Сторінка
6

Форвардна валютна операція

Переваги і недоліки форвардного дилінгу

З хороших дилерів по угодах спот не завжди будуть хороші дилери по форвардних угодах. Спот-дилінг вимагає постійного знання ситуації з попитом і пропозицією. Тому постійно необхідно застосовувати відповідні заходи для страхування відкритих позицій.

Форвардний дилер, який діє подібно оператора по операціях спот, створює великі термінові позиції і в певному ступені втрачає над ними контроль, особливо щодо обмежень:

- курси спот;

- дати розрахунків;

- терміни;

- країни;

- загальний підсумок;

- тривалість дня.

Форвардний дилер, який починає створювати термінові позиції, блокує ліміти на місяці чи роки. Враховуючи всі аспекти, які впливають на форвардний дилінг, він є більш вимогливим, ніж спот-дилінг, так як затрачає більше часу на створення позиції і отримання позитивного результату по ній. Спот-дилер знає розмір доходу, втрат чи потенційного ризику на його позиції постійно, якщо він веде поточні записи і у певний період, може прийняти застережливі заходи.

З форвардним дилером ситуація дещо інша. Окрім звичних обмежень, йому доводиться слідкувати за подіями і перспективами. Яким буде платіжний баланс, індекс роздрібних цін, кількість грошей в обігу, відсоткові ставки - у найближчі З чи 6 місяців? Тобто, за суттю, форвардний дилінг - це питання вибору стратегічних позицій, направлених на одержання прибутку через тривалий період часу, і повсякденної тактичної роботи по підтримці вибраних стратегічних позицій.

Комерційні банки з чисельною клієнтурою можуть бути, вимушені проводити тільки форвардний дилінг. Але у будь-якому випадку дилер повинен постійно слідкувати за загальною сумою заборгованості, а також за тривалістю і розмірами відкритих термінових позицій.

Загалом форвардний дилер менше підпадає під ризик, ніж спот-дилер, так як форвардний курс звично міняється не більше, ніж на 1% в рік, замість 1-2% (а іноді і більше) від рівня спот-курсів протягом операційного дня. З річного розрахунку, спот-дилер отримає втрати значно більші, якщо буде продовжувати втрачати по 1% кожного дня.

Другою перевагою форвардного дилінгу є те, що тенденція руху різниці процентних ставок інколи прослідковується досить чітко і, відповідно, форвардна угода, яка проводиться в хороший час, має великий шанс принести прибуток.

Перевага відкриття термінової позиції полягає у тому, що якщо дилер знає, що ситуація зумовить рух процентних ставок по якійсь валюті у певному напрямку, то у нього є більше, ніж звичний шанс. І якщо одна із процентних ставок буде змінена у передбаченому напрямку, то прибуток йому забезпечений.

5. Практика визначення дати форвард.

У різних фірмах фінансового і споживчого ринку термінові, контракти, підпадають виконанню на 30-й, 60-й, 90-й, 120-й, і т.д. плюс 30 днів до наступної форвардної дати так звані звичні форвардні дати.

Основний принцип визначення форвардної дати такий.

Наприклад. Якщо дата спот приходиться на 4 січня то розрахунок по одномісячній угоді на 4 лютого.

2 місяці 4 березня

3 місяці 4 квітня

6 місяців 4 липня

9 місяців 4 жовтня

12 місяців 4 січня (наступного року)

2 роки 4 січня (через 1 рік)

Якщо логічно форвардна дата припадає на небанківський день, то застосовується домовленість, як і у випадку спот, тобто перший наступний робочий день в обох банках стане форвардною датою. Таким чином валютний місяць може тривати 30, 31, 35 і більше днів, а також менше, ніж 28 навіть у лютому.

Специфіку має розрахунок спот-дат та форвардних дат, які припадають на кінець місяця.

Наприклад, якщо угоду укладено 29 січня, дата спот буде 31 січня. Тоді розрахункова дата по одномісячній угоді ніяк не може бути 31-м числом, бо у лютому 28 чи 29 днів. Отже, якщо остання дата спот потрапляє на останній робочий день місяця, то форвардна дата буде відповідати цій даті, якщо також буде припадати на останній робочий день. Таким чином, дата спот 31 січня дасть нам одномісячну форвардну дату 28 чи 29 лютого. А якщо 28 чи 29 лютого припадає вихідний, то тоді 26 чи 27 або останній зручний день.

Реальні проблеми виникають, якщо сторони заплатили і отримали валюти у різні дні. Тоді виясняють хто із сторін припустив помилки, або ж при неможливості виявити (якщо переговори були по телефону), ризик ділиться навпіл.

Для євродоларів і євровалют використовуються ті ж загальноприйняті правила, що і для валютного ринку.

Дати валютування форвардних угод:

Пряма дата (straight dates або flat dates) - стандартні періоди 1, 2, 3, 6 місяців, 1 рік. Якщо при укладанні форвардної угоди аутрайт визначаються стандартні терміни, а дата спот припадає на останній день місяця, тоді для визначення дати валютування діє правило останньої дати місяця (end of month rule).

Коротка дата (short dates) — до одного місяця (1 день, 1 тиждень, 2 тижні).

Ламана дата (broken dates) - дата валютування не збігається зі стандартними термінами.

6. Закриття форвардного валютного контракту.

При виконанні форвардних валютних контрактів може виникнути така ситуація, коли інша сторона контракту (клієнт) або не може, або не бажає виконати свої зобов'язання за цим контрактом, що зветься закриттям форвардного валютного контракту.

Закриття може бути повним або частковим.

Повне закриття існує, коли клієнт виявляє, що:

а) він не може отримати іноземну валюту, яку він за контрактом повинен продати банку;

б) йому більше не потрібна іноземна валюта, яку він за контрактом повинен купити у банку.

Часткове закриття банк здійснює, коли клієнт виявляє, що:

а) він не може отримати повну суму іноземної валюти, яку він за контрактом повинен продати банку;

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Фінанси»: