Сторінка
8

Лікувальне застосування мінеральних вод Буковини при лікуванні шлунка

Дія мінеральної води в деякій степені залежить від її іонного складу, особливе місце тут відводиться гідрокарбонатному іону. Ряд дослідників рекомендують для лікування захворювань органів харчування, втому числі і виразкова хвороба, приймати тільки щільні мінеральні води. Солі калію, кальцію, магнію стимулюють моторну функцію шлунка, а натрій хлорид уповільнюють її.

Мінеральна вода Брусницька містить вищеназвані компоненти в порівняно малій кількості. Цим можна пояснити те, що вона не керує вирощеним одностороннім вмінням – стимулювати або понижувати функцію шлунка.

Мінеральна вода Дубова роща по хімічному складу і кількістю солей подібна джерелу № 2 курорту Трускавець. Однак вміст мікроелементів, в тому числі брома, в ній більше, ніж у водах інших джерел.

Працями останніх років доказано підвищення реактивності парасимпатичного відділу автономної нервової системи. З цієї точки зору щоденний прийом хворими хронічним гастритом із секреторною недостатністю мінеральної води Дубова роща, в склад якої входить бром, дає позитивний впрів на функціональний стан нервової системи. Цей факт заслуговує уваги, якщо врахувати тісний взаємозв’язок між секреторною діяльністю шлунка і функціональним станом нервової системи.

Мінеральна вода Черешенка по своєму хімічному складу і механізму дії подібна водам Моршинська – А джерела № 1 курорту Мор шин, джерел Ново-Директорський № 3 курорту Стара Руса, Валенера курорту Лієпа.

Мінеральна вода Ожевська по своєму хімічному складу подібна водам Миргородська, Куяльник № 4, Озеро Карачі та ін. Однак мінеральна вода Ожевська містить такі рідкісні мікроелементи, як цинк, фтор. Необхідно відмітити, що навіть близькі по хімічному складу мінеральні води можуть давати різну дію на організм, і навпаки, мінеральні води, різні по хімічному складу, застосовуються при одних і тих же захворюваннях.

Виходячи із того, що мінеральні води, діючи на різні рецепторні поля травного каналу, впливають на роботу секреторно-моторного апарату шлунка, цілеспрямовано приймати мінеральні води Черешенка, Дубова роща, Ожевська повільно, невиткими ковтками, забезпечуючи більш довгий контакт їх із слизовою оболонкою ротової порожнини, шлунка, із їх рецепторним апаратом. Повільний прийом мінеральної води оправданий із точки зору гормональної дії на секрецію шлунка.

Іон Na, входячий в склад мінеральних вод Черешенка, Дубова роща і Ожевська, бере участь в обміні разом з іоном Н при секреції соляної кислоти.

Ферментовиділення може змінити не тільки в результаті вплив іонів мінеральної води на індукцію гормонів травного каналу, але і в результатів дії іоно-мінерального складу води на активність уже виділеної молекули ферментів.

Такі іони, як Fe, Мg та інші, які входять в кл сад міняльних вод Буковини в біологічно активних концентраціях, по даним ряду авторів, дають стимулюючу дію на кислотоутворюючу і секреторну функції шлунка. Крім того. Розчини, включаючі сіль магнію, каналізують діяльність ряду ферментів травного каналу.

Таким чином, мінеральні води Черешенка, Дубова роща і Ожевська дають стимулюючу дію на основні функції шлунка.

Застосування мінеральних воді Буковини при хронічному гастриті та виразковій хворобі

Був вивчений вплив курсового лікування мінеральними водами, а також на стан секреторної кислотоутворюючої, ферментативної, моторно-евауаторної функції шлунка в динаміці.

Обслідувано в клінічних умовах 453 хворих і 78 практично здорових осіб. Виразкова хвороба дванадцятипалої кишки була у 83 чоловік, шлунка – у 12, дванадцятипалої кишки і шлунка – у 9, гаститодуоденіт – у 16 хворих, хронічний гастрит – у 353 хворих (гастрит з нормальною кислотоутворюючою функцією – у 28, з помірно зниженою – у 153, з різко зниженою – у 147, з повишеною – у 25).

У більшості із них тривалість захворювання була до 5 років. Дослідження проводили з урахуванням кінцевого стану функції шлунка.

Мінеральна вода Дубова роща кімнатної температури назначалась по 200 мл 3 рази в день безпосередньо перед їдою. На початку лікування її застосовували в розведенні 3:1 (3 частини мінеральної води), потім при відсутності нереносимості і послаблюючої дії двали нерозвинену. Курс лікування 24-27 днів.

Впилв курсового лікування мінеральною водою Дубова роща на функціональний стан шлунка вивчали у 114 хворих хронічним гастритом із секреторною недостатністю. Аналіз клінічного протікання захворювання під впливом курсового лікування показав значення покращення самопочуття у всіх хворих, у більшості зникли диспетичні явища, болеві відчуття.

Щоденний прийом протягом 24-27 днів мінеральної води Дубова роща завдяки вмісту в ній браку дав деякий вплив на функціональний стан нервової системи (особливо у жінок), виражених в зменшенні роздратованості, більш спокійному сні і т.д.

Функціональний стан шлунка залежить в деякій мірі від кислотності шлункового соку, тобто від степені активності іонів Н. Це можна встановити лише радіотелеметричним і зондовим методами. Визначити степінь кислотності шлункового соку титраційним методом неможливо. За допомогою тетраційного методу виявляють тільки кількість іонів Н, але не їх активність. Крім того, застосування тетраційного метода для визначення кислотності вмісту шлунка зв’язано з рядом неточностей, які можуть стерти картину дійсного стану.

Також в поліклінічних умовах не завжди можливе вивчення кислотоутворюючої функції шлунка методом радіотелеметрії і внутрілункової рН-метрії. Тому було застосовано фракційне дослідження вмісту шлунка.

Аналіз кінцевих даних функціонального стану шлунка показав, що в 92% випадків спостерігалось зниження годинного напруження секреції, дебіт-години вільної соляної кислоти.

В результаті курсового лікування мінеральної води Дубова роща у більшості хворих хронічним гастритом із секреторною недостатністю збільшився показник годинного напруження секреції з 0,015-0,045 до 0,025-0,11 (Р<0,001), а показник дебіт-години-вільної соляної кислоти з 0,15-0,96 до 0,265-2,67 ммоль (Р<0,03). В тих випадках, коли не наступила зміна секреції, відмічено збільшення дебіт-години вільної соляної кислоти, що дозволяє оцінити терапевтичну дію цієї мінеральної води як позитивне.

Під впливом курсового лікування мінеральною водою Дубова роща у більшості хворих хронічним гастритом із секреторною недостатністю виявлена чітка тенденція до підвищення ферментоутворюючої функції шлунка.

Рівень пепсиногена крові підвищився з 0,086-0,0126 до 0,014-0,53 г/л (Р<0,05), а дебіт-година пепсину – з 0,15-3,1 до 0,25-4,51 г/л (Р<0,01).

Найбільш чітка тенденція до нормалізації ферментоутворюючій функції шлунка виявлена в осіб молодого віку з тривалістю захворювання до 5 років. Велике значення має степінь компенсації запального процесі і більшості хворих хронічним гастритом в період затухання загострення показники функціонального стану шлунка залишились без зміни; у частини із них спостерігалась тенденція до нормалізації функцій шлунка.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 


Інші реферати на тему «Краєзнавство, етнографія, етнологія»: