Сторінка
4
Безпосередній позитивний вплив маркетингу на прибутковість, а значить, і конкурентоспроможність суб’єктів господарювання визначає його важливість в економічному механізмі функціонування СГ. Адже конкурентоспроможність у ринковій економіці є вирішальним фактором комерційного успіху підприємства. Участь у торговельному процесі конкуруючих між собою підприємств, організацій торгівлі потребує від них розробки і реалізації такої стратегії поведінки, яка б забезпечила високий рівень конкурентоспроможності суб’єктів господарювання на споживчому ринку у довгостроковій перспективі.
Поняття „конкурентоспроможність” стосовно підприємств можна визначити як здатність підприємств підвищувати платоспроможність, ефективно адаптуватися до змін конкурентного маркетингового середовища, використовуючи свої сильні сторони і концентруючи свої зусилля на пріоритетних напрямах роботи.
Отже, конкурентоспроможність можна визначити як здатність окремого класу суб’єктів господарювання продуктивно займати деяку ринкову нішу та ефективно утримувати свої позиції. Конкурентоспроможність характеризує ступінь відповідності СГ певним ринковим потребам: пропозиція (товар) – попиту, маркетингові заходи і методи – можливості забезпечити конкурентні переваги, підприємство – економічній і соціальній захищеності та перспективності розвитку в умовах конкурентного ринку.
Фундаментальною основою конкурентоспроможності СГ повинен стати стратегічний маркетинговий аудит конкурентоспроможності.
Стратегічний маркетинговий аудит конкурентоспроможності – це системний комплексний аналіз конкурентоспроможності підприємства з позицій оцінки ефективності стратегічної доцільності товарного портфеля підприємства, їхньої маркетингової та загальної фінансово-господарської діяльності у довгостроковій перспективі в умовах інтенсифікації конкурентної боротьби.
Механізм стратегічного маркетингового аудиту конкурентоспроможності підприємств-конкурентів реалізується у таких аспектах аналізу конкурентоспроможності: оцінка конкурентоспроможності товарів; дослідження конкурентоспроможності маркетингової політики; діагностика конкурентоспроможності підприємств у цілому.
Основний принцип стратегічного маркетингового аудиту конкурентоспроможності можна визначити так: конкурентоспроможність товарів є проявом конкурентоспроможності маркетингової політики підприємств, а конкурентоспроможність маркетингової діяльності відбиває конкурентоспроможність підприємств у цілому.
Конкурентоспроможність, що розглядається стосовно окремого товару, – це більш високе порівняно з товарами-конкурентами співвідношення сукупності якісних і вартісних характеристик товару при їхній відповідності вимогам ринку (певного сегмента), що забезпечує максимальне задоволення потреб і створює перевагу товару на конкурентному ринку.
Конкурентоспроможність підприємства зумовлена ефективністю маркетингової політики, яка в свою чергу залежить від здатності керівництва підприємств створювати ефективну, здатну до інновацій систему маркетингу товарів і послуг, і тим самим забезпечувати довгострокові конкурентні переваги в умовах активної маркетингової діяльності конкурентів.
Література:
1. Армстронг Г., Котлер Ф. Маркетинг. Загальний курс: Пер. з англ.; Навч. пос. – М.: Видавничий дім „Вільямс”, 2001.
2. Маркетинг: Учебник / Баглев Т. и др. – М.: Экономика, 2001.
3. Гаркавенко С. Маркетинг: Підручник. – К.: Лібра, 2004.
4. Мажинський Р.В. Маркетингові можливості – складова частина маркетингового потенціалу підприємства: Тези доповідей ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції „Маркетингові дослідження в Україні”. – Ялта, 2004. – С. 101.
5. Маркетинг: Підручник / Руделіус В. й інші. – К.: Навчально-методичний центр „Консорціум із вдосконалення менеджмент-освіти в Україні”. – 2005.
6. Филлип Котлер и Фернандо Триас де Без. Новые маркетинговые технологии. – СПб.: Нева, 2004.
Інші реферати на тему «Економічні теми»:
Методичні підходи до виявлення основних механізмів обмеження опортунізму управлінців
Методологічні аспекти сукупного попиту і пропозиції та специфіка їх формування в економіці України
Завдання споживчого попиту в товарах широкого вжитку і його мотивація
Проблеми впровадження систем електронного оформлення авіаквитків до інформаційного комплексу вітчизняних авіатранспортних підприємств
Фінансова глобалізація: загрози і переваги для інвестиційної безпеки України