Сторінка
3

Проблеми ужитковості української мови в сучасній український державі

Головні причини "мовного відкату" в центрально-українському реґіоні пояснюються наступними причинами:

а) соціальним розчаруванням та економічною депресією дев'яностих, які прийшли на зміну ейфорії державного оптимізму 1990-1991 років;

б) розчаруванням новою владою, яка замість головного завдання - захисту інтересів народу та його процвітання стала переважно на шлях користолюбного власного збагачення;

в) нова владна номенклатура, яка сформувалася на хребті старої, попередньої, зберегла усі ознаки зросійщення, таким чином українська мова виявилася незапитаною ні у владі, ні у широкому службовому вжитку - це чи не основний фактор "непотрібності" мови, вільне ужиткове освоєння якої вимагає все ж таки певних зусиль і відсутньої до того практики;

г) в силу очевидного доступу до фінансових потоків попередньої зросійщеної номенклатури, бізнес також став її доменою, і тут суцільно запанувала мова російська;

ґ) Україна опинилася у суцільному полі великоруських інформаційних потоків РФ (усіх мастей атрактивна преса, книговидання, телепродукція, кінофільми, масова розважальна культура) - на інформаційну експансію, зокрема в Україну, РФ витрачає мільярди доларів - кошти на порядок більші від власних культурних витрат України;

д) інформаційна експансія РФ отримала потужне, часто скоопероване з першою поповнення російсько орієнтованих інформаційних холдингів в Україні, які створили власну, себто "вітчизняну" імперію інформаційного зросійщення населення держави.

Усьому цьому протистоїть слабосила, хвора і безпорідна інформаційна структура (або її вибіркові елементи) української неконкурентноздатної масової культури.

Цікаво простежити за мовною еволюцією в час і після Помаранчевої революції. Поза всяким сумнівом Помаранчева революція засвідчила дивовижний спалах майданної української мови в Києві та інших обласних центрах з "помаранчевою домінацією", що охопила широкий екватор країни від Заходу до Сходу (домінація "західних десантників" суттєво впливала на мовну поведінку майданів). І безумовно події революції будуть мати певний, мабуть незворотний, вплив на збільшення ужитковості української мови. Разом з тим радикального впливу на зміну мовної ужитковості Помаранчева революція і пов'язані з нею владні зміни не спричинили.

Вони могли би постати тільки за умов, якщо влада свою традиційну мовозахисну риторику переведе в площину конкретних дій і програм, чого дотепер не спостерігається. Можливо, чекає завершення і здобутків на парламентських виборах.

Прогностична мовна екстраполяція на кінець першої чверті ХХІ ст.

Таким чином, не зважаючи на певні реабілітаційні наслідки збільшення УУМ, які увінчалися повним успіхом в Західному реґіоні, в решті реґіонів та субреґіонів ці успіхи мають формальний, не вирішальний характер. Не говорячи вже про східні і південні субреґіони 3 і 4, надзвичайно малі зміни відбулися в головних за значенням для соборної української державності. Саме в останніх спостерігаємо й далі наступні стійкі тенденції. В містах (побут, служба, навчання, бізнес) незмінним зберігається катастрофічно низький рівень УУМ. Практично відсутня популярна українська преса. Її вплив на читача значно зменшився навіть у порівнянні з радянським періодом. В глухий кут загнана українська естрадна пісня, домінує російський маскульт, російський чи просто російськомовний шоу і телевізійний бізнес домінує в масовій культурі.

Ступінь дохідливості до читача української книги у порівнянні з російською характеризується співвідношенням 1:20. Школа, і тим більше вища школа, не продукує фахівця з україномовною стабільною ужитковістю.

Така тенденція постійно поглиблюється (а не навпаки), внаслідок чого в Україні при сучасній владній політиці відсутні шанси мовного відродження чи хоча би реального збільшення УУМ. За таких умов настирливо пропоноване мовними шовіністами впровадження державної російської мови закріпить її централізовану домінацію, що поставить хрест на соборній українській державності (з можливими різними варіантами розколу держави чи поглинанням її частин Росією).

Потрібні програмні заходи реабілітації української мови та збільшення її ужитковості

Як показали події кінця 2004 р., потенціал національного, зокрема мовного ренесансу в Україні величезний. Цей потенціал суттєво зріс ґрадієнтально із Заходу на Схід, проте він може бути диспергований, зведений нанівець, якщо не буде створена і реалізована на державному рівні програма розширення ужитковості української мови (ПРУУМ), подібно до тої, що розгортається проти російської енергетичної експансії - програма диверсифікації джерел енергопостачання, так само має бути створена така програма для протидії очевидній вже упродовж десятиліття і здійснюваній системно програмі мовної експансії Росії. Хотів би запропонувати деякі аспекти цієї програми:

А. Зростання УУМ повинно здійснюватися насамперед через збільшення потоку атрактивної потрібної і цікавої глядачеві (слухачеві) читачеві інформації українською мовою. Це стосується виключно мономовних нових атрактивних журналів, газет, теле-, радіо, FM - каналів, які не мають російських дублів (так само як російський продукт практично не дублюється українською).

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Мовознавство»: