Сторінка
8
Що таке Податкова, підприємці вже знають . А що ж таке модернізована ДПА?
“Реалізація проекту модернізації податкової служби, який впроваджуватиме ДПАУ в 2001-2002 роках спільно зі Світовим банком, дозволить спростити податковий режим для підприємців”, - заявив недавно головний податківець Микола Азаров. І це ще не всі обіцянки митарів – втілення запланованого в життя дасть змогу суттєво скоротити штат податківців.
Ще три роки тому була створена робоча група з модернізації податкової служби. Тоді передбачалося вдосконалити податкове законодавство, структуру податкової служби, систему стягнення податків та роботу з платниками податків. Але ця робота проводилася, так би мовити, на громадських засадах. До певної міри ситуація змінилася на ліпше зі створенням у жовтні 1999 року Управління розвитку та модернізації податкової служби. Щодо зробленого: то це насамперед відкриття з 1липня 2000 року в Дніпропетровську, Донецьку, Одесі, а з 1 вересня – у Запоріжжі, Луганську та Харкові офісів з питань роботи з великими платниками податків. Іншими словами – це податкові інспекції з функціями безпосереднього обслуговування та контролю за великими платниками податків.
Рішення про створення таких офісів було прийнято після детального аналізу джерел надходження коштів до бюджету. З’ясувалося, що в Україні працює близько 9,5 тисяч великих підприємств – це 9% від загальної кількості зареєстрованих суб’єктів підприємництва. Вони забезпечують майже 80% надходжень до зведеного бюджету. Водночас саме на ці підприємства припадає і більша частина бюджетної недоплати – 60%. ДПА України вирішила, що такі платники потребують додаткової уваги органів податкової служби. Але не з погляду посилання на них тиску, а за рахунок нових методів роботи з ними – коли податкові інспектори проводять індивідуальну роботу з кожним платником податків. У результаті великі підприємства отримали можливість без черги здавати звіти, консультуватися з будь-якого питання і таким чином економити час. Своєю чергою і податківці за рахунок зосередження в одному місці основних платників податків економлять час, а головне – кошти на адміністрування податків. У найближчому планується створення таких офісів у всій Україні
За такий короткий термін спец офіси вже довели свою ефективність. Зробивши підсумки третього кварталу та вересня 2000 року чотири інспекції спрямували до бюджету суми податкових платежів, с прогнозовані попередньо. Крім того, у клієнтів спеціалізованих інспекцій зафіксовано зменшення суми податкової заборгованості.
Для визначення великого платника розробленні спеціальні критерії. Великим вважається підприємство, яке набирає 5 балів за спеціальною шкалою, свого часу затвердженою ДПАУ. Приміром, підприємство отримує 1 бал за те, що його сукупний валовий дохід на рік становить 20 млн. грн.; плюс 2 бали – за те, що сума нарахованих платежів до бюджету становить від 1 млн. грн. до 5 млн. грн.; ще 2 бали – за відраховані протягом року до бюджету 2 млн. грн.[13].
Планується реорганізувати систему адміністрування примусового стягнення податкової заборгованості. Такий факт: за три роки недоплата з податкових платежів зросла більше ніж уп’ятеро. Рівень несплати податків в Україні – 50% від загальної суми нарахованих платежів. Для порівняння: у Данії це 1%, Нідерландах – 2%, США – 15% [10].
Під час розробки проекту реформування системи примусового стягнення виходять з того, що необхідно об’єднати під єдиним керівництвом працівників підрозділів примусового стягнення, і передати цьому підрозділу всі функції з вибивання боргів.
Розроблено програмне забезпечення спеціально для обліку податкової заборгованості – це так звана підсистема “картка боржника”. Насамперед нова програма дає змогу автоматично вести реєстр боржників і щоденно його актуалізувати. На кожне підприємство, яке заборгувало перед бюджетом, заводиться “картка боржника” , за допомогою якої контролюються всі розрахунки підприємства з бюджетом. Крім того, програма дозволяє податківцям оперативно контролювати процес зростання та погашення заборгованості і, нарешті, ефективно впливати на боржників.
Пілотне впровадження цього проекту нині відбувається в податковій інспекції Радянського району Києва. За останні 5 місяців роботи, в цьому районі суми новоутвореної податкової заборгованості зменшуються, а надходження збільшуються – насамперед за рахунок погашення податкової заборгованості попередніх періодів. Вже зараз обговорюється можливість поширити столичний експеримент на всі райони Києва.
Ще один напрям модернізації – запровадження електронної системи звітності. Нині така система випробовується в Дніпропетровській області. В подальшому податковою службою планується реалізувати захищений обмін інформацією з платниками податків за допомогою Інтернет-технологій.
Податковою адміністрацією планується можливість контролювати економічну діяльність наших підприємств за межами держави. І навіть йшлося про створення інституту податкових представництв за кордоном. Але влада поки що не поспішає закріплювати документально подібну ініціативу ДПА України. І тому ДПАУ вирішила – “нехай нам допоможуть дипломати”.
Засади майбутнього співробітництва Податкової адміністрації та українських дипломатів оформлено у спільному Наказі ДПАУ і Мінекономіки “Про затвердження Тимчасового положення про порядок надання торгівельно-економічними місіями у складі дипломатичних представництв за кордоном сприяння Державної податкової адміністрації України”. Тепер (за документом) у дипломатів з’явилися нові обов’язки: збирати інформацію, спрямовану на виявлення фактів приховування українськими резидентами доходів неоподаткованих, отриманих незаконним шляхом; проводити дії з боротьби з відмиванням брудних коштів, перевіряти окремі комерційні контракти, що укладаються між нашими та іноземними підприємцями та багато чого іншого [13].