Сторінка
17
Перевіряючи формування чистого приоутку (збитку) діяльності
підприємства, аудитор визначає дотримання господарюючим суб'єктом порядку його визначення. [7]
Чистий прибуток (збиток) звітного періоду включає:
> чистий дохід (виручку) від реалізації продукції (товарів, послуг)
> валовий прибуток (збиток)
> фінансові результати від операційної діяльності
> фінансові результати від звичайної діяльності до оподаткування
> фінансові результати від звичайної діяльності
> фінансові результати від надзвичайної діяльності
Результати перевірки правильності визначення чистого прибутку підприємства в значній мірі залежать від якості проведеного дослідження процесу виробництва і реалізації продукції, перевірки основних засобів та іншого майна, розрахункових операцій тощо.
При проведенні перевірки операцій з використання прибутку необхідно пам'ятати, що згідно Плану рахунків бухгалтерського обліку та інструкції по його застосуванню, прибуток, отриманий у звітному періоді, розподіляється між власниками (нарахування дивідендів), іде на виплати за облігаціями, на відрахування до резервного капіталу та на інше використання в поточному періоді.
Під час дослідження операцій з використання прибутку необхідно звернути увагу на перелік та порядок створення фондів спеціального призначення, які регулюються установчими документами.
Здійснюючи вивчення обліку фінансових результатів, аудитор і ревізор повинні враховувати, що в звітності формування фінансового результату показується розгорнуто.
Висновки і пропозиції
На основі проведеного в дипломній роботі дослідження можна зробити наступні висновки і пропозиції:
1. Згідно з Національним та Міжнародним стандартами з бухгалтерського обліку термін "дохід" означає валовий приплив (надходження) економічної вигоди протягом звітного періоду, який виникає у процесі звичайної діяльності підприємства. Коли ці припливи сприяють збільшенню власного капіталу, окрім збільшення, яке пов'язане з внесками акціонерів, то його називають прибутком, коли зменшенню - то збитком.
2. Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 3 визначені три види доходів:
1) продаж готової продукції (або куплених товарів);
2) надання послуг (виконання робіт);
3) проценти, роялті, дивіденди та інші види доходу.
В міжнародній практиці ці доходи характеризуються за такими типами діяльності:
v звичайні від поточної основної діяльності, яка визначена статутом або неосновної (іншої) діяльності, інвестиційної або фінансової діяльності (дивіденди, проценти тощо);
v надзвичайні (стягнені сплачені штрафи, пені, неустойки, пожежа, повінь тощо).
Доходи від кожної операційної діяльності, аналогічно затратам поділяють за такими функціями :
Ø виробництво, в тому числі;
Ø виробництво продукції;
Ø виробництво послуг;
Ø купівля та продаж товару;
2)управління (адміністративні);
3)збут (продаж).
3. Дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства ), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.
4. При-фінансовій оцінці доходу та побудові бухгалтерського обліку істотним є правильне тлумачення двох різновидів доходу:
валового та чистого.
Валовий дохід містить у собі валовий приплив економічної вигоди, що його одержало (або може одержати) підприємство. Суми, які втримуються формі податків (акцизний збір, додана вартість тощо), не становлять економічної вигоди. Тому вони виключаються із валового доходу та визначають процес формування чистого доходу.
Чистий дохід - це зменшений валовий дохід на економічні елементи які визначені законодавчо. До чистого доходу не включаються суми, які отримуються від імені третьої сторони, податок з продажу, мито, будь-які надані торговельні знижки.
5. Порядок формування в обліку інформації про доходи від звичайної діяльності підприємства її розкриття у фінансовій звітності визначаються Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 15 “Дохід”, затвердженим наказом МФУ від 29.11.99 p. N 290.
Для обліку доходів та фінансових результатів, а також для складання Звіту про фінансові результати призначені рахунки класів 7 і 8.
Рахунки класу 8 призначені для накопичення інформації про витрати за елементами. Ця інформація необхідна для заповнення відповідного розділу Звіту про фінансові результати.
6. Звіт про фінансові результати передбачає окреме відображення доходів від участі в капіталі ті інших фінансових доходів. Для обліку доходів від фінансових інвестицій призначені рахунки 72 і 73.
На рахунку 72 “Доход від участі в капіталі” відображається прибуток, отриманий від інвестицій в асоційовані дочірні або спільні підприємства, облік яких ведеться методом участі в капіталі.
Доход від участі в капіталі буде визначено як добуток чистого прибутку звітного періоду асоційованого, дочірнього і (або) спільного підприємства на частку у статутному капіталі такого підприємства.
У разі, якщо підприємство, інвестицією в яке обліковуються за методом участі в капіталі, було отримано збиток, сума збитку підлягає віднесенню на рахунок 96 (субрахунок рахунка 80) “Втрати від участі в капіталі” з одночасним зменшенням величини інвестицій, облік яких ведеться за методом участі в капіталі (за рядком 040 балансу).
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Управління фінансами та фінансовий контроль на регіональному рівні
Теоретичні та організаційні основи фінансового менеджменту
Причина та динаміка міжнародного руху капіталу
Формування та використання фінансів в акціонерному товаристві
Управління фінансовим забезпеченням туристичного підприємства (на прикладі готелю “Дружба”)