Сторінка
3
Під час вивчення «Рідного краю» діти складають родинні дерева. Передує цьому пошукова робота учнів.
Велике виховне значення має легенда про уявлення нашими предками життя всіх людей на землі як велетенського Дерева Роду.
«Витоки воно бере, — каже вчитель, — від Адама і Єви, які дали початок усьому людському родові. «Коліно» — це одне покоління. Кожен з нас — це перше «коліно», тато і мама — друге і т. д. Хто назве сім колін, той дуже добре знає свій родовід, а хто назве шістдесят чотири коліна — то це вже безсмертя. Це і е завданням на все життя. Це завдання повинно передаватися дітям, внукам, правнукам .» Широко використовується дослідницький метод.
Під час підсумків спостережень за природою зіставляємо з народними прикметами. Наприклад, який день на Стрітення (15 лютого), такою буде весна, або щоб мати багатий урожай, то до Благовіщення (7 квітня) не можна порушувати спокій землі, яка до цього дня набирає сили. Діти перевіряють дію народних прикмет на основі власного досвіду [8].
Учитель здійснює диференційований підхід у пошуку й використанні краєзнавчого матеріалу. Це допомагає здобути учням знання не лише з підручника, а й із самого життя. Такі завдання потрібно розподіляти індивідуально, враховуючи інтереси та можливості дітей. Результати їхньої праці обов'язково заслуховувати на наступному уроці або використовувати на уроках узагальнення знань. Але в жодному разі праця учнів не має залишитися поза увагою вчителя та інших учнів.
Велике значення має виконання домашніх завдань пошукового характеру з фізичної та економічної географії України. Ці два курси мають широкі можливості для використання у навчальному процесі елементів народознавства, на яких базується кожне завдання.
Приклади домашніх завдань:
1. Вести календар спостережень за природою у зіставленні з народними прикметами (5—6 класи).
2. Скласти характеристику природних комплексів на основі досліджень із використанням легенд (7—8 класи),
Подорожі, мандрівки, зустрічі, семінари, конференції, дослідження, екскурсії в краєзнавчий музей та етнографічний комплекс — далеко не повний перелік форм проведення уроків з елементами народознавства, що запам'ятовуються учням на все життя.
Зібраний і систематизований матеріал може стати основою сценаріїв виховних заходів, вечорів, дитячих ранків, конкурсів, ігор, краєзнавчо-географічних тижнів. (Див. додаток.)
Відомо, що вивчення географії з елементами народознавства — це творчість учителя. Вона базується на постійному пошукові, який вимагає щоденної клопіткої праці. Ця праця скуплюється сторицею: підвищенням інтересу учнів до географії та рівня сформованості компетенцій, вирішенням багатьох проблем, пов'язаних із вихованням майбутнього покоління нашої держави.