Сторінка
11
V. Фізкультхвилинка (1 хв).
Світить сонце золоте.
Відвести корпус трохи назад, енергійно махати на себе руками.
Квітка поміж трав росте.
Встати навшпиньки, потягнутись усілі тілом догори з піднятими руками.
Бджілка весело кружляє,
Руками «затріпотіти», немов крильцями, і обернутись навколо себе на напівзігнутих ніжках.
З квіточки пилок збирає.
Скласти руки «ковшиком» і нахилитись уперед.
Бджілко, бджілко, постривай!
Підскакуючії на місці, помахати руками.
Меду нам смачного дай!
Обхватити себе руками за плечі і похитатися зі сторони в сторону.
VI. Пояснення домашнього завдання (1 хв).
VII. Робота з комп'ютерною програмою, зупинка «Логіка» (Анаграма 1) (12 хв).
Анаграма – це слово, яке можна отримати з іншого слова шляхом перестановки літер.
VIII. Релаксація (1 хв).
IX. Підсумок уроку (2 хв).
Тема. Логіка й мова.
Мета: розвивати в учнів логічне мислення й увагу; вчити аналізувати
вхідні дані й аргументувати свої висновки; виховувати цікавість до
предмета.
Програмне забезпечення: програма «Скарбниця знань». Вимоги до учнів: уміти аргументувати свої дії при розв'язанні логічних
задач; знаходити різні варіанти розв'язування однієї задачі.
Хід уроку
I. Розминка (3 хв).
Дайте відповіді на запитання.
– На небі одна, на землі нема, у баби двоє, у дівки нема. Що це? (Літера «б»)
– Що стоїть посеред Києва? (Літера «є»)
– Гора й долина, що між ними? (Літера «й»)
– У млині було вісім мішків, на кожному мішку сиділо по дві миші, прийшов мірошник із котом. Скільки тепер стало ніг? (6, дві мірошникові ноги і чотири котові)
– На дереві сиділа зграя горобців, стрілець вистрілив, один горобець упав. Скільки залишилося горобців? (1)
II. Перевірка домашнього завдання (3 хв).
III. Гра «Увага» (5 хв).
До дошки виходить один учень. Діти уважно розглядають його протягом 10 секунд. Потім учень виходить за двері, щось змінюєу своїй зовнішності й заходить до класу. Інші учні повинні знайти відмінність. І так 4–5 учнів.
ТУ. Робота із зошитом (12 хв).
* Завдання/: щоб правильно виконати завдання, необхідно до кожного прислів'я підібрати його пару (речення, у якому всі слова мають протилежне значення). Наприклад, високий – низький, маленький – великий, товстий – тонкий. («Ой, на горі два дубки… – Ура, на лузі немає трави…».)
* При виконанні завдання №2 можна запропонувати учням по черзі вилучити й ті об'єкти, які залишилися після викреслювання «чашки». Наприклад, аналізуємо дані, які маємо за І/мовою: молоко – це рідина, картопля до рідини не належить, як і хліб, а також морква. Робимо висновок: зайвим буде «моло-
І:о->……тому що воно є рідиною, а інші об'єкти – ні. Продовжуємо
далі: аналізуємо об'єкти, які у нас залишилися. Картопля – це овоч, морква теж, а хліб до овочів не належить. Робимо висновок: зайвим буде «хліб», тому що картопля і морква – овочі, а він – ні.
V. Фізкультхвилинка (1 хв).
Один, два – усі піднялись, Повернулись, похитались. Три, чотири – руки вгору, В сторони і вгору знову. П'ять, шість – опустили, І швиденько всі присіли. Сім, вісім – всі малята Стрибають, як жабенята. Дев'ять, десять, – рівно стали І за парти посідали.
VI. Пояснення домашнього завдання (Іхв).
VII. Робота з комп'ютерною програмою, зупинка «Логіка» (Анаграма 2) (12 хв).
VIII. Релаксація (1 хв).
IX. Підсумок уроку (2 хв).
УРОК 20
Тема. Істинні та хибні висловлювання.
Мета: дати учням поняття істинного та хибного висловлювання; вчити грамотно формулювати запитання й аналізувати відповіді; розвивати логічне мислення; виховувати наполегливість.
