Сторінка
7

Сучасні форми і системи оплати праці персоналу на підприємстві

де СВВлК – середньорічна вартість власного капіталу.

Рентабельність продажу показує обсяг чистого прибутку, отриманого підприємством за 1 грн. продажу і розраховується за формулою:

Рп = , (2.12)

де ОРП – обсяг реалізованої продукції.

Рентабельність продукції показує скільки прибутку отримує підприємство в розрахунку на 1 грн. понесених витрат. Вираховуємо за формулою:

Рпр = , (2.13)

де CБ – собівартість продукції.

Показники рентабельності проаналізовано в табл. 2.5.

Табл. 2.5.

Показники рентабельності ПП “Омфал”

№ п/п

Назва коефіцієнта

 

Тенденція показника

2002

2003

2004

2005

1.

Рентабельність активів

0,28

0,34

0,32

0,37

Позитивна

2.

Рентабельність капіталу

0,73

0,65

0,69

0,72

Позитивна

3.

Рентабельність продажу

0,18

0,22

0,26

0,27

Позитивна

4.

Рентабельність продукції

0,42

0,38

0,32

0,44

Позитивна

Отже, за аналізом економічних показників ПП “Омфал” має стабільний рівень прибутку, забезпечене власним капіталом. На ПП “Омфал” прослідковується зростання обсягів продажу товарів, прискорення товарообігу, що позитивно впливає на економічний стан.

2.2. Планування фонду заробітної плати працівників, вибір форм і систем заробітної плати ПП “Омфал”.

У плануванні оплати праці дуже рідко керівникові і плановим підрозділам надається повна самостійність. Як правило оплата праці регулюється і контролюється відповідними державними органами, що виражається насамперед у встановленні певного мінімуму заробітної плати, її обов’язкові індексації. Крім державних обмежень, існують обмеження, передбачені колективними договорами, угодами з профспілками.

Для планування фонду заробітної плати підприємства вибираються відповідні форми заробітної плати і на підставі нормативних працівників розраховуються витрати і на оплату праці.

Премії виплачуються з прибутку підприємства, доплати – з виторгу від реалізованої продукції, тому в планах з праці і заробітної плати плануються тільки відсотки виплат цих показників, і у фонд заробітної плати реальна величина їх не вноситься.

Для оплати праці на кожному підприємстві створюються спеціальні фонди. Скільки коштів виділити, з яких джерел – підприємства вирішують самостійно.

Основна частина коштів на оплату праці формується у фонді оплати праці (ФОП) та включається в торговельно-посередницькому ПП “Омфал” у витрати обігу. Менша частина витрат на додаткове заохочення робітників та інші соціальні виплати формується у фонді матеріального заохочення (ФМЗ) та створюється за рахунок відрахувань від чистого прибутку підприємства.

Як можна побачити в змісті плану по праці і заробітній платі (див. додаток 5), розмір ФОП повинен розраховуватися як частина комплектного плану по праці і заробітній платі.

ПП “Омфал” в своїй звітності використовує план з праці і заробітної плати для підприємства в цілому. Типову форму такого плану на місяць подано в додатку 3.

Якщо на підприємстві нормальне фінансове положення і немає необхідності обмежувати витрати на оплату праці, тоді планова сума ФОП визначається шляхом прямої калькуляції витрат, тобто на основі запланованої чисельності та форм оплати праці.

Якщо підприємством має фінансові проблеми, тоді сума планового ФОТ розраховується в першу чергу як частина планових доходів підприємства.

Плановими розрахунками ФОП на майбутній період передує аналіз використання коштів на оплату праці в базисному періоді.

Плановий фонд заробітної плати – це вся сума коштів що виділяється для оплати праці працівників у плановому періоді. [9, с.174-175]

Суму витрат на основну заробітну плату можна визначити декількома методами відповідно до окремих груп працівників та з урахуванням форм та систем оплати праці.

1. На основі штатного розпису та запланованих в ньому місячних тарифних ставок (розміру посадових окладів), відрядних розцінок зо одиницю товару та ставок за відпрацьований час.

При годинній формі оплати праці планова сума основної заробітної плати торгівельного підприємства визначається шляхом множення тарифної ставки на чисельність та плановий робочий час, сконцентрований на коефіцієнт невиходу на роботу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю. Формула розрахунку має вигляд:

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 


Інші реферати на тему «Економіка підприємства»: