключає його формалізм. Домагатись того, щоб учні отримували знання не в готовому вигляді, а намагались одержувати їх самостійно.
Інтегральне поєднання у навчальній діяльності традиційного, проблемно – пошукового та програмованого навчання, що дозволяє активізувати творчу активність учня на уроці, тобто диференційований підхід до навчання.
На уроках фізики творча активність неможлива без пізнавальної активності учнів, яка полягвє не лише в їхній діяльності, а й у самостійності мислення, розвитку творчої думки, спостереженні дослідів.
Одним із шляхів формування творчої активності учнів є впровадження в практику роботи проблемного навчання, яке вводить учнів у творчу діяльність поступово. У разі проблемного підходу до навчання засвоєння матеріалу даної теми стає проблемою самих учнів. У них виникає усвідомлена необхідність розв’язувати поставлену проблему. Ця необхідність є мотивуючим імпульсом для розвитку пізнавальної діяльності і допомогає їм мобілізувати всі свої зусилля, сконцентрувати увагу, активізувати роботу мислення.
Кожен навчальний предмет має свої специфічні особливості, які дають змогу певним чином спияти формуванню творчої активності учнів. Щодо фізики, то це – експериментальний метод пізнаня на уроках, у позакласній роботі, лабораторні роботи конструкторського характеру, заняття фізико – технічних гуртків, лабораторні роботи дослідницького характеру, метод моделювання, використання статистичного методу під час вивчення фізичних теорій, активний діалог, аналіз, синтез, індукція, дедукція, розкриття на уроках ролі фізичних знань для прискорнення науково – технічногго прогрессу, ознайомлення учнів із найглобальнішими проблемами людства і розкриття ролі фізичної науки в їх розв’язуванні, використання ЕОМ, розв’язування фізичних задач з елементами дослідження тощо.
Творча активність кожного учня залежить від активізації навчального процессу в цілому, а нвчальний процесс – від особистості вчителя, його вміння відповідним чином організувати навчальну діяльність.
Під час виконання завдань, розв’язування проблемних задач головне те, що при цьому відчувається творчий підхід учнів, проявляється їх потяг до самостійності.
3. Залучення у навчальний процесс широкого загалу проблемних ситуацій, які моделюють умови винахідництва, дослідництва, експерименту, що сприяє розвитку творчого мислення школярів.
Прикладами таких проблемних ситуацій можуть бути якісні задачі наступного типу:
Обгрунтувати з фізичної точки зору зміст народних прислів’їв, приказок, скоромовок; як приклад приказки до теми «Тиск твердих тіл»: комар тоненький носик має, але боляче кусає (площа дотику носика комара дуже мала, тому тиск великий); голими руками їжака не візьмеш (площа дотику руки до голок їжака дуже мала, тому тиск великий і можна поколотися);
Відгадати загадки і пояснити, яке значення вони мають для розділу «Теплові явища»: вночі спить на землі, а вранці тікає (роса – процесс випаровування); що за гість, що сам себе з’їсть (свічка – процесс плавлення); надворі горою, а в хаті водою (сніг – кристалізація води при зниженні температури до 0 градусів і плавлення снігу при підвищенні температури) та ін.;
Самостійно підібрати до теми «Тиск», «Сила тертя», «Архімедова сила»… прислів’я, приказки, скоромовки, загадки .
Особливу увагу треба приділяти розвитку творчих здібностей при складанні домашнього завдання. Оскільки фізика – наука експериментальна, то обов’язково треба задавати учням домашні експериментальні дослідження, заохочувати учнів до написання віршів, творів з використанням фізичних понять і явищ, ілюстрованих оповідань.
4. Побудова учбових занять за діалогічним типом, де і викладач, і учні проявляють інтелектуальну активність, зацікавлені в содженнях один одного, обговорюють альтернативні варіанти рішення проблеми, з повагою ставлячись до думки інших, тобто індивідуалізація навчання.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Екологічне виховання молодших школярів
Формування у молодших школярів уміння розв'язувати текстові задачі
Еволюція освітньої системи у Франції
Екологічне виховання на уроках української мови та літератури
Дидактична сутність наступності в економічному вихованні учнів шкіл і студентів вищих педагогічних закладів