Сторінка
1
Моделювання макроекономічних процесів необхідно для їх більш глибокого вивчення й асимптотичного аналізу, прогнозування і керування. Ця проблема є особливо актуальною для економіки перехідного періоду, що характеризується високою динамікою, наявністю невизначеностей різного типу, а також істотними відмінностями від сталої економіки. Одним з визначальних макроекономічних процесів є процес інфляції. Для моделювання процесу інфляції виберемо такі макроекономічні показники: індекс споживчих цін і обсяг грошової маси. Статистичні дані цих макроекономічних показників України за 1996–2002 рр. подані у вигляді темпів приросту до попереднього місяця (рис. 1).
Формальна постановка задачі. Дано послідовність вимірів випадкової вхідної змінної , що являє собою приріст грошової маси, і перемінної (індекс споживчих цін) на тимчасовому інтервалі . Необхідно побудувати дискретну математичну модель авторегресії з ковзним середнім АРСС ():
‘ (1)
де передбачається некорельованою нормально розподіленою послідовністю з постійною дисперсією і нульовим середньої, тобто
. (2)
Рис. 1. Темпи приросту грошової маси й інфляції в Україні (1996–2002 р.)
Таким чином, необхідно визначити структуру і вектор параметрів:
,
моделі (1) за умови (2).
Задача оцінювання й аналізу регресійних моделей вирішена за допомогою пакета прикладних програм (ППП) Eviews. Деякі результати виконаного регресійного аналізу подані в таблицях 1–2:
Таблиця 1
Результати оцінювання регресійної моделі
З таблиці 1 випливає, що є некорельованою послідовністю, тому що DW=1,985 [1].
Таблиця 2
Другий варіант оцінювання моделі
У результаті проведення аналізу регресійних моделей для керування виберемо як найбільш адекватну процесу, що випливає з табл. 2, стохастичну авторегрессійну модель 2-го порядку:
,
де індекс споживчих цін у момент ; обсяг грошової маси в момент ; випадковий компонент із нульовим середнім, обумовлений неврахованими регресорами і збурюваннями. Збурюваннями в даному випадку є випадкові впливи на ціни у вигляді нерегулярних потоків імпорту, витоку капіталу, нестабільності законодавства; , , , , коефіцієнти, що визначені на підставі статистичних даних для індексу споживчих цін . Припустимо, що обсяг грошової маси, визначається виразом , де середнє значення обсягу грошової маси, а збільшення грошової маси, що використовується як керуючий вплив. Тоді одержуємо таке рівняння:
, (3)
яке можна також подати так:
, (4)
де .
Щоб дослідити асимптотику поведінки процесу, знайдемо розв’язок отриманого рівняння методом, наведеним у роботах [1, 3]. Однорідне рішення знаходиться з рішення відповідного однорідного рівняння (4) і має вигляд:
,
де константи , , .
Для знаходження часткового розв’язку рівняння (4) скористаємося методом варіації параметрів [3], відомого в літературі як метод Лагранжа варіації постійних. Частковий розв’язок шукаємо у вигляді:
. (5)
Для знаходження і вимагаються дві умови. Одна з них полягає в тому, що рівняння (5) повинне задовольняти рівняння (4). Друга умова вибирається так:
, (6)
де . Підставляючи праву частину виразу (5) у (4), одержимо:
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Критерії оцінки реальних інвестицій
Бюджетування на нульовій основі і метод «витрати—вигоди»
Завдання і напрями контрольно-ревізійної роботи з бюджету
Місце та значення державних фінансів у фінансовій системі країни
Сутність і методи обчислення рентабельності. Розподіл прибутку підприємства. Використання чистого прибутку