Сторінка
1
Перші контакти щодо проблем місцевого самоврядування між представниками України і Швеції розпочалися у травні 1995 року, коли на запрошення Фонду в Києві перебувала офіційна делегація керівників Шведської Асоціації Місцевих Влад (SALA) для проведення консультацій і переговорів стосовно питань розвитку місцевого самоврядування в Україні та використання відповідного шведського досвіду і можливостей надання допомоги Україні. Тоді ж було підписано договір про наміри з цих питань.
В серпня 1995 року була укладена перша угода про співробітництво щодо зміцнення і розвитку місцевого самоврядування в Україні. Угода передбачала здійснення комплексної програми співробітництва протягом 1995–1996 років. Її складовими були: організація та проведення учбових візитів і семінарів у Швеції і в Україні; інформаційне забезпечення програми, висвітлення результатів її здійснення у засобах інформації і в окремих виданнях; започаткування проекту "пілотне місто" на базі міста Ірпеня Київської області, Ірпінського субрегіону. Програма фінансується Шведським агентством з міжнародного співробітництва (Sida).
У 1995-1996 роках було заплановано організацію і проведення 7 учбових візитів та семінарів в Швеції і в Україні за участю шведських і українських урядовців, експертів та представників органів місцевого самоврядування.
7-12 грудня 1995 р. відбувся перший учбовий візит 6 українських урядовців — представників Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів України та 6 українських мерів у Стокгольм - навчальний центр Стора Браннбо - комуна Сігтуна, — під час якого делегація з України ознайомилась із структурою та організацією місцевого самоврядування у Швеції, досвідом партійно-політичного представництва на національному, регіональному та комунальному рівнях, законодавчим регулюванням місцевого самоврядування.
21-27 лютого 1996 р. в Києві-Пуща-Водиця-Ірпінь — відбувся міжнародний семінар “Швеція і Україна: досвід, стан та перспективи місцевого самоврядування”, в якому взяли участь 5 шведських експертів, представники Фонду, Уряду України, а також органів місцевого самоврядування України. На семінарі обговорювались питання: становлення правових основ місцевого самоврядування України, досвід місцевого самоврядування у Швеції та можливості його використання в Україні, порядку формування та організації діяльності органів місцевого самоврядування та інші. 24-27 лютого 1996 р. в рамках здійснення пілотного проекту в м.Ірпені розглядалися “Актуальні проблеми вдосконалення місцевого самоврядування в Ірпінському субрегіоні в контексті реалізації пілотного проекту Шведсько-Української програми”.
18-23 квітня 1996 р. програма була продовжена під час проведення ІІІ Шведсько-Українського семінару у Стокгольмі, у Скарі та в Ескільстуні, в якому взяли участь з української сторони — 6 урядовців і 6 мерів, а з шведської - представники Парламенту і Уряду Швеції, Sida, експерти SALA, а також представники шведських комун. Українські мери відвідали 2 шведські комуни і ознайомились з практичним досвідом їхньої роботи. Українські урядовці ознайомились з роботою Шведського Парламенту, урядових установ, були прийняті в Sida.
7-8 червня 1996 р. у м.Харкові відбувся міжнародний семінар “Соціальний захист населення в системі місцевого самоврядування” за участю Асоціації міст України, виконкому Харківської міської ради, 5 шведських експертів, представників сфери соціального захисту населення України, на якому обговорювались нові підходи до формування соціальної політики з урахуванням шведського досвіду, розглядалися питання практики соціального забезпечення в Україні і Швеції.
5-6 вересня 1996 р. на базі Печерського району м.Києва пройшов міжнародний семінар “Господарська діяльність місцевого самоврядування: досвід комунальних підприємств і компаній” за участю українських урядовців, представників сфери житлово-комунального господарства, 5 шведських експертів, на якому вивчався досвід створення, організації та діяльності комунальних компаній у Швеції, обговорювались проблеми функціонування комунальних підприємств в Україні.
3-8 жовтня 1996 р. відбувся візит до Швеції 12 українських мерів для встановлення побратимських зв’язків і співробітництва з комунами і містами Швеції.
21-26 листопада 1996 р. у відповідності з програмою співробітництва між Україною і Швецією відбувся візит у відповідь 12 шведських мерів до міст України з питань підписання угод про встановлення побратимських зв'язків і співпрацю.
Обмін візитами, організація та проведення семінарів у Швеції і в Україні дозволило:
1) вивчити позитивний досвід побудови демократичної моделі місцевого самоврядування у Швеції;
2) оцінити тими, хто приймає рішення в Україні і хто займається місцевим самоврядуванням практично, різні елементи системи місцевого самоврядування у Швеції, проблеми комунальної діяльності, зокрема: конституційні, законодавчі, правові основи місцевого самоврядування; засади фінансово-економічної самостійності шведських комун; систему пропорційного політичного представництва; структуру і організацію діяльності комун; функціонування сфери соціального захисту населення, організації та діяльності комунальних компаній;
3) застосувати шведський досвід в діяльності органів місцевого самоврядування, зокрема, щодо соціального захисту населення — у м.Києві, м.Харкові, м.Рівному;
4) започаткувати встановлення партнерських, побратимських зв’язків між містами України і Швеції;
5) врахувати досвід організації місцевого самоврядування у Швеції в процесі законотворчої діяльності урядових, науково-дослідних установ, Фонду під час розробки проекту нової Конституції України, нового законодавства України про місцеве самоврядування щодо: визначення статусу територіальних громад, територіальних самоврядних одиниць та можливості їх об’єднання на зразок шведських комун; економічних та фінансових основ місцевого самоврядування стосовно запровадження комунальної власності, формування місцевих бюджетів та фінансового вирівнювання; визначення сфер компетенції місцевого самоврядування; структурної побудови органів місцевого самоврядування, регулювання взаємин між ними по горизонталі - рада - голова (мер) - виконавчий орган і розробки Концепції адміністративної реформи в Україні.
Інші реферати на тему «Самоврядування»:
Актуалізація муніципального консалтингу на сучасному етапі розвитку місцевого самоврядування
Підготовка, перепідготовка, підвищення кваліфікації посадових осіб органів місцевого самоврядування в Україні в умовах житлово-комунальної реформи
Соціально-економічні умови місцевого та регіонального розвитку: реальні диспропорції
Роль зовнішнього консалтингу у розвитку інноваційної діяльності органів місцевого самоврядування в умовах глобалізації та впровадження муніципального менеджменту
Підготовка фахівців місцевого самоврядування