Сторінка
3
Внутрішній фінансовий контроль – це самоконтроль, який здійснюють організації, підприємства, установи за власною фінансовою діяльністю та фінансовою діяльністю підрозділів, що входять до їх складу. Він є складовою частиною управління організацією і тому проводиться за її розсудом, на основі рішень даної організації.
Щодо класифікації видів фінансового контролю, то вони залежать від контролюючих суб’єктів. В залежності від акцептування уваги на контролюючих суб’єктах слід виділяти такі види фінансового контролю :
· державний ;
· муніципальний ;
· незалежний.
Рис. 1. Види та методи фінансового контролю.
Державний фінансовий контроль здійснюється від імені держави з використанням державних повноважень. Суб’єктами державного фінансового контролю є органи державної влади, які у визначеному законодавством порядку утворюють контрольні органи, сукупність яких складає інфраструктуру державного фінансового контролю.
Об’єктами державного фінансового контролю є фінансові відносини між гілками державної влади та в структурі кожної з них, фінансові відносини зі сферами громадянського суспільства та місцевого самоврядування щодо створення, розподілу і перерозподілу фінансових ресурсів з метою задоволення соціально-економічних потреб держави.
Виходячи з поділу контролюючих суб’єктів на ініціаторів та виконавців, можна виділити такі види фінансового контролю, як [37]:
· прямий (безпосередній), який виконують його ініціатори ;
· представницький (опосередкований), тобто контроль, делегований ініціаторами іншим суб”єкам, які відіграють роль його виконання.
В залежності від ступеня охоплення контролюючого об’єкта можна виділити такі види фінансового контролю :
· комплексний, тобто такий, якому підлягають всі аспекти діяльності підконтрольного об’єкта ;
· тематичний, тобто такий, що зосереджується лише на окремих аспектах діяльності.
В залежності від ступеня охоплення об’єктів можна виділити такі види :
· повний ;
· частковий ;
· суцільний ;
· вибірковий.
Повний фінансовий контроль характеризується загальним глибоким вивченням фінансової сторони діяльності організації, максимально можливим застосуванням різних методів контролю.
Частковий контроль проводиться з певного кола питань шляхом ознайомлення на місці з окремими напрямами фінансової діяльності.
Суцільний контроль передбачає вивчення всіх первинних документів і записів у формах аналітичного і синтетичного обліку.
При вибірковому контролі перевіряються всі документи в окремі періоди протягом року або перевіряється частина документів, але за весь звітний період.
Залежно від джерел інформації і методики виконання контрольних дій фінансовий контроль можна поділити на :
· документальний ;
· фактичний.
Залежно від місця здійснення фінансового контролю його можна поділити на такі види :
· контроль на місцях, коли суб’єкт виконує контрольні дії безпосередньо на контрольному об’єкті ;
· дистанційний контроль, коли суб’єкт контролює віддалений від нього об’єкт за допомогою інформації, одержуваної через засоби зв’язку.
Важливою ознакою класифікації фінансового контролю є форма його здійснення. Під формами фінансового контролю слід розуміти окремі сторони виявлення змісту фінансового контролю залежно від часу здійснення контрольних дій. Формами фінансового контролю є попередній (превентивний), поточний і наступник (ретроспективний). Критерії розмежування цих форм визначаються зіставленням часу здіснення контрольних дій з процесами формування і використання фондів фінансових ресурсів. Разом з тим вони знаходяться у тісному взаємозв’язку, відображаючи тим самим безперервний характер контролю.
В умовах переходу до ринкових відносин все важливішу роль відіграє попередній контроль, який здійснюється до проведення фінансових операцій. Попередній контроль є найефективнішою формою фінансового контролю, оскільки він дає змогу запобігти виникненню недоліків, перевитрат і витрат фінансових ресурсів, порушенню законодавства [37].
Поточний фінансовий контроль є органічною частиною процесу оперативного фінансового управління і регулювання фінансово-господарської діяльності підприємств, організацій, установ. Він проводиться в короткі проміжки часу – в процесі здійснення фінансово-господарських операцій [37].
Наступний фінансовий контроль здійснюється після виконання фінансових операцій за певні минулі періоди часу шляхом вивчення даних обліку і звітності, планової, нормативної документації, контролю підлягає і фактичний стан справ.
Попередній, поточний і наступний фінансовий контроль взаємопов’язані і доповнюють один одного.
Важливою ознакою класифікації фінансового контролю є метод контролю. До методів фінансового контролю відносяться конкретні способи (прийоми), що застосовуються при здійсненні контрольних функцій.