Сторінка
1
Тема: Барвінковими стежками Тараса Мельничука.
Мета: Ознайомити учнів із багатогранною автобіографічною творчістю Тараса Мельничука; розвивати навики виразного читання та аналізу поезії; виховувати любов до свого краю, до поезії.
Обладнання: ілюстрації, портрет Тараса Мельничука, збірка поезій поета.
Хід уроку:
І. Організаційна частив.
ІІ. Мотивація навчання школярів.
1. Повідомлення теми, мети уроку.
- Діти, сьогодні у нас незвичайних урок – урок-подорож. Ми з вами помандруємо барвінковими стежками Т.Мельничука, разом з ним поглянемо на світ з усіма його болями і тривогами.
Ми навчимося засобами виразного читання передавати ті найтонші почуття та емоції, які переповнювали душу Поета.
Ми повинні з пошанівком та любов’ю ставитися до свої землі, до свого краю і до тих людей, які є сіллю землі – поетів.
2.Вступне слово вчителя.
Для більш повного аналізу поезій, для оптимальної праці наш клас поділений на групи. Кожна група буде мати своє завдання; аналізувати якийсь певний відрізок біографії поета і поезію, яка написана в цей час.
І група – “Дитинство поета”.
(Проблемне запитання: які фактори мали вплив на формування характеру письменника?)
Народився Т.Мельничук 20 серпня 1938 року в с. Уторопи, що розташоване біля підніжжя мальовничих Карпат, на Косівщині.
Карпати мене народили,
А хрестив Піп-Іван – напише пізніше поет. Батько поета – Юрій Федорович – був добрим господарем; потрібно було роботящих рук, тому він радів появі третього сина.
Сім’я Мельничуків була глибоко віруюча. Свідченням цього є капличка, збудована в 1899 році родичем Мельничуків, яка збереглася і до сьогоднішнього дня.
За давнім християнським звичаєм 6 вересня охрестили немовля і дали йому ім’я Тарас.
Цікавим є те, що з 1874 року це вперше в селі немовляті дали ім’я Тарас, і він виявився гідним свого імені, адже з грецької мови означає “бунтар”.
Уже з перших днів життя немовля відчувало на собі запах хліба і поту, ніжність і чистоту натруджених материнських долонь.
Назавжди в пам’яті залишилась згадка про батькову криницю:
“Пив я воду з сорока криниць” (ст 26)
Пив я воду з сорока криниць,
Грівся світом сорока зірниць.
То були криниці і чужі, і братні,
То були зірниці – грона виноградні.
То були криниці, мов столітні вина,
Із землі - з самої серцевини.
Дякую криницям та ще й тому роду,
Де у жовту спеку пив я синю воду.
Пив я синю воду, синю і прозору,
Тільки в кожній бачив – косівськії зорі.
Пив я синю воду із криниць глибинних,
А мені здавалось – вдома з-під калини.
Тарас був як звичайний сільський хлопець. Всі його любили, бо він був наймолодшим. Він мріяв літати, ганяти на велосипеді.
Батько виготовив йому дерев’яного ровера, і малий Тарас ганяв з гори. Та недовго тривали забави хлопця, бо треба було допомагати батькові по господарству. Старші брати працювали разом з батьком у майстерні – виготовляли сани, вози, колеса, шили постоли, ткали верети. Мав і Тарас свою роботу: пас худобу. У вільний час любив він малювати, роздумував про Олексу Довбуша. Неповторні краєвиди і музика справляли неповторне враження на дитячу душу, і він складав свої перші вірші.
“Така Гуцульщина” (ст. 31)
Така Гуцульщина!
Тут все співа:
Про волю - птаха, про косу трава,
Про горе матері – мальована трембіта,
Про чорного джмеля – черемха біла.
Гуцулка древня журними губами
Співа про Довбуша й червону його барду,
Струмок–джигун – про море сиве,
Барвінку синь – про жовть осінню,
Вітри про полонину, ніч про днину,
А кожне серце – про Вкраїну.
Гра “Мікрофон”
“Т. Мельничук народився в .ё.”.
(продовжити думку)
“На формування світогляду Тараса мали вплив .”
ІІ група “Шкільні роки письменника”
(Проблемне запитання: які уроки взяв Тарас у доросле життя?)
- Непомітно збігав час. У сім років віддали батьки Тараса до школи. Прийняли його відразу до 2 класу, бо вмів уже добре читати, писати, рахувати. У школі він виявився надзвичайно обдарованою дитиною: був дуже допитливим, все хотів знати. Прийшовши зі школи, Тарасик часто пропадав на самоті, а коли його знаходили, він завжди читав складені ним коломийки. Діти відповідали; “Ти, Тарасе, як поет говориш”.
Великою втіхою були для Тараса книжки. Наука настільки заполонила хлопця, що його не бралася робота, на що батько, киваючи головою, казав: “З тебе, Тарасе, ґазди не буде”.
Хлопець захоплювався Біблією, творами Т.Шевченка, Шекспіра. Мабуть, тоді і зародилися рядки:
“Великі знали завчасно .”
Великі знали завчасно,
Що їх жде ешафот.
Великі без бою не йшли
На ешафот.
Великі спокійно не ждали
На шию петлі –
Її заробляли трудом,
Наче хліб, на землі.
О, Господи, в височині
Ти цар
і царство там –
Твоє!
То ж в цій земній
у цій сумній,
у цій недолі навісній –
Дай царство, Господи,
й мені –
Своє! -
Амінь.
Восени 1946 р. в обійстя Мельничуків постукало горе. Хтось приніс вістку, що старшого сина Василя просто зі школи забрали в тюрму. Його звинуватили з іншими хлопцями у співпраці з бандерівцями. Три місяці відсидів Василь, а потім відпустили, визнавши невинним. Вже тоді в душі поета заробилась ненависть до невідомої системи, яка катувала й брата, й батька.
Батька на розстріл вели поляки,
Вели фашисти, вели свої.
Батькова кров – червоними маками.
Сто ночей і сто днів плакали
Батькові солов’ї .
Батько вмирав повільно.
Батько дивився на мене.
Крізь думи його пройшли війни,
Мов куля крізь груди оленів.
Батько вмирав і скаржився винно,
Що землю забрав колгосп.
А земля йому готувала віно –
Хрест серед цвинтарних рос.
І чого він за землю тримався,
Мов до неї приріс пуповиною?
Була земля для нього сонечком майським,
А стала навік домовиною.
Тяжко жив і вмирав він тяжко,
Просив синів, щоб його добили.
У світі червона ромашка
Востаннє цвіла йому біло.
Твердо запам’яталася Тарасові батькові слова, сказані в ті хвилини: “Сини мої, якщо ви українці, ви не можете бути ні поляками, ні росіянами”. Тарас зрозумів, що бути українцем – це вище від усіх святинь.
1 2
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Використання сучасних технічних засобів в процесі вивчення іноземної мови
Формування пунктуаційних умінь і навичок в учнів основної школи
Розвиток зображувально-художніх здібностей дітей засобами нестандартних технік
Взаємозв'язок учбової і позакласної роботи у формуванні природничих знань молодших школярів
Збагачення словникового запасу першокласників на уроках розвитку мовлення