Сторінка
6
До дня скликання установчих зборів особи, які підписалися на акції, повинні внести з урахуванням попереднього внеску не менше 30% номінальної вартості акцій. На підтвердження внеску засновники видають тимчасові свідоцтва.
Акціонерне товариство має право викупити в акціонера оплачені ним акції тільки за рахунок сум, що перевищують статутний фонд, для їх наступного перепродажу, розповсюдження серед своїх працівників або анулювання. Вказані акції повинні бути реалізовані або анульовані у строк не більше одного року. Протягом цього періоду розподіл прибутку, а також голосування і визначення кворуму на загальних зборах акціонерів проводиться без урахування придбаних акціонерним товариством власних акцій.
Акціонер у строки, встановлені установчими зборами, але не пізніше року після реєстрації акціонерного товариства, зобов'язаний оплатити повну вартість акцій.
У разі несплати у встановлений строк акціонер, якщо інше не передбачено статутом підприємства, сплачує за час прострочення 10% річних від суми простроченого платежу.
При несплаті протягом трьох місяців після встановленого строку платежу акціонерне товариство має право реалізувати ці акції в порядку, встановленому статутом товариства.
Акціонерному товариству забороняється випуск акцій для покриття збитків, пов'язаних з його господарською діяльністю.
В процесі прдажу емітованих акіонерним товариством акцій воно може отримувати кошти в сумі різниці між продажною (ринковою) і номінальною вартістю акцій. Ці кошти підлягають обліку як додатковий капітал, тобто окремо від статутного фонду, і можуть бути використані як резерв у випадку, якшо акціонерне товариство проводить продаж акцій за ціною, нижчою від номінальної. Зростання обсягів виробництва продукції, робіт чи послуг вимагає збільшення статутного фонду господарського формування. Рішення про збільшення статутного фонду акціонерного товариства може бути прийнято лише за умови повної оплати раніше випущених акцій за вартістю, не нижчою від номінальної, а інші господарські формування - при повному внесенні всіма учасниками вкладів в статутний фонд.
Незалежно від типу підприємства і форми власності статутний фонд може зрстати за рахунок методів та джерел:
-основні методи- збільшення кількості акцій існуючої номінальної вартості; збільшення номінальної вартості акцій. Та спосіб збільшення статутного капіталу на основі обміну облігацій на акції. Джерелами є внески інвесторів (обмін облігацій на акції), реінвестиція прибутку (дивіденди), резервний, додатковий капітал. Взаємозв’язки між основними методами збільшення статутного капіталу та джерелами збільшення статутного капіталу підприємтва характеризується за допомогою рисунка 2.1 "Методи та джерела збільшення статутного капіталу підприємства"[ 16.с.125].
У разі збільшення кількості акцій існуючої номінальної вартості статутний капітал збільшується за рахунок таких джерел:-додаткових внесків учасників і засновників; дивідендів (реінвестиції прибутку; резервів (якщо вони сформовані на належному рівні).
Звичайно, реальний приплив фінансових ресурсів на підприємство відбувається лише у разі здійснення додаткових внесків інвесторів в обмін на корпоративні права суб"єкта господарювання.Ця операція пов"язана з додатковою емісією таких прав. (в АТ-акцій). При збільшені статутного капіталу здійснюється випуск акцій тієї ж номінальної вртості, що визначена за раніше випущеними акпіями. У разі емісії акцій внаслідок збільшення статутного капіталу за рахунок реінвестицій чи резервів акції додаткового випуску розподіляються серед акціонерів прпорційно їх частці у статутному капіталі відкритого акціонерного товариства на момент прийняття рішення про додатковий випуск акцій. Обмеження терміну отримання акціонерами акцій додаткового випуску не допускається. Якщо на момент прийняття рішення про додатковий випуск акцій змунився власник акцій. То всі права і зобов"язання щодо отримання акцій додаткового випускі переходять до нового акціонера.
При збільшені статутного капіталу шляхом підвищення номінальної вартості акцій акції попередніх випусків обмінюються на акції нової номінальної вартості відповдно до кількості акцій, яками володіє акціонер.
При підвишені номінальної вартості акцій статутний капітал збільшується переважно за рахунок використвння на ці цілі інших позицій власного капіталу. У разі збільшення статутного капіталу даним методом кожен з акціонерів може здійснити доплату до визначення рівня нової номінальної вартості акцій. Якщо акціонер відмовився здійснити доплату акцій, емітент зобов"язаний запропонувати акціонеру викупити його акції. У разі і цієї відмови, акціонер отримує акції нової номінальної вартості у кількрсті, яка визначається шляхом ділення загальної номінальної вртості акцій, що належать акціонеру на нову номінальну вартість. До інформації про випуск акцій нової номінальної вартості, слід включити такі дані про емісію акцій:
-посилання на рішення про збільшення статутного капіталу шляхом збільщення номінальної вартсті акцій;
-загальна сума випуску нових акцій зі зазначення номінальної вартості, кількості, виду і категорії акцій, що випускаються, з урахувнням сплаченого статутного капіталу попереднього випуску;
-число серій і порядковий номери акцій;
-права акціонері при новому випуску акцій;
-порядок обміну акцій попередніх випусків на акції нового випуску;
-порядок отримання акціонерами акцій нового випуску (місце, день початку видачі акцій тощо).
Зміни статутного капіталу регулюються Положенням
про порядок збільшення (зменшення) розміру статутного фонду акціонерного товариства, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 08.04.1998 р. №44. Акціонерне товариство має право збільшувати статутний капітал, якщо всі раніше випущені акції повністю сплачені за вартістю не нижче номінальної.
При збільшенні кількості акцій встановленої номінальної вартості підписка на додатково випущені акції проводиться утому ж порядку, що і на акції першої емісії, а статутний капітал збільшується за рахунок:
1) додаткових внесків учасників — у обліку це буде відображатись аналогічно операціям формування статутного капіталу;
2) індексації основних засобів згідно з Положенням про порядок збільшення статутного фонду за рахунок індексації основних засобів, затвердженим рішенням ДКЦПФР від 12.02 1998 р. №39;
3) реінвестування прибутку;
4) нарахованих дивідендів — у випадку, коли прийняте рішення про виплату дивідендів акціями.
При збільшенні номінальної вартості акцій статутний капітал може збільшуватися за рахунок додаткових внесків учасників до встановленого рівня номінальної вартості акцій або за рахунок індексації основних засобів. Обидва ці варіанти вже були нами розглянуті.
Зменшення статутного капіталу акціонерного товариства може здійснюватися шляхом: