Сторінка
20
Коефіцієнт оборотності активів – оцінює ефективність використання всіх наявних ресурсів поза залежністю від джерел їхнього залучення.
Даний коефіцієнт показує, що 1 раз за звітний період відбувся повний цикл виробництва й обігу, що приносить відповідний ефект у вигляді прибутку, або одну грошову одиницю реалізованої продукції принесла кожна грошова одиниця активів замість 0,9 в 2003 році.
Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості за товари, роботи, послуги показує, що шість разів протягом звітного періоду дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги перетворилася в кошти, а у 2003 році 5 раз. Більше 5 раз протягом 2004 року повна дебіторська заборгованість перетворилась у кошти. Чотири рази за 2004 рік дебіторська заборгованість, включаючи заборгованість по векселях, перетворилась в кошти.
Період оборотності дебіторської заборгованості показує, що 61 день потрібен був дебіторам для повернення коштів акціонерному товариству за товари, роботи, послуги, що на 13 днів менше, ніж у попередньому році. Період повної дебіторської заборгованості показує, що 66 днів знадобилось для повернення повної дебіторської заборгованості у 2004 році, що на 18 днів менше, ніж у 2003 році.
87 днів треба було дебіторам ( включаючи заборгованість по векселях ) для повернення коштів, що на 37 днів менше, ніж в 2003 році.
Коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості за товари, роботи, послуги показує, що чотири повних виробничих обороти знадобилося АТЗТ "Электромашпромсервис" для погашення наявної кредиторської заборгованості за товари, роботи, послуги у звітному році, що на один оборот менше, ніж в 2003 р. через збільшення кредиторської заборгованості за товари, роботи й послуги на 610 т.грн.
3,5 виробничих обороти знадобилося АТЗТ "Электромашпромсервис" для погашення наявної заборгованості у звітному році, в 2003р. – 3,7.
3,5 виробничих обороти знадобилося для погашення наявної кредиторської заборгованості й заборгованості по довгострокових зобов'язаннях у звітному році, торік – 3,2.
79 днів знадобилося для погашення кредиту, отриманого від постачальників за товари, роботи й послуги в 2004р., що на 6 днів більше, ніж у попередньому році й викликано збільшенням кредиторської заборгованості за товари, роботи й послуги.
104 дня знадобилося для погашення кредиту, отриманого в 2004р. по поточних зобов'язаннях, що на 6 днів більше чим у попередньому році.
105 днів знадобилося для погашення поточних і довгострокових зобов'язань в 2004р., що на 9 днів менше ніж у попередньому році.
2.5 Аналіз рентабельності акціонерного товариства
Рентабельність — це ступінь дохідності, вигідності, прибутковості бізнесу. Її вимірюють за допомогою цілої системи відносних показників, що характеризують ефективність роботи підприємства в цілому, прибутковість різних напрямків діяльності (виробничої, комерційної, інвестиційної тощо), вигідність виробництва продукції і послуг окремих видів. Показники рентабельності повніше, ніж прибуток, характеризують результати господарювання, тому що їхня величина відображає співвідношення ефекту з вкладеним капіталом або спожитими ресурсами. їх використовують для оцінювання діяльності підприємства і як інструмент в інвестиційній політиці та ціноутворенні.
Показники рентабельності можна об'єднати в кілька груп:
1. показники, що базуються на витратному підході (рентабельність продукції, рентабельність операційної діяльності, рентабельність інвестиційної діяльності та окремих інвестиційних проектів, рентабельність звичайної діяльності);
2. показники, що характеризують прибутковість продажів (валова рентабельність продажів і чиста рентабельність продажів);
3. показники, в основі яких лежить ресурсний підхід (рентабельність сукупних активів або загальна рентабельність, рентабельність операційного капіталу, рентабельність основного капіталу, рентабельність оборотного капіталу, рентабельність власного капіталу і т. ін.).
Рентабельність продукції (РП) обчислюють як відношення прибутку від реалізації (ПРП) до виплати процентів і податків до суми витрат на реалізовану продукцію (ВРП):
(2.12)
Вона показує, скільки прибутку має підприємство з кожної гривні, витраченої на виробництво і реалізацію продукції. її можна розраховувати в цілому по підприємству, по окремих його сегментах і за видами продукції.
Рентабельність операційної діяльності (Poд) розраховують в цілому по підприємству як відношення брутто-прибутку від операційної діяльності до виплати процентів і податків (ПОд) до загальної суми витрат на операційну діяльність (Вод):
(2.13)
Цей показник характеризує окупність витрат в операційній діяльності. Він повніше від попереднього показника відображає результати роботи підприємства, оскільки при його розрахунку враховуються не лише реалізаційні, а й позареалізаційні результати, що належать до основної діяльності.
Аналогічно визначають дохідність інвестиційних проектів:
отриману або очікувану суму прибутку від інвестиційної діяльності ділять на суму інвестиційних витрат (IB):
(2.14)
Рентабельність продажів (обороту), або комерційну маржу, розраховують діленням прибутку від реалізації продукції, робіт і послуг на суму отриманого чистого доходу (ЧД). Характеризує ефективність виробничої і комерційної діяльності підприємства прибутковість з рубля продажів. Цей показник розраховують у цілому по підприємству і за окремими видами продукції:
(2.15)
Рентабельність (дохідність) операційного капіталу обчислюється відношенням прибутку від операційної діяльності до виплати процентів і податків (Под) до середньорічної суми операційного капіталу (ОК). Характеризує дохідність капіталу, задіяного в основній діяльності (постачання, виробництво та збут продукції):
(2.16)
Рентабельність (дохідність) сукупного капіталу обчислюють як відношення загальної суми прибутку до виплати процесів (ЕВІТ) до середньорічної вартості всього інвестованого капіталу (KL), характеризує дохідність всього сукупного капіталу, вкладеного в активи підприємства:
(2.17)
У таблиці 2.12 наведено розрахунок показників рентабельності Акціонерного товариства закритого типу “Електромашпромсервіс”
Таблиця 2.12 – Рентабельність продажу продукції, товарів, послуг Акціонерного товариства закритого типу “Електромашпромсервіс” за 2003, 2004, 2005 роки
№ п/п | Показники | 2003р. | 2004р. | 2005р. |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
1. |
Рентабельність продукції | 1,31 | 1,28 | 1,27 |
2. |
Рентабельність продажу | 1,15 | 1,18 | 1,16 |
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Фінансові послуги на валютному ринку
Міжнародні економічні організації як суб’єкти міжнародних фінансів. Структура та основні механізми валютного ринку
Планування видатків на економічну діяльність
Фінансовий аналіз підприємства (на прикладі підприємства)
Міжбюджетні відносини: стан і проблеми удосконалення. Порядок касового виконання бюджетів за доходами