Сторінка
5
Розділ 2. ДОСЛІДЖЕННЯ ОБЛІКУ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ.
2.1 Облік фінансових результатів від звичайної діяльності.
Порядок- формування в обліку інформації про доходи від звичайної діяльності підприємства її розкриття у фінансовій звітності визначаються Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 15 “Дохід”,затвердженим наказом МФУ від 29.11.99 p. № 290.
Для обліку доходів та фінансових результатів, а також для надання Звіту про фінансові результати призначені рахунки класів 7 і 8.
Рахунки класу 7 використовуються для обліку доходів і фінансових результатів і групуються відповідним чином .
Рахунки класу 8 призначені для накопичення інформації про витрати за елементами. Ця інформація необхідна для заповнення відповідноґо розділу Звіту про фінансові результати.
Особливістю обліку доходів є їх класифікація за видами діяльності. Найменування рахунків і субрахунків до них є докладним описом складу доходів з віднесенням їх до конкретного виду діяльності.
Сьогодні вся діяльність підприємства поділяється на звичайну та надзвичайну.
У свою чергу, звичайна діяльність включає в себе операційну,фінансову та іншу звичайну діяльність.
У зв'язку з цим всі доходи поділяються на операційні, фінансові, доходи від іншої звичайної діяльності, а також надзвичайні доходи.
Фінансовий результат від операційної діяльності включає в себе фінансовий результат від основної діяльності (як правило, результат від реалізації), а також прибуток або збиток від іншої операційної діяльності.
Для відображення загального доходу (всієї виручки) від реалізації у Звіті про фінансові результати передбачена стаття “Дохід (виручка) від реалізації продукції ( товарів, робіт, послуг)”.
Для обліку виручки від реалізації новим Планом рахунків значений рахунок 70 “Доходи від реалізації”. У свою чергу, собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) обліковується на рахунку 90 “Собівартість реалізації”.
Для одержання чистого доходу у дебет рахунку 70 відносяться ПДВ, акцизний збір, інші обов'язкові податки та збори, що сплачуються з виручки від реалізації, а також та частина доходу, яка належить підприємству (виплати за договорами комісії, спільної діяльності та інші).
При визначені доходу від реалізації продукції ( товарів, робіт, послуг) з валової реалізації вираховуються повернення і оцінка зданих товарів; а також знижки з продажів за дострокову оплату праці.
Для відображення в обліку повернення товарів, а також інших сум, що підлягають вирахуванню з доходів, новим Планом рахунків передбачений субрахунок 704 “Вирахування з доходу”.
Дебетовий оборот за цим рахунком відображається за статтею “Інші вирахування з доходу” та вираховується від суми валової реалізації у Звіті про фінансові результати.
Доход від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) обліковується на окремому рахунку 70 “Доходи від реалізації”.
Зіставлення чистих доходів від реалізації і собівартості лізованої продукції дає можливість визначити валовий фінансовий результат (прибуток або збиток).
У кінці року сальдо рахунки 70 і 90 списуються на субрахунок 791 “Результат основної діяльності”, за даними якого визначається прибуток або збиток від основної діяльності.
Бухгалтерські записи з обліку операцій, пов'язаних з одержанням фінансових результатів від реалізації товарів, робіт, послуг такі:
1. Відображено у складі доходу виручку від реалізації товарів, робіт, послуг за продажними цінами:
Дт 36 “Розрахунки з покупцями та замовниками”
Кт 70 “Доходи від реалізації”.
2. Нараховано ПДВ, акцизний збір, інші податки та обов'язкові платежі, що сплачуються з виручки від реалізації:
Дт 70 “Доходи від реалізації” –
Кт 64 “Розрахунки за податками й платежами”.
3. Списано виробничу собівартість готової продукції:
Дт 90 "Собівартість реалізації" –
Кт 28 “Товари”.
4. Віднесено суму доходу (виручки) від реалізації за мінусом ПДВ назбільшення фінансового результату від основної діяльності:
Дт 70 “Доходи від реалізації” –
Кт 791 “Результат основної діяльності”.
5. Списано собівартість реалізації на зменшення фінансового результату від основної діяльності:
Дт 791 “Результат основної діяльності” - Кт 90 “Собівартість реалізації”.
Доход від реалізації робіт (послуг) визнається, якщо:
v може бути достовірно визначена сума доходу;
v існує впевненість у надходженні економічних вигод від надання послуг (виконаних робіт);
v може бути достовірно визначений ступінь завершеності здійснення послуг (виконання робіт);
v можлива достовірна оцінка здійснених витрат, а також витрат, необхідних для завершення робіт.
Оцінка ступеня завершеності робіт (надання послуг) проводиться на підставі вивчення виконаної роботи:
v визначення питомої ваги обсягу послуг, виконаних на певну дату, у загальному обсязі послуг, які повинен бути надані;
v визначення питомої ваги витрат, здійснених у зв'язку з наданням на певну дату, у загальній сумі послуг, що очікуються.
Таким чином, дата відвантаження товарів (виконання робіт, надання послуг) не означає виникнення доходів від реалізації. І навпаки, доход може бути визнаний до здійснення факту відвантаження (якщо виконані всі критерії визнання доходу). Це означає, що не весь відвантажений товар буде відображатися у складі доходу (виручки) від реалізації, як це було раніше.
У випадку, якщо до моменту відвантаження продукції акцептовано документи на її оплату, право власності, згідно з договором, перейшло до покупця, але вона знаходиться на відповідальному зберіганні у виробника, у Звіті про фінансові результати буде визнаний доход від реалізації такої продукції з одночасним відображенням собівартості реалізації, збільшенням дебіторської заборгованості покупця, нарахуванням ПДВ та інших податків з обороту.
Якщо ж доход, відображений за даними бухгалтерського обліку, відповідає критеріям визнання доходу, його необхідно виключити зі складу доходу (та відсторнувати записи, пов'язані з реалізацією).
При цьому повинна бути відновлена виробнича собівартість готової продукції (товарів, незавершеного виробництва) у складі відповідних статей балансу.
Виходячи з цього наведемо приклад: підприємство може здати товар незадовільної якості, у зв'язку чим існує ймовірність повернення проданого товару покупцями. Згідно умовами договору покупець має право відмінити покупку. У такому випадку піприємство-продавець зберігає за собою зобов'язання перед покупцем у зв'язку з невпевненістю в тому, чи будуть одержані гроші від покупця або товар буде повернений. Іншими словами, відсутня достатня впевненість в одержанні економічних вигод підприємством. Тому доход від продажу такого товару буде відображений після закінчення строків можливого повернення покупцем товарів за умовами договору.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Визначення вартості грошей у часі та її використання у фінансових розрахунках
Гроші і їх роль у розвитку суспільного виробництва
Система вирівнювання місцевих бюджетів (на прикладі М. Славутича)
Державне регулювання фінансового ринку
Основні завдання державного регулювання інвестиційних процесів у економіці України