Сторінка
1
На сучасному етапі розвитку інформаційних технологій досить поширеними є розробки, що відносяться до проблем створення віртуальних підприємств (ВП) [1]. На даний час тільки виробляються підходи і окремі приклади організації виробництва продукції і надання послуг із використанням ідеї віртуальних підприємств, проте уже можна виявити загальні риси процесу організації таких підприємств і основних етапів його створення.
Як найбільш загальні принципи організації ВП у даній роботі використовуються такі положення:
– ВП відрізняється від інших віртуальних систем своєю виробничою спрямованістю, основна мета створення якого – виробництво товарів або послуг відповідно до вимог клієнтів більш дешевим і швидким способом порівняно з традиційними підприємствами. При цьому ВП мають, як правило, одноцільову спрямованість, а для організації функціонування цих підприємств використовується комп’ютерна система;
– однією із стратегічних переваг ВП є знання й уміння його учасників забезпечувати гнучкість своїх ресурсів, швидко створювати віртуальні команди і віртуальне середовище для спільної діяльності, одержувати інформацію й об’єднувати знання й уміння підприємств і осіб, найбільше компетентних в окремих питаннях загального бізнес-процесу виробництва обраних товарів або послуг;
– ефекту від ВП можна досягнути тільки при професійному використанні можливостей, що надає Інтернет і сучасні інформаційні і комунікаційні технології.
Прискорення робіт, пов’язаних зі створенням віртуальних підприємств, забезпечує такі дії: об’єднання зусиль усіх виконавців навколо загальної ідеї; упорядкування всього масиву проблем і завдань, які виникають при цьому, та підпорядкування їх одній меті; визначення загальних підходів, форм уявлення й оцінок одержуваних результатів із погляду загальних інтересів.
Використання ідеї процесного підходу [2] для вищевказаної мети дозволяє представити цю діяльність у вигляді визначеної послідовності етапів створення ВП, а кожний етап представити своїми процесами, що мають стандартну форму опису, яка є загальною для всіх працюючих над цією проблемою і підтримується за допомогою відповідних інформаційних технологій. Опис кожного процесу містить назву процесу, його результат (вихід), матеріальні й інформаційні входи, ресурси процесу і технології (методи, алгоритми, сценарії), що використовуються, параметри процесу, стандарти і нормативи, перелік керуючих дій і перелік відповідальних за процес (перелік власників процесу).
Загальна схема робіт, пов’язаних зі створенням віртуальних підприємств, включає три етапи:
1. Розробка наукових підходів і методичних рекомендацій зі створення віртуальних підприємств.
2. Проектування віртуальних підприємств.
3. Експлуатація віртуальних підприємств.
На кожному етапі виникають свої специфічні завдання і проблеми, що вимагають відповідних підходів і спеціальних методів для свого рішення.
Впровадженню конкретних віртуальних підприємств передують роботи, які пов’язані з розробкою наукових підходів до створення таких підприємств і здійснюються на першому етапі. Окремі наукові і практичні результати можуть бути узагальнені і сформульовані у вигляді загальної теорії створення віртуальних підприємств на основі останніх досягнень науки управління і організації, а також на підставі наявного досвіду створення віртуальних підприємств різної орієнтації [3]. Теорія створення ВП охоплює питання визначення і класифікації віртуальних підприємств, принципи їх створення і функціонування, підходи до управління, економіко-математичні моделі і методи, типові компоненти і засоби організаційної, технічної та інформаційно-технологічної підтримки.
Найбільш швидко й ефективно ці роботи можна виконати в рамках окремої науково-дослідницької теми організаціями, що володіють відповідними знаннями і мають досвід створення подібного роду систем (рис.1). Також на цьому етапі можна виробити методику створення ВП, апробувати конкретні засоби створення і підтримки ВП, провести експерименти зі створення конкретних ВП.
Роботи другого етапу пов’язані з розробкою проектів конкретних віртуальних підприємств та з проведенням відповідних досліджень і розрахунків, що підтверджують можливість перетворення ідеї (задуму) створення такого підприємства в проект, економічно обґрунтований і технічно реалізований. При цьому необхідно зазначити, що на кожному етапі обґрунтування можливі такі рішення: продовжити роботу з обраною продукцією; замінити продукцію; замінити напрям діяльності; відмовитись від ідеї створення ВП. Виконання другого етапу вимагає проведення таких робіт:
1. Обґрунтувати ідею організації виробництва продукції (послуги) у рамках ВП.
2. Обґрунтувати економічну доцільність проекту ВП.
3. Перевірити можливість технічної реалізації проекту ВП.
4. Розробити проект ВП.
У першу чергу вимагає певного опрацювання ідея створення ВП. Використовуючи інформацію про стан ринку товарів і послуг, ринку інновацій та інформаційних технологій (ІТ), а також інформацію про позитивний досвід функціонування ВП, необхідно провести на високому професійному рівні обґрунтування ідеї організації віртуального підприємства саме для даного виду продукції або послуг, реально оцінити можливості з реалізації і виробництва. Роботи цього етапу пов’язані зі збором інформації щодо питань, які цікавлять, аналізом отриманої інформації, проведенням наближених розрахунків, консультаціями з окремих питань, пошуком співвласників і, нарешті, прийняттям рішень про розгортання робіт. Як ресурси, у даному процесі виступають бажання, енергія, наявний капітал, а також знання і досвід роботи в цій галузі майбутніх власників віртуального підприємства.
Після прийняття рішення про продовження робіт необхідно перейти до проведення більш глибокого аналізу і детальних розрахунків, пов’язаних з обґрунтуванням економічної доцільності проекту майбутнього віртуального підприємства. Це вимагає конкретизації питань, пов’язаних з майбутньою продукцією (об’єкт виробництва, обсяги виробництва, терміни, собівартість), її реалізацією (майбутні споживачі, попит на продукцію, ціна, майбутній прибуток) і організацією виробництва (майбутні партнери, постачальники і споживачі, схема забезпечення ресурсами, схеми виробництва і збуту продукції, матеріальні й інформаційні потоки, технічна документація на продукт, який виготовлятиме). Крім того, необхідно визначити загальні витрати обраної продукції (витрати на виробництво продукції і витрати на організацію ВП – вартість проектування ВП, вартість інформаційної, програмної, технічної, мережної, організаційної підтримки ВП, вартість експлуатації ВП); організацію забезпечення фінансами (обсяги необхідного фінансування; схема залучення власного капіталу, капіталу співвласників, кредитів; напрями їх використання); розподілення майбутнього прибутку (надолуження витрат, повернення кредиторам, розподіл між власниками). Для вирішення перерахованих завдань використовується маркетингова інформація про стан ринків товарів, засобів виробництва, ресурсів, фінансів, інновацій. Виконання робіт може бути проведено силами самих власників майбутнього віртуального підприємства або сторонніми організаціями, що займаються управлінським консалтингом.
Інші реферати на тему «Економічні теми»:
Захист внутрішнього ринку як основа стратегії довгострокового інноваційного розвитку ринку машинобудівної продукції
Формування системи ефективного корпоративного управління в Україні
Проблеми управління логістичною інфраструктурою підприємств
Проблеми впровадження систем електронного оформлення авіаквитків до інформаційного комплексу вітчизняних авіатранспортних підприємств
Методи впровадження дистанційного навчання з використанням електронних бібліотек та Internet технологій