Сторінка
4
Методами фінансового контролю є :
· ревізія ;
· тематична перевірка ;
· обстеження ;
· безперервне відстежування фінансової діяльності.
Ревізія є методом контролю всієї фінансово-господарської діяльності підприємства, установи, організації за певний період часу з метою встановлення законності здійснюваних операцій, їх доцільності і ефективності, правильності обліку і достовірності облікових і звітних даних. Ревізії бувають повні, часткові, тематичні та комплексні. За ступенем залучення інформації розрізняють ревізії загальні та вибіркові. Для проведення будь-якого виду ревізій складають програму, в якій зазначають мету, об’єкт і головні питання ревізії. При проведенні ревізії застосовують різні способи : інвентаризацію, зустрічні перевірки, експертизи, лабораторні аналізи. За результатами ревізії складають акт, який є основою для прийняття відповідних управлінських рішень.
Обстеження являє собою ознайомлення на місці з окремими ділянками фінансової діяльності, в процесі якого виявляються її позитивні і негативні сторони. Характерним для обстеження є використання прийомів співставлення фактичного стану справ з нормативним, логічного аналізу різних факторів і обставин здійснення окремих фінансових операцій і дій посадових осіб.
Використання всієї сукупності видів, форм і методів контролю має надзвичайно велике значення для ефективного функціонування системи фінансового контролю в цілому.
2. Законодавче та нормативне забезпечення контролю за дотриманням бюджетного законодавства
Прийнятий Бюджетний кодекс є першим законодавчим актом України, який встановлює засади для створення гармонійної системи державного контролю в бюджетній сфері. На відміну від нормативно-правових актів, що регулюють окремі питання, Бюджетний кодекс є законом, який поєднує і функціонально пов'язує між собою всі стадії бюджетного процесу. Системність цього документа передбачає формування загальних засад функціонування бюджетної системи і здійснення дієвого фінансово-бюджетного контролю на всіх стадіях бюджетного контролю в Україні.
У Бюджетному кодексі визначено, що на всіх стадіях бюджетного процесу в Україні здійснюється фінансовий контроль і аудит та оцінка ефективності використання бюджетних коштів (пункт 2 статті 19) [2, с. 18 ]. Важливість цієї статті для організації бюджетного контролю є подвійною: по-перше, стаття встановлює, що контроль за дотриманням бюджетного законодавства є не просто одним із елементів або етапів бюджетного процесу. Контроль повинен здійснюватись безперервно протягом усього бюджетного циклу, на кожному з його етапів. По-друге, у статті 19 наголошується, що невід'ємною складовою бюджетного процесу є не лише контроль за дотриманням бюджетного законодавства, а й контроль та оцінка ефективності використання бюджетних коштів. Таким чином, така правова норма підкреслює програмно-цільову спрямованість бюджетної системи, яку передбачає Бюджетний кодекс.
До найважливіших законодавчих положень Бюджетного кодексу зі встановлення контролю за бюджетними ресурсами за стадіями бюджетного процесу слід зарахувати таке. Загальні засади управління бюджетним процесом, які встановлює Бюджетний кодекс, сприятимуть розв'язанню проблем організації фінансово-бюджетного контролю відповідно до стадій бюджетного процесу (дод. А). Бюджетним кодексом також закріплюються важливі засади врегулювання відповідальності за порушення бюджетного законодавства.
Засади бюджетного контролю представлено у загальній частині Кодексу в розділі І “Загальні положення”, де зазначається, що Бюджетним кодексом регулюються відносини, які виникають, зокрема у процесі контролю за дотриманням як державного, так і місцевих бюджетів (стаття 1). Для чіткого і однозначного виконання контрольних функцій визначаються ключові бюджетні терміни та поняття (стаття 2) [2, с. 7-9].
У Бюджетному кодексі визначені принципи функціонування бюджетної системи, які можуть стати основою для побудови гармонійної системи бюджетного контролю. Серед них дуже важливим є принцип відповідальності учасників бюджетного процесу, принцип цільового використання бюджетних коштів та принцип публічності і прозорості бюджетних рішень як на державному, так і на місцевому рівнях (стаття 7).
Надзвичайно важливим і новим елементом побудови системи бюджетного контролю є закріплений у Бюджетному кодексі принцип ефективності використання бюджетних коштів, згідно з яким (стаття 7) рішення про використання бюджетних коштів при складанні та виконанні бюджетів повинні прийматися, виходячи з прагнення досягти певних запланованих результатів із залученням мінімального обсягу коштів або максимальних результатів при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів. Саме цей принцип є фундаментом, основою для втілення в Україні програмно-цільового методу складання бюджету і, відповідно до нього, системи контролю за ефективністю бюджетного процесу [2, с. 12-13]
Важливим принципом функціонування бюджетної ситеми є принцип самостійності. Він дозволяє більш чітко визначити і, відповідно, контролювати відповідальність за бюджетними рішеннями, що приймаються на різних рівнях влади в Україні, і більш чітко сформувати систему міжбюджетних відносин та відповідного контролю (контрольних функцій органів влади щодо бюджетних рішень, які приймаються на інших рівнях влади).
Поряд з цим, принцип єдності бюджетної системи України, згідно з Бюджетним кодексом, вимагає застосування в Україні єдиного порядку виконання бюджетів та ведення бухгалтерського обліку і звітності, що є також необхідною умовою для нормального функціонування системи бюджетного контролю.
Основні положення Кодексу стосовно питань державного фінансового контролю викладені у статті 26 "Аудит та фінансовий контроль", у якій визначено:
• функції та завдання фінансового контролю при його здійсненні та на всіх стадіях бюджетного процесу (пункт 1). Ця норма містить, зокрема, і елемент контроль ефективності використання бюджетних коштів (підпункт 2);
• внутрішній та зовнішній контроль, а також установи, відповідальні за здійснена кожного з цих видів контролю;
• основні засади внутрішнього контролю в межах бюджетних установ (пункт 2);
• відповідальних за здійснення зовнішнього контролю: Рахункову палату та Контрольно-ревізійну службу України. В питанні визначення більш конкретних повно важень стаття обмежується посиланням на інші закони України.
До принципових положень Кодексу щодо організації бюджетного контролю можна віднести й порядок подання та розгляду законопроектів, які впливають на доходну та видаткову частини бюджетів (стаття 27). У пункті 1 цієї статті викладені повноваження Коміте ту Верховної Ради України з питань бюджету. Згідно з цією нормою Комітет зобов'язани здійснювати оцінку законопроектів, які надходять до Верховної Ради, та готувати експерть висновки щодо їх впливу на доходну та/або видаткову частини бюджету з подальшим прин няттям відповідного рішення і пропозицій для розгляду Верховною Радою України щод кожного законопроекту.