Сторінка
1
Перехідний етап української економіки повинен досягти стратегічної мети створення ринкової соціально-орієнтованої економіки, де “внутрішній ринок є чинником довгострокового економічного зростання” [1]. Тому розвиток внутрішнього ринку вимагає виваженої державної промислової політики, яка враховує пріоритети розвитку окремих “критеріальних ринків” [1] та секторів економіки. На цьому етапі розвиток ринку машинобудівної продукції є визначальним, адже машинобудування забезпечує в першу чергу реалізацію ресурсо- і енергозберігаючих технологій у галузях реального сектору економіки, забезпечує технологічне переоснащення і автоматизацію промислових підприємств.
Виробники машинобудівної продукції за останні десять років стикнулися з рядом проблем, зокрема: розрив господарських зв’язків, зменшення серійності виробництва, зниження платоспроможності споживачів, стрімко змінююча кон’юнктура ринку високотехнологічних товарів і технологій, економічна інтервенція зарубіжних компаній, відсутність дієвих механізмів захисту вітчизняного ринку тощо.
Тенденція зростання загальних обсягів виробництва в машинобудуванні виникла лише у 2000–2001 рр. (відповідно 16,8 % і 18,8 %) і зберігалася в першому та другому кварталах 2002 р. (відповідно 8,7 % і 3,4 %). Такий позитивний результат, безперечно, має системне походження. Він є наслідком комбінованої взаємодії ряду внутрішніх і зовнішніх факторів, які задіяли наявні ресурси зростання. Позитивні зміни перш за все пов’язані:
– з сприятливою світовою економічною кон’юнктурою і зростанням доходів в експортоорієнтованих галузях (в основному у чорній металургії та хімічній промисловості), які в свою чергу спричинили зростання внутрішнього платоспроможного попиту на промислову продукцію, утому числі і продукцію машинобудування;
– з тим, що підприємства, орієнтовані на внутрішній ринок завдяки підвищенню внутрішнього платоспроможного попиту з боку базових галузей збільшили загальні обсяги виробництва та реалізації продукції, що призвело до загального пожвавлення та розширення внутрішнього ринку.
Системні зміни задіяли ресурси та резерви зростання, які дозволили збільшити обсяги виробництва та реалізації продукції машинобудування, що в свою чергу призвело до зростання прибутків, які направлялись на розширення внутрішнього попиту, більш повного задіяння наявних потужностей – потужний за своїми можливостями науково-технічний та виробничий потенціал машинобудування у структурі продукції промисловості склав у 2001 р. 12,2 %; зростання грошових розрахунків та зменшення обсягів реалізації продукції на бартерних умовах (у 2000 р. на 13,0 %), як наслідок, у галузі збільшилася оборотність дебіторської (у 2001 р. у 21,5 раза порівняно з 1998 р.)*, кредиторської заборгованості (в 2001 р. у 31,8 раза порівняно з 1998 р.)* та оборотності матеріальних оборотних коштів (з 1,26 у 1998 р. до 2,11 у 2001 р.)*; покращання ділової активності підприємств – за рахунок збільшення виручки від реалізації, підвищилась загальна оборотність капіталу машинобудівної галузі (з 0,25 у 1998 р. до 0,5 у 2001 р.)*.
Суттєву роль у зростанні обсягів виробництва в машинобудуванні відіграли зміни в законодавстві щодо реструктуризації заборгованості та оподаткування: у тракторному та сільськогосподарському машинобудуванні – “Про списання та реструктуризацію податкової заборгованості платників податків – підприємств тракторобудування та комбайнобудування”; в автомобільній промисловості – “Про стимулювання виробництва автомобілів в Україні”; в суднобудівній промисловості – “Про заходи щодо державної підтримки суднобудівної промисловості в України”; космічної галузі – “Про державну підтримку космічної діяльності” та ін. Проте в структурі загальному ВВП країни внесок виробництва машин та устаткування не достатній – у 2000 р. 5,3 %.
Зміни у внутрішньому попиті та його структурі. Зростання попиту та відповідно пропозиції (випуску) продукції в машинобудуванні у 2001 р. Спостерігалось за усіма видами економічної діяльності. Проте в I півріччі 2002 р. Скоротилися обсяги валового випуску у виробництві машин та устаткування на 4,8 % (крім виробництва механічного устаткування та виробництва машин для металургії), що пов’язано зі зменшенням внутрішнього попиту на продукцію.
Найбільшими споживачами продукції у 1999–2000 рр.** були чорна металургія (14,5 %), сільське господарство (11,1 %), вугільна промисловість (6,0 %), електроенергетика (5,5 %) та власне споживання галуззю (28,5 %).
У зв’язку із зростанням обсягів виробництва в базових галузях промисловості впродовж 2000–2001 рр. підприємства частину коштів направляли на оновлення та придбання засобів виробництва, такі витрати ініціювали зростання інвестиційного попиту галузі. Таку 2001 р. введено в дії основних фондів у промисловості 40,0 % від загального обсягу, транспорті та зв’язку – 23,5 % від загального обсягу введених основних фондів, при цьому інвестиції в основний капітал у промисловість складають 13 651 млн. грн. (або 41,9 % від загального обсягу інвестицій), у транспорт і зв’язок 7453 млн. грн. (або 22,9 % від загального обсягу інвестицій). Необхідно зазначити, що масштаби інвестиційного попиту у 2000–2001 рр. зросли завдяки таким факторам, як:
– зростання прибутків промислових підприємств (у 2001 р. чистий прибуток промисловості збільшився у 2,5 раза порівняно з 2000 р.)***;
– зниження облікової ставки Національного банку України (з 30,6 % річних у 2000 р. до 8 % річних у 2002 р. та ставок з кредитів у комерційних банків (з 40,3 % річних у 2000 р. до 23,5 % у 2002 р. у національній валюті, та з 17, 0 % річних у 2000 р. до 11,9 % річних у 2002 р. – в іноземній)****;
Інші реферати на тему «Економічні теми»:
Система страхування транспортних ризиків в умовах сучасного рівня розвитку українського страхового ринку
Економічний зміст і структура формування місцевих бюджетів
Агропромислова інтеграція України до ЄС і СНД
ТНК і національні держави: роль і місце в сучасній міжнародній системі
До питання про базові макроекономічні тотожності