Сторінка
3
2. Проведення виборів на основі мажоритарної виборчої системи щодо поселень, в яких проживає менше 100 тисяч жителів; на інших рівнях місцевого самоврядування – на основі пропорційно-виборчої системи з відкритими партійними списками.
3. В основу взяти другий варіант, за виключенням виборів до районних, обласних рад, які проводяться на засадах мажоритарної виборчої системи.
4. Повернення до мажоритарної виборчої системи на всіх рівнях системи місцевого самоврядування.
3.3. Вирішення проблем фінансового забезпечення місцевого самоврядування, подолання кризи в системі державних закупівель товарів та послуг.
Бюджетна політика та фінансове забезпечення місцевого самоврядування.
В короткостроковій перспективі (з 2008 р.)
1. З метою забезпечення належної якості виконання тих завдань і надання тих послуг, які будуть визначені, як зобов’язання держави та органів місцевого самоврядування та мають виконуватися чи надаватися за рахунок коштів державного бюджету, мають бути впроваджені відповідні соціальні стандарти та стандарти надання адміністративних послуг. Ці дані мають бути покладені в основу обчислення фінансових нормативів бюджетного забезпечення для додержання вимог кожного стандарту. Складання проектів державного та місцевих бюджетів має відбуватися з 2009 року виключно на основі обрахованих у такий спосіб нормативів.
2. З метою стимулювання активності органів місцевого самоврядування із нарощення доходної частини та створення сприятливого підприємницького середовища для тих громад, які забезпечують достатнє фінансування делегованих завдань та повноважень на рівні встановлених державою стандартів без необхідності дотування з державного бюджету, слід передбачити механізми заохочення у вигляді можливості не включення частини розрахункових прогнозних показників доходів, що враховуються в розрахунку трансфертів до формули розрахунку трансфертів. У такий спосіб місцеве самоврядування в Україні отримає більше фінансової самостійності та більше можливостей адекватно реагувати на повсякденні потреби громадян.
3. З метою підвищення дієвості використання коштів міжбюджетних трансфертів, які надаються не на фінансування поточних потреб, а на фінансування потреб інвестиційного характеру, слід передбачити механізм контролю за ефективністю та результативністю їх використання, у тому числі за допомогою оцінювання бюджетних програм.
4. З метою забезпечення виконання місцевим самоврядуванням визначених законодавством повноважень, повинен бути запроваджений механізм проведення консультацій держави та самоврядування при формуванні політики міжбюджетних відносин. Також має бути створений ефективний механізм вирішення спорів між державою та органами місцевого самоврядування у сфері міжбюджетних відносин. Такий механізм може передбачати процедури погодження інтересів на етапі проектування бюджетів з можливістю апеляції до вищих інстанцій, адміністративного оскарження рішень у сфері міжбюджетних відносин, а також посилювати можливість звернення органів місцевого самоврядування або держави до суду.
5. Передбачити чіткі механізми для об’єднання ресурсів органів місцевого самоврядування з метою виконання спільних завдань та проектів, дозволять органам місцевого самоврядування ефективніше розпорядитися обмеженими ресурсами з метою покращення виконання своїх зобов’язань.
В середньостроковій перспективі (до 2010 р.) - місцеве самоврядування повинно отримати достатні джерела надходжень, що дозволить забезпечити виконання ним своїх природних функцій та власних повноважень. Крім удосконалення існуючої системи місцевих податків і зборів, істотним джерелом збільшення надходжень до бюджетів місцевого самоврядування повинен стати земельний податок. Для цього йому має бути наданий статус повністю місцевого, а практика надання пільг з його сплати на центральному рівні має бути скасована.
В перспективі має бути запроваджено податок на нерухомість. Податок на нерухомість має поєднати земельний податок та податок на будівлі, споруди та приміщення, розташовані на відповідних земельних ділянках, та має поширюватися на всі без виключення будівлі, споруди, приміщення та земельні ділянки під ними або вільні земельні ділянки. Цей податок має бути запроваджений в якості місцевого податку та суттєвого джерела поповнення місцевих бюджетів.
Для реалізації наміченого необхідно внести зміни до Бюджетного кодексу.
Подолання кризи в системі державних закупівель товарів та послуг
Історія та суть питання. В липні 2000 р. набула чинності перша редакція Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти». Він замінив «Положення про порядок організації та проведення торгів (тендерів) у сфері державних закупівель товарів (робіт, послуг)» та «Положення про проведення торгів (тендерів) у будівництві», які були затверджені постановами Кабміну у 1997-1998 рр.
Протягом 2003 року окремими законодавчими актами до закону внесено ряд змін та доповнень.
В січні 2005 року після тривалої і запеклої боротьби у Верховній Раді та поза нею набув чинності новий Закон про держзакупівлі. Але вже 4 квітня того ж року Уряд вносить до парламенту законопроект про внесення змін до нового закону. Проте, варіант змін у редакції Кабміну не пройшов. Депутати підтримали законопроект, який був підготований групою їхніх колег. Після цього функції громадського контролю за сферою держзакупівель були закріплені за спілкою громадських організацій «Тендерна палата України». Серед цих функцій: розгляд скарг, видання інформаційного бюлетеня, надання дозволу на застосування неконкурентної процедури – закупівля в одного учасника.
Інші реферати на тему «Самоврядування»:
Містобудівні аспекти реформування низової ланки адміністративно-територіального устрою країни
Концептуальні підходи до формування системи професійного навчання фахівців для місцевого самоврядування
Система навчання для органів місцевого самоврядування
Асоціації органів місцевого самоврядування як суб'єкти лобіювання
Формування системи демократичного врядування