Сторінка
1
Одним із способів відтворення основних засобів також є фінансовий лізинг - особлива сфера підприємницької діяльності, широко розповсюджена за кордоном, – сьогодні розвивається й в Україні.
Згідно із Законом фінансовий лізинг, – вид цивільно-правових відносин, що виникають із договору фінансового лізингу, за яким лізингодавець зобов’язується набути у власність річ у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов і передати її у користування останньому на визначений строк не менше одного року за встановлену плату.
Активне впровадження лізингових операцій завдяки притаманним їм можливостям, зокрема відсутності відволікання оборотних коштів, може дати відчутний поштовх здійсненню структурної перебудови реального сектора економіки, оновленню основних фондів, розвитку малого і середнього бізнесу тощо.
Переваги фінансового лізингу перед прямим кредитуванням широко використовуються у світовій практиці: близько третини інвестицій в нове обладнання здійснюється саме за допомогою фінансового лізингу. В Україні ж, за експертними оцінками, загальний річний обсяг операцій лізингових компаній у середньому складав останнім часом лише близько $380 млн., що дорівнювало приблизно 15% платоспроможного попиту. Такий стан зумовлений численними проблемами, зокрема недосконалістю нормативно-правого регулювання лізингових операцій. Багато із цих проблем, деякі досить кардинально, і розв’язує оновлений Закон України «Про фінансовий лізинг».
Переваги фінансового лізингу полягають в наступному:
1. залучення устаткування у виробництво з поетапною оплатою його вартості без одночасної мобілізації великих грошових засобів;
2. використання устаткування в період сезонної переробки сільськогосподарської сировини і відхід від витрат по його утриманню в послідуючі роки;
3. деяке зниження податкового тягаря при забалансовому обліку майна;
4. можливість викупу за залишковою вартістю взятого в фінансовий лізинг об’єкта по залишковій вартості для подальшого використання у виробництві;
5. використання інформації банку-кредитора для покупки устаткування, що орендується, по мінімальним ринковим цінам;
6. покращення якості виробництва продукції за рахунок покупкиі оренди устаткування по технології ноу-хау.
За даними НАК Украгролізингу Вінницької області лізингові поставки в область складають 32,8% від загальної кількості техніки. По Вінницькі філії заборгованість складає 29,4 млн.грн. за надану техніку. Вінницька філія Національної акціонерної компанії "Украгролізинг" заснована у 2000 році.
Основним напрямом діяльності філії є надання господарствам області сільськогосподарської техніки вітчизняного виробництва на умовах фінансового лізингу, технічний сервіс її у період гарантійного та післягарантійного терміну експлуатації, а також повернення лізингових платежів . Згідно Постанови кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. за № 257 філії передано право вимоги боргових зобов'язань та досудового врегулювання заборгованості за іноземну техніку отриману під урядові гарантії.
За період діяльності філії господарствам області в лізинг передано 639 одиниць техніки на загальну суму - 31,7 млн. грн.
Всього в лізингу є: 167 тракторів, 11 зернозбиральних комбайнів, 173 ґрунтообробних агрегати та багато іншої сільськогосподарської техніки .
Вся техніка передана в лізинг, знаходиться у 25 районах області або більше як у двохстах господарствах. Найбільше її у Крижопільському районі - 71 одиниця на суму 5,5 млн. грн., Немирівському районі - 68 одиниць на суму 2,0 млн. грн. та Тульчинському районі 32 одиниці на суму 1,8 млн. грн.
Немає лізингової техніки зовсім у Піщанському та Чернівецькому районах.
Динаміка постачання техніки в область за останні п'ять років показує, що фінансовий лізинг її на ряду з іншими поставками складає 42 відсотки, а за останні два роки - 58 відсотків і цей показник має тенденцію до збільшення. Тільки в цьому році плануємо поставити техніки на 12,3 млн. грн.
Пільгові умови фінансового лізингу приваблюють сьогодні сільгоспвиробника. Згідно заявок на 2001 рік заявлено 619 одиниць техніки на суму 58 млн. грн., на 2002 рік - 770 одиниць на суму 47 млн. грн., а на 2003 рік -1331 одиниця на суму 65 млн. грн.
Тільки тракторів щорічно замовляється майже 200 шт., зернозбиральних комбайнів 50 шт., кормозбиральної техніки - 60 шт. і багато іншої техніки для виробництва сільськогосподарської продукції. Дещо зменшились поставки техніки у 2002 році в цілому по області і лізингу в тому числі. Це насамперед пояснюється низькою платежеспроможністю сільськогосподарських агроформувань області, а також низьким поверненням лізингових платежів за раніше отриману в лізинг техніку.
Вся техніка, що передана господарствам у лізинг, знаходиться на гарантійному та післягарантійному технічному сервісі, чим постійно опікується філія. Для цього ми розпочали створювати магазини по реалізації запасних частин та витратних матеріалів, співпрацюємо із основними заводами-виробниками, щоб стати їхнім дилером по реалізації не тільки машин, а й запасних частин і комплектуючих.
Поряд із наданням техніки на умовах фінансового лізингу не менш важливим є завдання по поверненню у Державний бюджет коштів у вигляді лізингових платежів за використання цієї техніки.
В плані покращення стану погашення заборгованості лізингоодержувачами, розпорядженням голови облдержадміністрації від 05.02.2002 р. за № 01-1-26-515 були доведені завдання районам на 2002 рік по поверненню коштів за вітчизняну техніку та техніку іноземного виробництва, отриману під урядові гарантії
Філією розроблені, погоджені з облдержадміністрацією та доведені до районів і господарств області місячні розрахункові графіки погашення заборгованостіта механізми погашення заборгованості сільгосппродукцією.
Отож, фінансовий лізинг є важливою передумовою відтворення основних засобів сільськогосподарських підприємств.
Література.
1.Закон України «Про банки і банківську діяльність» від 07.12.2000р. №2121-ІІІ // ЗЗУ. Сер.3 Звід законів України. – 2001.- №11. – Ст 733.
2. Закон України «Про фінансовий лізинг» від 11.12.2003р. №1381 – ІV // ВВРУ. – 2004. -№15. – Ст.231. ( Про внесення змін до Закону України «Про лізинг»).
3. Господарський кодекс України: Офіц. видання. – К.: Концерн “Видавничий дім “ІН Юре”, 2005. – 384с.
4. Про кредитування: Положення 29.05.95р. № 246 // Відомості Верховної Ради України, - 1995. - № 23.
5. Про кредитування сільськогосподарських підприємств: Лист Національного банку України від 11.08.95р. № 26013/950-3916//Відомості Верховної Ради України. - 1995. - № 35.
6. Щегорцов В.А., Таран В.А. Деньги, кредит, банки: Учебник для вузов / Под ред. проф. В.А. Щегорцова. - М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2005. - 383с.
1 2