Сторінка
2
Комерційні ризики - це небезпека втрат у процесі фінансово-господарської діяльності, вони означають невизначеність результатів від даної комерційної справи.
По структурній ознаці комерційні ризики поділяються на майнові, виробничі, торгівельні, фінансові.
Майнові ризики - це ризики, пов'язані з ймовірністю втрат майна підприємця через крадіжку, диверсії, недбалості, перенапруги технічної і технологічної систем і т.п.
Виробничі ризики - ризики, пов'язані зі збитком від зупинки виробництва внаслідок впливу різних факторів і насамперед із знищенням або ушкодженням основних і оборотних фондів (устаткування, сировина, транспорт і т.п.), а також ризики, пов'язані з впровадженням у виробництво нової техніки і технології.
Торгівельні ризики - це ризики, пов'язані зі збитком через затримку платежів, відмови від платежу в період транспортування товару, непостачання товару і т.п.
Фінансові ризики пов'язані з ймовірністю втрат фінансових ресурсів (тобто коштів).
Фінансові ризики поділяються на два види: ризики, пов'язані з купівельною спроможністю грошей, і ризики, пов'язані з вкладенням капіталу (інвестиційні ризики).
До ризиків, пов'язаних з купівельною спроможністю грошей, відносяться наступні різновиди ризиків: інфляційні і дефляційні ризики, валютні ризики, ризики ліквідності.
Інфляція - це знецінення грошей і, природно, ріст цін. Дефляція - це процес, зворотний інфляції, який виявляється в зниженні цін і, відповідно, в збільшенні купівельної спроможності грошей.
Інфляційний ризик - це ризик того, що при зростанні інфляції одержувані грошові доходи знецінюються з погляду реальної купівельної спроможності швидше, ніж ростуть. У таких умовах підприємець несе реальні втрати.
Дефляційний ризик - це ризик того, що при зростанні дефляції відбувається падіння рівня цін, погіршення економічних умов підприємництва і зниження доходів.
Валютні ризики - це небезпека валютних втрат, пов'язаних із зміною курсу однієї іноземної валюти стосовно іншої, при проведенні зовнішньоекономічних, кредитних і інших валютних операцій.
Ризики ліквідності - це ризики, пов'язані з можливістю втрат при реалізації цінних паперів або інших товарів через зміну оцінки їхньої якості і потребительной вартості.
Інвестиційні ризики складаються з наступних підвидів ризиків: ризик втраченої вигоди, ризик зниження прибутковості, ризик прямих фінансових втрат.
Ризик втраченої вигоди - це ризик настання непрямого (побічного) фінансового збитку (не одержаний прибуток) у результаті нездійснення якого-небудь заходу (наприклад, страхування, хеджирование, інвестування і т.п.).
Ризик зниження прибутковості може виникнути в результаті зменшення розміру відсотків і дивідендів по портфельних інвестиціях, по вкладенням і кредитам.
Портфельні інвестиції пов'язані з формуванням інвестиційного портфеля і включає в себе придбання цінних паперів і інших активів. Термін "портфельний" походить від італійського "portofoglio", означає сукупність цінних паперів, що маються в інвестора.
Ризик зниження прибутковості складається з таких різновидів: процентні ризики і кредитні ризики.
До процентних ризиків відноситься небезпека втрат комерційними банками, кредитними установами, інвестиційними інститутами, салінговими компаніями в результаті перевищення відсоткових ставок, виплачуваних ними по притягнутих засобах, над ставками по наданих кредитах. До відсоткових ризиків відносяться також ризики втрат, що можуть понести інвестори в зв'язку зі зміною дивідендів по акціях, відсоткових ставок на ринку по облігаціям, сертифікатам і іншим цінним паперам.
Ріст ринкової ставки відсотка призведе до зниження курсової вартості цінних паперів, особливо облігацій з фіксованим відсотком. При підвищенні відсотка може початися також масове скидання цінних паперів, емітованих під більш низькі фіксовані відсотки. Відсотковий ризик несе інвестор, що вклав засоби в середньострокові і довгострокові цінні папери з фіксованим відсотком при поточному підвищенні середньо ринкового відсотка в порівнянні з фіксованим рівнем.
Процентний ризик несе емітент, що випускає в звертання середньострокові і довгострокові цінні папери з фіксованим відсотком при поточному зниженні середньо ринкового відсотка в порівнянні з фіксованим рівнем.
Цей вид ризику при швидкому зростанні відсоткових ставок в умовах інфляції має значення і для короткострокових цінних паперів.
Кредитний ризик - небезпека несплати позичальником основного боргу і відсотків, що приєднуються кредиторові. До кредитного ризику відноситься також ризик такої події, при якому емітент, що випустив боргові цінні папери, виявиться не в змозі виплачувати відсотки по них або основній сумі боргу.
Кредитний ризик може бути також різновидом ризиків прямих фінансових утрат.
Ризики прямих фінансових втрат складаються з наступних різновидів: біржовий ризик, селективний ризик, ризик банкрутства, а також кредитний ризик.
Біржові ризики – це небезпека втрат від біржових угод. До цих ризиків відносяться ризик неплатежу по комерційних справах, ризик неплатежу комісійної винагороди брокерської фірми і т.п.
Інші реферати на тему «Економічні теми»:
Практичне використання математичних методів моделювання складних економічних систем
Зайнятість і безробіття сільського населення
Еволюція та сучасний стан гендерних відносин: економічний аспект
Альтернативний вибір економічних теорій щодо реформування системи оподаткування
Агропромислова інтеграція України до ЄС і СНД