Сторінка
1

Інформаційні технології у проектуванні та контролінгу логістичних бізнес-процесів віртуальних підприємств

Швидкі темпи розвитку мережі Інтернету, яка дає користувачам можливість відда­леного спілкування, укладання угод, проведення платежів, купівлі, дозволяють розгляда­ти її не тільки як „інформаційну супермагістраль”, але і як потужний і перспективний інструмент бізнесу. У розвинених країнах створюються й успішно функціонують віртуальні співтовариства, віртуальні підприємства (ВП), у яких взаємовідносини між суб’єктами бізнесу (клієнтами, виробниками, постачальниками) реалізуються на базі Інтернет-технологій.

Функціонування ВП у ринкових відносинах пов’язане з безліччю ризиків. З метою зменшення чинників, що призводять до ризику, необхідно провести ряд досліджень, які дозволять оцінити економічну доцільність створення такої інфраструктури. У даній роботі можливість проведення економічних оцінок можна простежити з опису бізнес-процесів створення і функціонування ВП.

В основі створення віртуального підприємства лежить принцип активної інтеграції ресурсів партнерів. При цьому поняття ресурсу інтерпретується досить широко. Це і науко­ві розробки, і передові управлінські та інформаційні технології, матеріальні і грошові ресурси.

Як показує досвід передових виробництв, ефективність функціонування підприємства значно підвищується, якщо в управлінні ресурсами використовувати логістичний підхід, а саме – інтегроване управління ресурсами на всьому шляху їхнього руху. І оскільки задачі логістики відносяться до усього підприємства, повна інтеграція всіх логістичних процесів є істотним гарантом досягнення поставлених цілей.

Щодо процесу створення і функціонування ВП, логістичний підхід в управлінні ресурсами вимагає інтеграції таких процесів, як пошук ресурсів (взаємодія з інвестором, клієнтом, партнером), прив’язка ресурсів до партнерів (побудова логістичних ланцюгів), контролінг руху ресурсів, процесів забезпечення виробництва ресурсами, доставка готового замовлення клієнту.

Як будь-яка виробнича система, ВП являє собою сукупність взаємозалежних бізнес-процесів, які забезпечують досягнення цілі. Тому для реалізації логістичного підходу в управлінні ресурсами розглянемо бізнес-процеси життєвого циклу віртуального підприєм­ства від моменту зародження ідеї створення ВП і етапу проектування його інфраструктури до етапу функціонування та реалізації продукції.

Структурна схема бізнес-процесів життєвого циклу ВП, що має на меті виконання визначеного проекту і припиняє своє існування при його завершенні, або переходить до реалізації нового проекту або програми (рис. 1). Як видно зі схеми, основні бізнес-процеси етапу проектування і функціонування ВП нерозривно пов’язані з інформаційним просто­ром Інтернету та інформаційним відображенням грошових потоків, які забезпечують їхню фінансову реалізацію. Перші чотири бізнес-процеси належать до фази проектування ВП як інфраструктури, наступні два – до фази функціонування і реалізації продукції.

Опис бізнес-процесів ведеться за таким стандартом: характеристика, структура, схема взаємодії між елементами. Характеристика бізнес-процесу складається з: призначення; вхідної та вихідної інформації; стандартів даних; власника, виконавця та споживача процесу; вимог до процесу та його якості; схеми управління процесом. Структуризація бізнес-процесу дозволяє виділити логістичні процеси (функції, операції) по кожному з ресурсів, дає можливість сформулювати вимоги до інформаційної підтримки кожному зі структурних елементів схеми.

Для прикладу візьмемо матеріальний ресурс та простежимо входження логістичних функцій у кожний з перерахованих вище бізнес-процесів.

Розглянемо бізнес-процес „Обгрунтування цілі”,орієнтований напобудову оцінок доцільності створення ВП. Основними його складовими є: розміщення замовлення на розробку специфікації виробу і контроль виконання замовлення; оцінка можливості забезпечення виробу новими технологіями, необхідними матеріальними ресурсами; оцінка собівартості виробу; аналіз, коригування, ухвалення рішення про випуск.

Останній підпроцес, у свою чергу, складається з бізнес-процесів: аналізу прогнозова­ного розміру собівартості запланованого до запуску виробу, узгодження її з фінансовими можливостями ВП; коригування складу виробу (або вибір іншого) із наступним перераху­ванням собівартості; порівняння отриманих варіантів і прийняття остаточного рішення.

Схема організації бізнесу-процесу „Обгрунтування цілі” наведена на рис. 2. Аналогічні схеми організації побудовані для всіх бізнес-процесів та їх складових (рис. 1). Аналіз структурної схеми бізнес-процесів життєвого циклу ВП показав, що базовими є процеси управління матеріальними ресурсами. У розглянутому бізнес-процесі – це „Оцінка можливості забезпечення технологіями і матеріальними ресурсами”.

У бізнес-процес „Формування замовлення” входять підпроцеси, пов’язані з форму­ванням конфігурації замовлення клієнтом, перевіркою ліміту кредитування і, при необхід­ності, блокуванням зробленого замовлення. Замовлення, що відповідає вимогам кредиту­вання, обробляється системою щодо забезпечення його необхідними технологіями, матері­аль­ними та грошовими ресурсами.

У таких бізнес-процесах, як „Побудова логістичних ланцюгів”,„Встановлення договірних відношень”реалізується функціональність, пов’язана з пошуком партнерів ВП, прив’язкою ресурсів до постачальників і партнерів, укладанням угод про співробітни­цтво або постачання необхідних технологій, матеріальних ресурсів, частин виробу та оцінкою дій, що проводяться та прогнозуються.

У бізнес-процесі „Постачання, виготовлення”реалізуються функції контролінгу мате­ріальних потоків, що транспортуються, складуються, знаходяться у виробничому процесі.

Бізнес-процес „Збут” містить типову функціональність логістики збуту.

Крім матеріальних ресурсів, у кожному з бізнес-процесів контролюються фінансові логістичні ланцюги (пошук інвестицій, здійснення передоплати, розрахунки з партнерами, постачальниками, клієнтами). Це дозволяє зробити висновок: процес створення і функціо­нування ВП, що орієнтується на виконання разового проекту, можна розглядати як процес проектування і контролінгу логістичних бізнес-процесів, де ресурсами виступають матеріальні та грошові потоки.

Перейдемо до аналізу можливостей використання широкого спектра Інтернет-техноло­гій у реалізації описаних вище логістичних бізнес-процесів. Для цього розглянемо основні Інтернет-послуги: електронна пошта (ЕП); телеконференції; списки розсилань (mail lists); FTP – передача файлів (File Transfer Protocol); IRC – система розмовних кімнат (Internet Relay Chat); гіпермедіа WWW; засоби передачі голосу каналами зв’язку Інтернету; сервіси пошуку інформації.

Можливість їхнього використання продемонструємо на прикладі однієї зі складових бізнес-процесу „Обгрунтування цілі”: „Розміщення замовлення на виготовлення виробу”, що структурно складається з підпроцесів пошуку виконавця; узгодження замовлення; контролю виконання; прийому готової роботи.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Економічні теми»: