Сторінка
3

Дидактичні умови формування творчих здібностей учнів на уроках фізики

Творчі завдання можуть бути різних видів: 1. порівняння явищ, властивостей тіл, виявлення в них спільних та істотних відмінностей; 2. передбачення ходу явищ зі зміною умов протікання; 3. проектування приладу чи установки.

Найвищий рівень розвитку творчих здібностей досягається тоді, коли вчитель систематично створює проблемні ситуації, залучає учнів до пошуку шляхів його розв’язування. В процесі розв’язування таких задач – проблем учні роблять для себе невеликі відкриття, встановлюють нові зв’язки між явищами, придумують нові варіанти дослідів, намагаються спроектувати нові установки, які мали б практичне значення. Особливо корисним є завдання, розв’язування яких вимагає використання знань таких суміжних предметів: хімія, біологія, математика.

Розвитку творчих здібностей учнів на уроках фізики сприяє також розв’язування проблемних завдань у домашніх умовах. Домашні завдання, під час виконання яких доводиться розв’язувати певну проблему, можуть бути таких видів: 1. досліди; 2. спостереження за явищами в природі, техніці і побуті; 3. виготовлення приладів і навчальних посібників.

Досліди зазвичай проводяться після вивчення певного матеріалу на уроці. Мета таких дослідів – розширити й поглибити вивчений матеріал, дати учням змогу побачити явище з різних боків. Розвитку активності й творчого мислення учнів більшою мірою сприяють домашні досліди і спостереження, які учні виконують перед вивченням нового матеріалу.

Розвитку творчого мислення учнів, підвищенню наукового рівня викладання сприяє також використанню мисленого експерименту. Відомо, що мислений експеримент є ідеальною формою реального експерименту, оскільки в ньому на основі оперування образами реальних предметів робиться реальний висновок. Тому мислений експеримент у навчальних цілях може використовуватися досить широко. Він є корисним для побудови теорії та її розвитку, для формування понять та аналізу окремих фізичних явищ і законів. Розвитку творчих здібностей на уроках фізики сприяють творчі завдання. Творчі завдання – це завдання, в яких вимоги виконуються учнями на основі знання фізичних законів без яких-небудь прямих чи непрямих вказівок на те, якими знаннями треба користуватися.

Оскільки творчі здібності розвиваються в процесі діяльності, то необхідно розробляти й удосконалювати різні види творчих завдань.

Одним із таких різновидів є цікаві й проблемні задачі. Джерела такої інформації – це збірники фізичних задач підвищеної складності, збірники олімпіад них, експериментальних, якісних, графічних задач, а також саме життя. Творчі задачі не лише розвивають здібності учнів використовувати знання в нових умовах, а й створюють додаткові умови для політехнічного навчання та формування світогляду людини. Розв’язуючи їх, учень не просто запам’ятовує опис явищ, а самостійно досліджує і знаходить шляхи їх пояснення; не запам’ятовує готові конструкції, а, спираючись на наявні знання, вчиться створювати нове.

В умовах комп’ютеризації навчання управління розв’язуванням творчих задач можна покласти на ЕОМ, що забезпечує учням необхідну учням індивідуальну допомогу – кожен учень, залежно від його здібностей, працюватиме в тому темпі, який для нього найзручніший. Крім того, ефективність розв’язування творчих задач можна підвищити за рахунок активізації зорового сприйняття дій, що виконуються. Причому ЕОМ з якісним графічним екраном та системою мультимедіа надає принципово нові можливості у відтворенні реальної картини фізичного процесу. Ефективність використання комп’ютерних програм для розвитку навичок творчої роботи людини залежить від параметрів конкретної ЕОМ, рівня психолого – педагогічного забезпечення педагогічних програмних засобів (ППЗ), а також обсягу навчального матеріалу, закладеного в ППЗ розробниками.

Часто уроки проводяться за певною структурою: учитель ставить учням стандартні запитання, які ведуть до заучування навчального матеріалу напам’ять, що не сприяє всебічному розвитку їх мислення. Тому пропонується методика перевірки знань, за якої учні із захопленням відповідають на пізнавальні запитання і охоче ставлять їх самі. Складання учнями таких запитань розвиває в них бачення проблемних якісних задач у фізичному тексті і одночасно закріплює знання законів та формул, понять і визначень фізичних явищ. Складання таких запитань, відповіді на них впливають і на якість дослідницької роботи учнів, змушують аналізувати запропоновані у запитанні факти, підбирати й аналізувати моделі для наступних роздумів, будувати гіпотези, перевіряти обраний варіант, робити доцільні висновки.

Ще один із методів розвитку творчого потенціалу на уроках фізики – система творчих лабораторних робіт і експериментальних задач. Лабораторні роботи проводяться у вигляді самостійного розв’язування учнями невеликої кількості експериментальних задач, у тому числі творчого характеру.

Проведення екскурсій на підприємства також може показати школярам універсальність наукових методів дослідження, значення сучасного експерименту для природничих наук. Чітке уявлення про можливості сучасних експериментальних методів дослідження значно підвищує якість теоретичних знань учнів з окремих тем.

Таким чином, розвитку творчих здібностей на уроках фізики сприяють тільки різноманітні види діяльності учнів, що роблять урок цікавим. Тому зрозуміла важливість використання різних форм проведення уроку, зіставлення постановки навчальної проблеми в цікавих запитаннях і дослідах, самостійної роботи з підручником; фронтальних дослідів, цікавої бесіди. Лише добрий настрій уроку може привести до розвитку пізнавального інтересу учнів.

Навчання творчості треба проводити не на окремих предметах, а в науково зумовленій єдності з іншими предметами, індивідуально підійшовши до кожного учня відповідно до всіх законів дидактики.

Дидактичні умови формування творчих здібностей на уроках фізики

Проблемі розвитку творчих здібностей школярів присвячена значна кількість досліджень педагогів та психологів. Їх аналіз дозволяє зробити висновок про відсутність єдиної точки зору на зміст поняття творчі здібності.

Творчі здібності – особливий вид розумових здібностей, що виражається в умінні продовжувати мисленнєву діяльність за межами того, що вимагають, відхилятися в процесі мислення від традиційних норм і генерувати різноманітні оригінальні ідеї, знаходити способи їх практичного вирішення. У школярів творчі здібності проявляються в нестандартності, нешаблонності вирішення запропонованих їм завдань.

Основними показниками творчих здібностей є швидкість і гнучкість думки, оригінальність, допитливість, точність і сміливість. Швидкість думки – кількість ідей, яка виникає за одиницю часу. Гнучкість думки – здатність швидко й без внутрішніх зусиль переключатися з однієї ідеї на іншу. Оригінальність – здатність до генерації ідей, які відрізняються від загальноприйнятих, до парадоксальних, несподіваних рішень. Допитливість – здатність дивуватися; відкритість та інтерес до всього нового. Сміливість – здатність приймати рішення в ситуаціях невизначеності, не лякатися власних висновків і доводити їх до кінця, ризикуючи особистим успіхом і репутацією.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: