Сторінка
1

"Тече вода з-під явора" слова Т.Г.Шевченка, музика С.Воробкевича

Пісня "Тече вода ." написана для мішаного хору композитором СІ. Воробкевичем на слова Т.Г. Шевченка. Рік видання: близько 1887 р. Хоровий жанр: хор a capello .

Короткі відомості про автора слів.

Тарас Григорович Шевченко - основоположник нової української літературної мови.

В селі Моринцях на Київщині в убогій кріпосницькій сім"ї Григорія Шевченка 9 березня 1814 р. народився Тарас, майбутній великий народний поет. Коли Тарасові було 9 р. померла його мати. Дитинство проходило в селі іМоринцях, а пізніше у Кирилівці. Наймитував і вчився грамоти у дяка. Чотирнадцятилітнього Тарасика взяли "козачком" до пана Енгельгарда. В 1838 р. за виручені гроші (був розіграний в лотереї портрет В.Жукова) Шевченка викуплено з кріпацтва. Був заарештований та ув’язнений. Тільки в 1857 р. після клопотань друзів Шевченка звільнили із заслання, хвороба спричинила до передчасної смерті поета. Помер Т.Г.Шевченко в Петербурзі 10 березня 1861 р.

Шевченко почав писати вірші у другій половині 30-х pp. У 1840 р. в Петербурзі вийшла перша збірка його поезії "Кобзар".

Уже в ранніх віршах поета виявились основні риси його поезії: глибока народність, гуманізм, палка любов до батьківщини, гнівний пафос, безпосередність ліричного почуття.

Визначними творами поета стали: "Гайдамаки", "Катерина"; балади: "Причина", "Тополі", "Утоплена"; поеми: "Наймичка", "Сова"; поезії "Учітеся брати мої"", "Думи мої думи", "Зоре моя вечірняя", "Тече вода з-під явора", "Заповіт", "По діброві вітер віє", "Ой три шляхи" та ін.

Переважна більшість поезій Т.Г.Шевченка покладена на музику.

Короткі відомості про життя і творчість композитора.

Воробкевич Сидір (Ісидор) Іванович (псевдонім Данило Млака) -західноукраїнський письменник композитор, музичний, культурний діяч.

Народився 23 квітня 1836 р. в Чернівцях в сім’ї священника. 6 вересня 1903 р. тут же в Чернівцях і помер.

Закінчив в 1861 р. Чернівецьку духовну семінарію. Музичну освіту здобув приватно у професора Віденської консерваторії Ф. Крепка, а в 1868 р. склав іспит на звання викладача співу' і регента хору у Віденській Консерваторії. З 1861 р. був священником у буковинських селах, де вивчав фольклор і побут місцевого населення, з 1867 р. викладав у Чернівецькій духовній семінарії та гімназії, з 1875 р. - у Чернівецькому університеті.

Воробкевич продовжував просвітительську діяльність Д.Федьковича на Буковині, вів боротьбу за розвиток української культури, за зміцнення зв"язків Західної України з Східною Україною. В 1901 р. опубліковано збірку віршів "Над прутом" (укладену та відредаговану І.Франком). Новели: "Вимуштрований кінь", "Циганка"; історичні драми з народного життя "Гнат Приблуда". У літературному доробку Воробкевича - вірші, поеми, -оповідання, повісті, реалістичного та романтичного характеру.

Чимало творів Воробкевичем перекладено російською, болгарською, німецькою та іншими мовами.

С.Воробкевич - автор багатьох музичних творів. Відомі романси "Заграй ти, цигане старий" (на власні вірші), "Ви дівочі сині очі", "Якби була я зозулею" та інші.

Хори на тексти Т.Г.Шевченка ("Минають дні", "Огні горять", "Тече

вода з-під явора"), І. Франка, М. Шашкевича. Йому також належать оперети

"Золотий мох", "Молода пані з Боснії"". А також С.Воробкевичем поклав на музику понад ЗО віршів Анастасієва. Писав також статті з питань музики.

Літературний текст.

У пісні "Тече вода з-під явора" розповідається про воду яка тече з-під явора на долину, а там над водою пишається червона калина. А також тут розповідається про качаточок які хлюпочуться у водичці, а за ними пливе качка з качуром, які охоче розмовляють зі своїми діточками. Тече вода край города, вода ставом стала, а там дівча воду брало, брало тай заспівало. А батько й мати вийшли з хати, погуляти в садок, і порадитись кого б це їм своїм зятем звати.

Тема: Тарас Григорович Шевченко описує красиву природу українського села, а також змальовує чудові українські символи - вода, червона калина, верба, явір.

Ідея: Зображення чудової української природи.

Образи: Вода, явір, червона калина, качаточка, качка з качуром, молоде дівча, батько й мати.

Форма викладу: Вірш.

Музично-виражальні засоби.

Жанр твору: лірична пісня.

Форма твору: куплетна (3 куплета).

Характеристика мелодії

Композитор передає мелодію широко, наспівно, з відтінком суворої елегійності. Сама мелодія задумлива сумна. Основна тема проходить в сопрано і баса. Мелодія рухається стрибкоподібно, трохи хвилеподібно.

Пісня виконується в розмірі 2/4.

В творі використовуються такі ритмічні вартості.

Голосоведіння у творі "Тече вода ." слідуюче . а) нисхідне:

б) висхідне:

в) хвилеподібне:

г) стрибкоподібне:

Ладотональні особливості.

Тональність: Твір написаний в тональності с moll (до мінор). Протягом твору не змінюється ні разу тональність.

Темп: Цей твір виконується в темпі Moderato (помірно швидко);

Вокально - хоровий аналіз.

Тип і вид хору: мішаний, чотириголосий хор. Хор складається з чотирьох голосів: Сопрано, Альт, Тенор, Бас.

Дублювання не зустрічається. Зустрічається унісон в який сходяться С і А:

А також зустрічається унісон в який сходиться Т і Б:

Діапазон хорових партій

СТ

АБ

Діапазон всього хору:

Теситурні умови:

С - середня ї висока; Т - середня;

А - середня; Б - середня;

Теситурні умови в творі зручні для співу в усіх хорових партіях. Ступінь вокального навантаження рівномірний.

Диригентсько - виконавський аналіз.

Пісня "Тече вода ." написана в розмірі 2/4. Диригент користується двохдальною схемою. Розмір не змінюється протягом всього твору:

Технічні складності твору такі: вступ, зняття, тактування, довгих тривалостей, виконання штрихів. Показ вступу - на початку твору. Зняття - в кінці. Щоб хор почав свій спів одночасно, треба, його для цього підготувати, а потім подати рукою відповідний знак.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Музика»: