Сторінка
2
У зв’язку з тим, що ідея віртуальних підприємств ґрунтується на використанні сучасних інформаційних технологій, необхідно провести аналіз можливостей технічної реалізації проекту конкретного ВП. Це вимагає проведення робіт з аналізу стану інформатизації прикладної галузі (наявність електронних версій виробів або координат тих, хто їх розроблює, можливості електронного зв’язку); аналізу можливостей майбутніх учасників (рівень автоматизації, використання стандартів, наявність електронного зв’язку); аналізу стану ІТ (можливості програмно-технічної підтримки ВП). Виконання робіт може бути проведено самими власниками майбутнього віртуального підприємства або сторонніми організаціями, що займаються послугами подібного роду. Подальші роботи з організації бізнесу в межах ВП пов’язані з розробкою проекту такого підприємства з урахуванням всіх етапів його життєвого циклу: від моменту створення, функціонування і до припинення його існування. Сучасні підходи до організації бізнесу і рівень розвитку інформаційних технологій дозволяють створювати для таких підприємств гнучкі структури ресурсів (у тому числі й інтелектуальних), організовувати діяльність навколо його бізнес-процесів, інтегрувати можливості його учасників для реалізації загальної цілі і стратегії обраного бізнесу [4].
Роботи, пов’язані зі створенням проекту віртуального підприємства, в остаточному підсумку можуть бути подані наступним переліком (рис. 2):
1) визначення цілей і стратегії бізнесу;
2) формування мережі (проектування) бізнес-процесів;
3) управління й автоматизація бізнес-процесів;
4) формування інфраструктури підтримки бізнес-процесів;
5) визначення ресурсів віртуального підприємства.
При виконанні робіт використовується методика створення ВП, програмно-технічні засоби підтримки процесу розробки проекту, електронна версія виробу та інформація про цілі і можливості ВП. У результаті виконання робіт даного етапу розробляється проект віртуального підприємства і формується перелік робіт з його створення.
Експлуатація віртуальних підприємств (рис. 3) потребує виконання робіт, пов’язаних зі створенням самих підприємств і їхнього функціонування.
Створення ВП включає наступні роботи:
1) організація (реєстрація) підприємства;
2) створення служби з підтримки ВП;
3) установка сервера, ПО, інфраструктури ВП (Web-сторінки ВП і підприємств-учасників, засобів обміну тощо);
4) установка електронної версії ВП;
5) організація бази даних.
Функціонування потребує реалізації таких функцій ВП:
1) пошук відсутніх ресурсів;
2) координація робіт ВП;
3) моніторинг процесів;
4) контроль діяльності ВП.
Ресурсами даного процесу є електронна версія виробу, який виготовляється, проект комп’ютерної підтримки процесу виготовлення виробу, служба організаційної підтримки ВП, програмно-технічні засоби підтримки ВП і фінанси для підтримки учасників віртуального підприємства.
Входом для даного процесу є матеріали, деталі, вузли, фінансові засоби, а також інформація про матеріальні і фінансові ресурси, які надходять (договори, рахунки, контракти тощо). Виходом процесу є результат функціонування віртуального підприємства, тобто готовий виріб, пред’явлений споживачу, прибуток підприємства в цілому і кожного учасника окремо.
Самостійного значення набувають питання, пов’язані з інформаційною підтримкою процесу створення ВП, основне призначення якої полягає в забезпеченні умов усім учасникам ВП для виконання робіт на кожному етапі життєвого циклу ВП у єдиному інформаційному просторі. Вагомими елементами інформаційної підтримки є:
– представлення діяльності, пов’язаної зі створенням ВП, у вигляді визначеної послідовності етапів, а кожного етапу – у вигляді мережі процесів, що мають стандартну форму опису, загальну для всіх учасників проекту;
– наукові результати, що містять підходи до побудови віртуальних підприємств; моделі і методи;
– проект конкретного віртуального підприємства, що містить опис ВП (загальна характеристика, бізнес-процеси, автоматизована підтримка управління бізнес-процесами, організаційна структура, ресурси) та перелік робіт по його створенню та експлуатації;
– модель комп’ютерної підтримки функціонування ВП, у тому числі і процесу виробництва продукції або послуг;
– електронна версія виробу, що містить не тільки дані технічної документації, але і всю необхідну інформацію, яка використовувалась і була отримана в процесі виготовлення й експлуатації виробу.
Реалізація інформаційної підтримки ВП вимагає використання Інтернету і сучасних інформаційних і комунікаційних технологій.
Результати, що представлені в статті, були отримані авторами на підставі наукового опрацювання наявних публікацій по віртуальних підприємствах і розвитку інформаційних технологій та особистого досвіду розробки автоматизованих систем управління підприємствами.
Література:
1. Тарасов В.Б., Шильников П.С. Виртуальные предприятия: свойства, технологии создания, компоненты инфраструктуры // Информационные технологии. – 2000. – № 9. – С. 2–7.
2. Глудкин О.П. и др. Всеобщее управление качеством. – М.: Радио и связь, 1999. – 600 с.
3. Гриценко В.И., Тимашова Л.А. Информационные средства и технологии виртуальных предприятий: Тези доповідей II Міжнародної науково-практичної конференції ”Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці та бізнесі” / Академія державної податкової служби України. – Ірпінь, 2001. – Травень. – С. 210–212.
Інші реферати на тему «Економічні теми»:
Завдання споживчого попиту в товарах широкого вжитку і його мотивація
Альтернативний вибір економічних теорій щодо реформування системи оподаткування
Формування моделі процесу антикризового управління авіапідприємством
Удосконалення інструментів оцінки рівня накладних витрат виробничих підприємств
Агропромислова інтеграція України до ЄС і СНД