Програмне забезпечення: програма «Скарбниця знань».
Вимоги до учнів: уміти проводити аналіз при розв'язуванні логічних задач; знаходити різні варіанти розв'язування однієї задачі; розрізняти істинні й хибні висловлювання.
Хід уроку
I. Розминка (3 хв).
Дайте відповіді на запитання.
– Яке поле не виореш? (Футбольне)
– З якого полотна не можна пошити сорочки? (Із залізничного)
– Якою косою не можна косити? (Жіночою)
– Що наймудріше в світі? (Книга)
– Яким гребінцем не можна розчесатись? (Морським)
– Із якою бочкою по воду їдуть? (Із пустою)
II. Перевірка домашнього завдання (3 хв).
III. Гра «Чорна скринька» (5 хв).
Учитель показує учням чорну скриньку, у якій захована якась річ, і пропонує відгадати, що саме там заховано. Щоб знайти відповідь, учні повинні ставити вчителеві запитання, але формулювати їх таким чином, щоб учитель не міг відповісти «Так» чи «Ні».
Наприклад: У скриньці лежить книга.
Можливі запитання:
– Як можна використати цей предмет? (Отримати нові знання, цікаво провести вільний час)
– Із якого матеріалу зроблено цей предмет? (Найчастіше з паперу)
– Де цю річ зазвичай зберігають? (У шафі, на полиці)
* Якщо учні спочатку не можуть сформулювати запитання, учитель наводить приклади і разом з учнями підбирає запитання, відповідь на яке дає найбільше інформації про об'єкт.
IV. Пояснення нового матеріалу і робота із зошитом (13 хв). Для пояснення поняття істинного та хибного висловлювання
запропонувати дітям прокоментувати такі вислови:
194
– Кожній дитині подобається, коли її сварять.
– Усі діти люблять пити молоко.
– Сонце завжди сходить на сході.
– Усі учні в класі – дівчата.
– Усі дівчата люблять грати у футбол.
– Усі учні люблять канікули.
V. Фізкультхвилинка (1 хв).
Ми писали і читали, Малювали, рахували.
Стати рівно, витягувати руки вперед, у сторони, угору.
От втомились, так втомились, Аж голівки похилились.
Нахиляти голови вправо та вліво. Ми свої втомили ніжки, Адже не лежали в ліжку.
Підстрибувати на двох ногах. Наші ручки зажурились – Це від того, що втомились.
Трясти руками. Треба трошки відпочити, Щоби знов науки вчити.
Потягнутись усім тілом і сісти на місця.
VI. Пояснення домашнього завдання (1 хв).
VII. Робота з комп'ютерною програмою, зупинка «Логіка». («Істинні й хибні висловлювання 1») (10 хв).
VIII. Релаксація (1 хв).
IX. Підсумок уроку (3 хв).
Урок 21
Тема. Логіка та інформація.
Мета: розвивати в учнів логічне мислення й увагу; вчити аналізувати вхідні дані й аргументувати свої висновки; виховувати наполегливість.
Програмне забезпечення: програма «Скарбниця знань».
Вимоги до учнів: уміти проводити аналіз при розв'язуванні логічних задач; знаходити різні варіанти розв'язування однієї задачі; розрізняти істинні та хибні висловлювання.
І. Розминка (3 хв). Полічіть:
Хід уроку
Десять зайців мали мух, Кожна мала двоє вух, Кожна мала десять хат, Кожен заєць – п'ять зайчат, Кожне мало по морквині І великій капустині, А в капусті сім листів. Скільки в мух було хвостів?
II. Перевірка домашнього завдання (3 хв).
III. Розв'язування метаграм (5 хв).
Метаграма – слово, яке можна отримати, змінивши лише одну літеру в заданому слові. – З «Й» я плаваю у морі,
З «І» ловлю мишей в коморі. (Кит – кіт)
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Використання творів українського народного мистецтва на уроках малювання в початкових класах
Соціально-педагогічна реабілітація дітей з неблагополучних сімей
Розвиток продуктивного мислення в учнів на уроках креслення
Музична педагогіка угорського композитора Б. Бартока
Проблемні аспекти формування навичок читання у молодших школярів