Сторінка
2
Угоди своп означають комбінацію двох протилежних конверсійних операцій з різними датами валютування.
Курс аутрайт - невідкладний курс, в якому враховані премія чи знижка. У разі наявності премії валюта на строк дорожча, ніж готівковий курс, за наявності знижки - дешевша.
Якщо є значення премії і дисконту, можна розрахувати курс аутрайт. Термін "аутрайт" вживається для запобігання плутанини в розумінні умов форвардної операції, коли йдеться про одиничну форвардну угоду (на відміну від операції форвард, яка є частиною операції своп, що являє собою поєднання купівлі на умовах спот з одночасним форвардним продажем).
Форвардні пункти - це абсолютні пункти даного валютного курсу (в одиницях валюти котирування), на які коригується курс спот при проведенні форвардних операцій. Відображають різницю у процентних ставках за конкретні проміжки часу між валютами (процентний диференціал). Форвардні пункти також називають своп-пунктами, форвардною різницею або своп-різницею.
Щоденно SR та FR на 30, 90 та 180 днів публікують "The Wall Street Journal", "Financial Times", "Reuters".
3. Розрахунок теоретичного форвардного курсу
Форвард-курс (форвардний курс) визначає очікувану вартість валюти через певний період часу і є ціною, за якою дана валюта продається або купується за умови її поставки на певну дату в майбутньому.
Теоретично форвардний курс валюти може дорівнювати її курсу спот, однак на практиці він завжди виявляється або вищим, або нижчим за курс спот.
Якщо форвардний курс вищий за курс спот, він є сумою курсу спот і відповідної різниці (форвардної маржі), що в даному випадку називається премією (pm, репорт — R, або ажіо). Якщо форвардний курс нижчий за курс спот, він є курсом спот, від якого віднята форвардна маржа, що називається в цьому випадку дисконтом (дисконт — dis, чи депорт — D, або дизажіо).
Отже, форвардний курс відрізняється від курсу спот на величину форвардної маржі. Маржа може бути у вигляді премії, тоді форвардний курс вищий за курс спот, або у вигляді дисконту (скидки). У такому випадку форвардний курс нижчий, ніж курс спот.
Такий порядок визначення курсу за форвардною застосовується при прямому котируванні валют. При непрямому котируванні валют дисконт додається до курсу "спот", а премія, навпаки, віднімається від нього. Форвардні курси оголошуються комерційними банками і публікуються в котирувальних таблицях. У бюлетені вказуються або тільки розміри премій і дисконтів, або курс за терміновою угодою.
Премії і дисконти по валюті, як правило, розраховуються на базі року для того, щоб можна було порівняти прибутковість від вкладу валюти у форвардну операцію з відповідною прибутковістю від вкладання валюти в інші форми валютних операцій.
Форвардна валютна угода застосовується, головним чином, для страхування платежів. Ціни на форвардному ринку в умовах стабільної економіки та вільного переміщення капіталу пов'язані з різницею в процентних ставках. Форвардний (розрахунковий) курс повинен дорівнювати відношенню процентних ставок за міжбанківським кредитом, помноженому на курс спот.
Теоретичний беззбитковий форвардний курс може бути визначений з урахуванням процентних ставок за валютами, з якими проводяться форвардні операції. При цьому форвардний курс валюти А до валюти В при прямому котируванні буде дорівнювати:
Форвард-курс А/В = ,
де - сума форвардної угоди у валюті В;
- еквівалентна їй сума у валюті А.
Ці суми можна представити наступним чином з урахуванням нарахування відсотків за простою ставкою:
де Sа сума угоди у валюті А в перерахунку на курс спот;
Sb - еквівалентна їй сума за курсом спот у валюті В,
Iа, Ib - процентні ставки за валютами А і В:
d - термін форвардної угоди;
Ка і Кb - тривалість процентного року при розрахунку відсотків за валютами А і В.
Отже,
Форвард-курс А/В= =Спот-курс А/В
Приклад 1. Курс долара США до ієни рівний 1880 ієн. Процентні ставки на грошовому ринку дорівнюють 200% за операціями в ієнах і 15% за операціями в доларах США. Визначити теоретичні 90-денний і 180-денний форвардні курси долара США до ієни, якщо тривалість процентного року становить за ієнами 365 днів, а за доларами США - 360 днів. .
Розв’язання. При терміні форвардної угоди 90 днів:
Форвард-курс =ієн за 1 долар США.
Форвардна маржа, що є в даному випадку премією, буде дорівнювати:
Премія =2706-1880=826 ієн за дол. США.
При терміні форвардної угоди 180 днів:
Форвард-курс =ієни за 1 долар США
Форвардна маржа (премія) буде дорівнювати:
Премія =3474-1880=1594 ієни за дол. США.
Реально форвардні курси не котируються як такі. Валютні дилери працюють лише з форвардними маржами (преміями або дисконтами), причому значення форвардної маржі даються для курсу покупки і курсу продажу. Оскільки курс купівлі повинен бути завжди нижче курсу продажу, за значеннями форвардної маржі можна відразу визначити, як котирується валюта - з премією або дисконтом. Якщо значення форвардної маржі для курсу купівлі будуть більше її відповідних значень для курсу продажу, валюта котирується з дисконтом, якщо менше - з премією. Форвардний курс буде дорівнювати курсу спот плюс премія або курс спот мінус дисконт.
Приклад 2. На валютному ринку є наступні дані котирування валют для форвардних угод:
Термін |
Долар/ієна. |
Долар/швейц.франк |
Спот | 1860-1890 | 1,7550-1,7560 |
1 місяць | 90-125 | 5-3 |
2 місяці | 185-225 | 17-15 |
3 місяці | 310-340 | 28-25 |