Сторінка
4
Основна мета Указу полягала у зміцненні та стабілізації фінансів місцевих органів влади України в умовах різкого скорочення обсягів централізованого фінансування.
Було передбачено розширення повноважень органів місцевого самоврядування щодо справляння місцевих податків i зборів, а також визначено об’єкти оподаткування, мінімальні й граничні ставки платежів, обов’язкові пільги та основні положення щодо обчислення, сплати й контролю за надходженням місцевих податків i зборів, що надало б змогу органам місцевого самоврядування чітко визначити порядок справляння місцевих податків i зборів, встановити ефективний контроль за своєчасністю й повнотою надходжень сум місцевих податків i зборів, а також оптимально врахувати специфічні особливості регіонів.
Крім того, було зменшено кількість місцевих податків i зборів (скасовано збори за право проведення кіно- i телезйомок, за участь у бігах на іподромі, за виграш на бігах, з осіб, які беруть участь у грі на тоталізаторі на іподромі, за утримання собак, оскільки вони не відіграють істотної ролі в поповненні місцевих бюджетів коштами i вимагають невиправданих витрат на проведення контролю за їх справлянням).
Водночас враховувалися пропозиції, висловлені в ході парламентських слухань щодо вдосконалення структури місцевих податків i зборів, відповідні побажання народних депутатів, обласних державних адміністрацій з питань запровадження нових обов’язкових платежів на регіональних рівнях. Було запропоновано до запровадження нові збори: за здійснення зарубіжного туризму та за надання земельних ділянок для будівництва об’єктів виробничого i невиробничого призначення, індивідуального житла та гаражів у населених пунктах, що дало б змогу здійснити ряд невідкладних заходів соціального характеру.
В Указі передбачався практично новий підхід до справляння податку з реклами, збору за проведення місцевого аукціону, конкурсного розпродажу i лотерей. Зокрема, при обрахуванні податку з реклами було запропоновано враховувати не тільки вартість виготовлення та розміщення реклами, а й час її показу, площі i кількість рекламних носіїв.
З метою забезпечення регулярного надходження коштів до бюджетів пропонувалися єдині терміни сплати та було встановлено відповідальність підприємств, установ i організацій за правильність їх обчислення, повноту й своєчасність перерахування до бюджету та подання органам державної податкової служби розрахунків.
Запровадження нових податків i зборів та зміни ставок за прогнозними розрахунками збільшило б щорічні надходження коштів до місцевих бюджетів на суму понад 100 млн. грн.
Однак проект Закону України «Про місцеві податки i збори», внесений на розгляд Верховної Ради України відповідно до п. 4 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України, було відхилено
(Постанова № 754-XIV), а тому Указ № 565/99 не набрав чинності.
Трохи згодом Постановою Верховної Ради України № 895-XIV проект Закону України «Про місцеві податки i збори» було прийнято в першому читанні.
Схвалений парламентом проект закону скорочує перелік місцевих податків i зборів з 14 до 11 видів. До того ж, після остаточного прийняття закону буде скасовано більшість з тих зборів, які справляються нині. Зокрема: комунальний податок, що дасть можливість зменшити податковий тиск, передусім на вітчизняних товаровиробників; збір за видачу ордера на квартиру; курортний збір; збір з власників собак; збір за участь у бігах на іподромі; збір за виграш на бігах; збір з осіб, які беруть участь у грі на тоталізаторі; збір за право використання місцевої символіки; збір за проведення кіно- i телезйомок; збір за право проведення місцевих аукціонів, конкурсного розпродажу i лотерей; збір за проїзд територією прикордонних областей автотранспорту, що прямує за кордон.
Передбачено запровадити нові місцеві податки i збори. Наприклад, закон передбачатиме запровадження місцевого податку з прибутку підприємств, ставку якого передбачається встановити в розмірі від 1 до 3 відсотків додатково до чинної нині ставки податку на прибуток підприємств. Але це не є додатковим навантаженням на платників, оскільки одночасно із зазначеним законопроектом на розгляд Верховної Ради вноситься проект Закону України про внесення змін до Закону № 334/94-ВР, де відповідно зменшується базова ставка податку на прибуток.
Передбачено запровадити місцевий податок на доходи фізичних осіб у розмірі від одного до трьох відсотків додатково до ставок податку, встановлених законодавством з питань оподаткування доходів фізичних осіб.
Крім того, до місцевих податків запропоновано віднести плату за торговий патент на деякі види підприємницької діяльності, порядок стягнення якої та перелік видів підприємницької діяльності, здійснення яких потребує придбання такого патенту, встановлюється окремим законом.
За деякими платежами передбачено значне зменшення граничних розмірів ставок. Так, якщо нині гранична ставка ринкового збору для юридичних осіб становить три мінімальні заробітні плати — 711 грн., для фізичних — 20% мінімальної заробітної плати (47,4 грн.), то відповідно до нового законопроекту граничні ставки ринкового податку коливаються від 0,5 до 3 грн. (при торгівлі продовольчими i промисловими товарами) i від 2 до 50 грн. (при продажу автотоварів). Граничний розмір готельного збору до 1 січня 2004 р. становив 20% вартості найманого житла. У новому законі передбачено його зменшення до 8%. Гранична межа чинної ставки збору за дозвіл на розміщення об’єктів торгівлі становить 340 грн., пропонується — в межах від 20 до 100 грн. i при його продовженні плата не справлятиметься. Водночас передбачено розширення бази цього збору за рахунок його поширення на сферу побутових послуг.
Проект закону передбачає поповнення переліку місцевих зборів ще двома новими: екологічним та будівельним.
Екологічний збір є компенсацією витрат місцевої влади, пов’язаних з ліквідацією наслідків забруднення навколишнього середовища, i стягується з осіб, які забруднюють навколишнє природне середовище, незалежно від їх відомчої належності або форми власності за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними та пересувними джерелами забруднення; скиди забруднюючих речовин у поверхневі води, територіальні та внутрішні морські води, а також підземні горизонти, у тому числі скиди, що провадяться підприємствами через систему комунальної каналізації.
Будівельний збір сплачується за погодження проекту об’єкта архітектури органом містобудування та архітектури, затвердження архітектурно-технічного паспорта, а також внесення змін до них, надання дозволу на виконання робіт, пов’язаних з реконструкцією, реставрацією та капітальним ремонтом об’єкта архітектури, відведення землі для майбутньої забудови, а також отримання інших дозволів та узгоджень від органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади, а також уповноважених ними організацій i установ, необхідних для проведення архітектурних та будівельних робіт i введення об’єкта нерухомості в експлуатацію або його знесення чи розібрання. Його граничні ставки коливаються від 20 до 2000 грн.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Вплив акцизного оподаткування на ділову активність підприємств на ринку ЄС (на прикладі підприємств харчової промисловості)
Перехід від традиційного поширення інформації до поширення її за допомогою нових технологій
Основні напрями бюджетної політики на 2005 рік
Система вирівнювання місцевих бюджетів (на прикладі М. Славутича)
Повноваження органів державної влади. у фінансовій діяльності