Сторінка
1
Швидкі темпи розвитку мережі Інтернету, яка дає користувачам можливість віддаленого спілкування, укладання угод, проведення платежів, купівлі, дозволяють розглядати її не тільки як „інформаційну супермагістраль”, але і як потужний і перспективний інструмент бізнесу. У розвинених країнах створюються й успішно функціонують віртуальні співтовариства, віртуальні підприємства (ВП), у яких взаємовідносини між суб’єктами бізнесу (клієнтами, виробниками, постачальниками) реалізуються на базі Інтернет-технологій.
Функціонування ВП у ринкових відносинах пов’язане з безліччю ризиків. З метою зменшення чинників, що призводять до ризику, необхідно провести ряд досліджень, які дозволять оцінити економічну доцільність створення такої інфраструктури. У даній роботі можливість проведення економічних оцінок можна простежити з опису бізнес-процесів створення і функціонування ВП.
В основі створення віртуального підприємства лежить принцип активної інтеграції ресурсів партнерів. При цьому поняття ресурсу інтерпретується досить широко. Це і наукові розробки, і передові управлінські та інформаційні технології, матеріальні і грошові ресурси.
Як показує досвід передових виробництв, ефективність функціонування підприємства значно підвищується, якщо в управлінні ресурсами використовувати логістичний підхід, а саме – інтегроване управління ресурсами на всьому шляху їхнього руху. І оскільки задачі логістики відносяться до усього підприємства, повна інтеграція всіх логістичних процесів є істотним гарантом досягнення поставлених цілей.
Щодо процесу створення і функціонування ВП, логістичний підхід в управлінні ресурсами вимагає інтеграції таких процесів, як пошук ресурсів (взаємодія з інвестором, клієнтом, партнером), прив’язка ресурсів до партнерів (побудова логістичних ланцюгів), контролінг руху ресурсів, процесів забезпечення виробництва ресурсами, доставка готового замовлення клієнту.
Як будь-яка виробнича система, ВП являє собою сукупність взаємозалежних бізнес-процесів, які забезпечують досягнення цілі. Тому для реалізації логістичного підходу в управлінні ресурсами розглянемо бізнес-процеси життєвого циклу віртуального підприємства від моменту зародження ідеї створення ВП і етапу проектування його інфраструктури до етапу функціонування та реалізації продукції.
Структурна схема бізнес-процесів життєвого циклу ВП, що має на меті виконання визначеного проекту і припиняє своє існування при його завершенні, або переходить до реалізації нового проекту або програми (рис. 1). Як видно зі схеми, основні бізнес-процеси етапу проектування і функціонування ВП нерозривно пов’язані з інформаційним простором Інтернету та інформаційним відображенням грошових потоків, які забезпечують їхню фінансову реалізацію. Перші чотири бізнес-процеси належать до фази проектування ВП як інфраструктури, наступні два – до фази функціонування і реалізації продукції.
Опис бізнес-процесів ведеться за таким стандартом: характеристика, структура, схема взаємодії між елементами. Характеристика бізнес-процесу складається з: призначення; вхідної та вихідної інформації; стандартів даних; власника, виконавця та споживача процесу; вимог до процесу та його якості; схеми управління процесом. Структуризація бізнес-процесу дозволяє виділити логістичні процеси (функції, операції) по кожному з ресурсів, дає можливість сформулювати вимоги до інформаційної підтримки кожному зі структурних елементів схеми.
Для прикладу візьмемо матеріальний ресурс та простежимо входження логістичних функцій у кожний з перерахованих вище бізнес-процесів.
Розглянемо бізнес-процес „Обгрунтування цілі”,орієнтований напобудову оцінок доцільності створення ВП. Основними його складовими є: розміщення замовлення на розробку специфікації виробу і контроль виконання замовлення; оцінка можливості забезпечення виробу новими технологіями, необхідними матеріальними ресурсами; оцінка собівартості виробу; аналіз, коригування, ухвалення рішення про випуск.
Останній підпроцес, у свою чергу, складається з бізнес-процесів: аналізу прогнозованого розміру собівартості запланованого до запуску виробу, узгодження її з фінансовими можливостями ВП; коригування складу виробу (або вибір іншого) із наступним перерахуванням собівартості; порівняння отриманих варіантів і прийняття остаточного рішення.
Схема організації бізнесу-процесу „Обгрунтування цілі” наведена на рис. 2. Аналогічні схеми організації побудовані для всіх бізнес-процесів та їх складових (рис. 1). Аналіз структурної схеми бізнес-процесів життєвого циклу ВП показав, що базовими є процеси управління матеріальними ресурсами. У розглянутому бізнес-процесі – це „Оцінка можливості забезпечення технологіями і матеріальними ресурсами”.
У бізнес-процес „Формування замовлення” входять підпроцеси, пов’язані з формуванням конфігурації замовлення клієнтом, перевіркою ліміту кредитування і, при необхідності, блокуванням зробленого замовлення. Замовлення, що відповідає вимогам кредитування, обробляється системою щодо забезпечення його необхідними технологіями, матеріальними та грошовими ресурсами.
У таких бізнес-процесах, як „Побудова логістичних ланцюгів”,„Встановлення договірних відношень”реалізується функціональність, пов’язана з пошуком партнерів ВП, прив’язкою ресурсів до постачальників і партнерів, укладанням угод про співробітництво або постачання необхідних технологій, матеріальних ресурсів, частин виробу та оцінкою дій, що проводяться та прогнозуються.
У бізнес-процесі „Постачання, виготовлення”реалізуються функції контролінгу матеріальних потоків, що транспортуються, складуються, знаходяться у виробничому процесі.
Бізнес-процес „Збут” містить типову функціональність логістики збуту.
Крім матеріальних ресурсів, у кожному з бізнес-процесів контролюються фінансові логістичні ланцюги (пошук інвестицій, здійснення передоплати, розрахунки з партнерами, постачальниками, клієнтами). Це дозволяє зробити висновок: процес створення і функціонування ВП, що орієнтується на виконання разового проекту, можна розглядати як процес проектування і контролінгу логістичних бізнес-процесів, де ресурсами виступають матеріальні та грошові потоки.
Перейдемо до аналізу можливостей використання широкого спектра Інтернет-технологій у реалізації описаних вище логістичних бізнес-процесів. Для цього розглянемо основні Інтернет-послуги: електронна пошта (ЕП); телеконференції; списки розсилань (mail lists); FTP – передача файлів (File Transfer Protocol); IRC – система розмовних кімнат (Internet Relay Chat); гіпермедіа WWW; засоби передачі голосу каналами зв’язку Інтернету; сервіси пошуку інформації.
Можливість їхнього використання продемонструємо на прикладі однієї зі складових бізнес-процесу „Обгрунтування цілі”: „Розміщення замовлення на виготовлення виробу”, що структурно складається з підпроцесів пошуку виконавця; узгодження замовлення; контролю виконання; прийому готової роботи.
Інші реферати на тему «Економічні теми»:
Проблеми впровадження систем електронного оформлення авіаквитків до інформаційного комплексу вітчизняних авіатранспортних підприємств
Захист внутрішнього ринку як основа стратегії довгострокового інноваційного розвитку ринку машинобудівної продукції
Методологічні засади вдосконалення економічного механізму зростання податкових надходжень
Поняття та передумови виникнення корпоративного управління
Еволюція та сучасний стан гендерних відносин: економічний аспект