Сторінка
4
Хоча загальна сума власного капіталу може бути визначена за відомою формулою: К = А — 3, користувачі фінансової звітності потребують більш детальної інформації про його склад та зміни, що відбулися протягом звітного періоду. Це забезпечить зацікавлених осіб даними про ефективність управління підприємством і надасть кредиторам та інвесторам відомості щодо динаміки та перспективи їх економічних прав. Тому фінансова звітність має надавати інформацію про:
• джерела капіталу підприємства;
•правові обмеження щодо розподілу інвестованого капіталу серед акціонерів;
•обмеження щодо розподілу дивідендів серед теперішніх і майбутніх акціонерів;
•пріоритетність прав на майно підприємства при його ліквідації.
Власний капітал утворюється за рахунок:
1)внесення власниками підприємства грошей та інших активів;
2) накопичення суми доходу, що залишається на підприємстві.
Сума власного капіталу може збільшуватися внаслідок конвертування зобов'язань, а також збільшення вартості активів, непов'язаного із підвищенням заборгованості перед кредиторами (дооцінка необоротних активів, дарчий капітал).
Джерелами утворення власного капіталу є:
• інвестований (вкладений або сплачений капітал);
• нерозподілений прибуток. [ 15.с. 120]
Інвестований капітал — це сума простих та привілейованих акцій за їх номінальною (оголошеною) вартістю, а також додатково вкладений капітал, який також може бути поділений за джерелами утворення.
Нерозподілений прибуток — це частина чистого прибутку,що не була розподілена між акціонерами.
За рівнем відповідальності власний капітал поділяється на:
• статутний капітал, сума якого визначається в установчих документах і підлягає обов'язковій реєстрації у державномуреєстрі господарюючих одиниць;
• додатковий капітал (нереєстрований) — це додатково вкладений капітал, резервний капітал та нерозподілений прибуток.
Статутний і додатковий капітал виконують різні функції.Так, статутний капітал — це первісне джерело інвестування і формування майна підприємства. На відміну від додаткового, він забезпечує регулювання відносин власності і управління підприємством, його розмір не може бути меншим за встановлену законодавством суму.
Додатковий вкладений капітал - сума, на яку вартість релізації випущених акцій перевищує їхню номінальну вартість
У цій статті балансу акціонерні товариства показують суму, на яку вартість реалізації випущених акцій перевищує їхню номінальну вартість. Емісійний дохід буде обліковуватися на відповідному субрахунку, який передбачається відкривати до рахунка "Додатковий капітал".
Інший додатковий капітал — сума дооцінки необоротних активів, вартість активів, безкоштовно отриманих підприємством від інших юридичних або фізичних осіб, та інші види додаткового капіталу.
У балансі сума додаткового капіталу розкривається двома статтями: "Додатковий оплачений капітал" та "Інший додатковий капітал", тобто окремо відображається емісійний дохід та нші складові додаткового капіталу.
Резервний капітал — сума резервів, створених відповідно до чинного законодавства або установчих документів за рахунок нерозподіленого прибутку підприємства.
Резервний капітал створюється в акціонерному товаристві у розмірі, встановленому установчими документами. Розмір щорічних відрахувань на поповнення резервного капіталу передбачається установчими документами та здійснюється за рахунок чистого прибутку, але не може бути меншим 25 відсотків його загальної вартості.
Резервний капітал призначається на покриття непередбачених витрат, збитків, на сплату боргів підприємства при його ліквідації. Залишки невикористаних коштів переходять на Джерела утворення власного капіталу і форми його існування на наступний рік.
Нерозподілений прибуток (непокритий збиток) — сума прибутку, яка реінвестована у підприємство, або сума непокритого збитку.
Нерозподілений прибуток є складовою частиною власного капіталу. Це прибуток, що залишається у підприємства після виплати доходів власникам та формування резервного капіталу.
Сума нерозподіленого прибутку поточного року розраховується таким чином:
нерозподілений прибуток за попередній рік плюс чистий прибуток за поточний рік мінус дивіденди за поточний рік мінус внески (якщо такі здійснюються) на поповнення резервного капіталу.
2.2 Структура і порядок формувавння статутного капіталу акціонерних товариств.
Статутний капітал акціонерного товариства складається із визначеного числа акцій, чисельність яких передбачена статутом. Він відображає власні джерела формування активів і власність акціонерного товариства, як юридичної особи. Водночас, сума статутного капіталу відображає колективну власність акціонерів, де частка кожного визначається номінальною вартістю придбанах ним акцій.
Закон України “Про господарські товариства” детально регламентує порядок створення статутного капіталу на стадії його заснування. При цьому до статутного капіталу включаються тільки номінальна вартість акцій, придбаних акціонерами і АТ несе відповідальність за зобов’язаннями тільки майном товариства.