Сторінка
10
Такий підхід стимулює бажання працювати краще, уважніше відноситись до клієнтів, що, відповідно, відображається на рейтингу ресторану.
Отже, наведені нові форми оплати праці є лише певною частиною новітніх форм, що існують у наш час.
Тим самим, розвиток ринкових відносин спонукає шукати нові форми оплати праці, змушує керівників розглядати заробітну плату як основний елемент, що визначає ефективність роботи фірми. Адже залежно, як організована заробітна плата, у значній мірі залежить відношення людей до роботи, а від цього – процвітання фірми.
Висновки.
За ринкових умов господарювання чинне законодавство забезпечує повну самостійність підприємств та інших суб’єктів бізнесової діяльності щодо питань організації оплати праці всіх категорій персоналу. Підприємства недержавних форм власності можуть використовувати традиційну тарифну систему; застосовувати тарифні ставки на оклади я орієнтири; запроваджувати власну, індивідуально розроблену модель оплати праці.
При дослідженні проблеми оплати праці на сучасному етапі можна встановити тенденцію поступового збільшення частки почасової оплати праці в загальному фонді заробітної плати. Дана тенденція просліджується і в оплаті праці ПП “Омфал”. Це пояснюється необхідністю сучасних вимог науково-технічного та організаційного процесу ц ринковими відносинами.
На сучасному етапі започатковано процес удосконалення форм і систем оплати праці, створення нових моделей заробітної плати. Характерним у цьому процесі є намагання позбутися негативних і поєднати позитивні елементи почасової та відрядної форм оплати праці. Зокрема, це стосується поширення моделей безтарифної системи оплати що базується на частковому розподілі зароблених коштів, призначених для винагородження працівників за певними критеріями: кваліфікація та діловитість працівника, коефіцієнт трудової участі як узагальнююча оцінка реального внеску кожного працівника в результати колективної праці; міра виконання нормованих завдань; кількість відпрацьованих годин.
Можна запропонувати з метою ефективного використання робочої сили застосовувати колективні форми організації та оплати праці.
З ринкових умов господарювання появились і ефективно використовуються, як свідчить зарубіжний досвід та досвід вітчизняних підприємств, нові форми оплати праці. Вони досить непогано себе зарекомендували і прижилися на багатьох підприємствах. Прикладами таких форм може бути використання прогресивної шкали, тижневої преміальної сітки, оплати праці залежно від обсягів реалізованої продукції, відповідно до обсягу комерційної винагороди. Не слід забувати і про преміювання як один з найбільш дієвих стимулів у покращенні результатів роботи.
Розглянуті і курсовій роботі форми і системи оплати праці не є остаточними і обов’язковими. Кожен керівник, підприємець, що має найманих працівників повинен самостійно шукати нові форми оплати праці, які є для них найбільш оптимальними. Оскільки вдалий вибір форм і систем оплати праці частково визначає ефективну роботу підприємства і відношення людей до роботи та стан фірми в цілому.
Список використаної літератури
1. Конституція України. Затвердження ВРУ 28.06.96 № 254/96 – ВР//відомості ВРУ. – 1996. - № 30.
2. Закон України “Про оплату праці” від 20 квітня 1995 р.
3. Бойчик І.М., Харків П.С., Хопчан М.І., Піча Ю.В. Економіка підприємств: Навч. посібник. – К.: Каравела, Львів: Новий світ – 2000, 2001. – 212 с.
4. Варналій З.Сю Основи підприємництва: Навч. посібник. К.: Знання, 2003. – 285 с.
5. Економіка підприємства. Підручник / За ред. С.Ф. Покронивного. – К.: КНЕУ, 2000. – 528 с.
6. Економіка підприємства: Навч. посібник./ За ред. Я.С. Вітвицького – Івано-Франківськ: ІМЕ, 2002 – 320 с.
7. Економіка підприємства: Навч. посібник./ За ред А.В. Шенеди. - К.: Знання – Прес, 2001. – 335 с.
8. Калина А.В. Організація та оплата праці в ринкових умовах. – К.: МЯУП, 1998. – 274 с.
9. Крайник О.П., Барвінська Є.С. Економіка підприємства: Навч. посібник. – Львів. Інтелігент-Захід, 2005. – 295 с.
10.Колот А.М. Оплата праці на підприємстві: організація та удосконалення. – К.: Праця, 1997.
11.Лукашевич В.Н. Економіка праці та соціально-трудові відносини: Навч. посібник – Львів: Новий світ – 2000, 2004.
12.Петрович Й.М. Економіка підприємства. Львів: Новий світ – 2000, 2004. – 680 с.
13.Примак Т.О. Економіка підприємства. К.: Вінар, 2002. – 176 с.
14.Протопопова В.О., Полошський А.Н. Економіка підприємства. – К.: ЦУЛ, 2003. – 220 с.
15.Ткаченко В.А. Економіка підприємства. ЦУЛ, 2003. – 288 с.
16.Тарасенко Н.В. Економічний аналіз: Навч. посібник. - Львів: Новий світ – 2000, 2004.
17.Фінанси підприємств: Підручник. / за ред. А.М. Поддєрьогіна – К.: КНЕУ, 2004. – 460 с.
18.Чернов В.І., Оленич Є.І. Нормування праці: Навч.-метод. посібник – К.:КНЕУ, 2000 –248 с.
Додаток 1.
Рисунок 1. Структура заробітної плати
Рисунок 2. Підстави для формування системи організації оплати праці на підприємстві
Додаток 2.
Рисунок 3. Основні складові системи організації оплати праці
Додаток 3.