Сторінка
20
Коефіцієнт оборотності активів – оцінює ефективність використання всіх наявних ресурсів поза залежністю від джерел їхнього залучення.
Даний коефіцієнт показує, що 1 раз за звітний період відбувся повний цикл виробництва й обігу, що приносить відповідний ефект у вигляді прибутку, або одну грошову одиницю реалізованої продукції принесла кожна грошова одиниця активів замість 0,9 в 2003 році.
Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості за товари, роботи, послуги показує, що шість разів протягом звітного періоду дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги перетворилася в кошти, а у 2003 році 5 раз. Більше 5 раз протягом 2004 року повна дебіторська заборгованість перетворилась у кошти. Чотири рази за 2004 рік дебіторська заборгованість, включаючи заборгованість по векселях, перетворилась в кошти.
Період оборотності дебіторської заборгованості показує, що 61 день потрібен був дебіторам для повернення коштів акціонерному товариству за товари, роботи, послуги, що на 13 днів менше, ніж у попередньому році. Період повної дебіторської заборгованості показує, що 66 днів знадобилось для повернення повної дебіторської заборгованості у 2004 році, що на 18 днів менше, ніж у 2003 році.
87 днів треба було дебіторам ( включаючи заборгованість по векселях ) для повернення коштів, що на 37 днів менше, ніж в 2003 році.
Коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості за товари, роботи, послуги показує, що чотири повних виробничих обороти знадобилося АТЗТ "Электромашпромсервис" для погашення наявної кредиторської заборгованості за товари, роботи, послуги у звітному році, що на один оборот менше, ніж в 2003 р. через збільшення кредиторської заборгованості за товари, роботи й послуги на 610 т.грн.
3,5 виробничих обороти знадобилося АТЗТ "Электромашпромсервис" для погашення наявної заборгованості у звітному році, в 2003р. – 3,7.
3,5 виробничих обороти знадобилося для погашення наявної кредиторської заборгованості й заборгованості по довгострокових зобов'язаннях у звітному році, торік – 3,2.
79 днів знадобилося для погашення кредиту, отриманого від постачальників за товари, роботи й послуги в 2004р., що на 6 днів більше, ніж у попередньому році й викликано збільшенням кредиторської заборгованості за товари, роботи й послуги.
104 дня знадобилося для погашення кредиту, отриманого в 2004р. по поточних зобов'язаннях, що на 6 днів більше чим у попередньому році.
105 днів знадобилося для погашення поточних і довгострокових зобов'язань в 2004р., що на 9 днів менше ніж у попередньому році.
2.5 Аналіз рентабельності акціонерного товариства
Рентабельність — це ступінь дохідності, вигідності, прибутковості бізнесу. Її вимірюють за допомогою цілої системи відносних показників, що характеризують ефективність роботи підприємства в цілому, прибутковість різних напрямків діяльності (виробничої, комерційної, інвестиційної тощо), вигідність виробництва продукції і послуг окремих видів. Показники рентабельності повніше, ніж прибуток, характеризують результати господарювання, тому що їхня величина відображає співвідношення ефекту з вкладеним капіталом або спожитими ресурсами. їх використовують для оцінювання діяльності підприємства і як інструмент в інвестиційній політиці та ціноутворенні.
Показники рентабельності можна об'єднати в кілька груп:
1. показники, що базуються на витратному підході (рентабельність продукції, рентабельність операційної діяльності, рентабельність інвестиційної діяльності та окремих інвестиційних проектів, рентабельність звичайної діяльності);
2. показники, що характеризують прибутковість продажів (валова рентабельність продажів і чиста рентабельність продажів);
3. показники, в основі яких лежить ресурсний підхід (рентабельність сукупних активів або загальна рентабельність, рентабельність операційного капіталу, рентабельність основного капіталу, рентабельність оборотного капіталу, рентабельність власного капіталу і т. ін.).
Рентабельність продукції (РП) обчислюють як відношення прибутку від реалізації (ПРП) до виплати процентів і податків до суми витрат на реалізовану продукцію (ВРП):
(2.12)
Вона показує, скільки прибутку має підприємство з кожної гривні, витраченої на виробництво і реалізацію продукції. її можна розраховувати в цілому по підприємству, по окремих його сегментах і за видами продукції.
Рентабельність операційної діяльності (Poд) розраховують в цілому по підприємству як відношення брутто-прибутку від операційної діяльності до виплати процентів і податків (ПОд) до загальної суми витрат на операційну діяльність (Вод):
(2.13)
Цей показник характеризує окупність витрат в операційній діяльності. Він повніше від попереднього показника відображає результати роботи підприємства, оскільки при його розрахунку враховуються не лише реалізаційні, а й позареалізаційні результати, що належать до основної діяльності.
Аналогічно визначають дохідність інвестиційних проектів:
отриману або очікувану суму прибутку від інвестиційної діяльності ділять на суму інвестиційних витрат (IB):
(2.14)
Рентабельність продажів (обороту), або комерційну маржу, розраховують діленням прибутку від реалізації продукції, робіт і послуг на суму отриманого чистого доходу (ЧД). Характеризує ефективність виробничої і комерційної діяльності підприємства прибутковість з рубля продажів. Цей показник розраховують у цілому по підприємству і за окремими видами продукції:
(2.15)
Рентабельність (дохідність) операційного капіталу обчислюється відношенням прибутку від операційної діяльності до виплати процентів і податків (Под) до середньорічної суми операційного капіталу (ОК). Характеризує дохідність капіталу, задіяного в основній діяльності (постачання, виробництво та збут продукції):
(2.16)
Рентабельність (дохідність) сукупного капіталу обчислюють як відношення загальної суми прибутку до виплати процесів (ЕВІТ) до середньорічної вартості всього інвестованого капіталу (KL), характеризує дохідність всього сукупного капіталу, вкладеного в активи підприємства:
(2.17)
У таблиці 2.12 наведено розрахунок показників рентабельності Акціонерного товариства закритого типу “Електромашпромсервіс”
Таблиця 2.12 – Рентабельність продажу продукції, товарів, послуг Акціонерного товариства закритого типу “Електромашпромсервіс” за 2003, 2004, 2005 роки
№ п/п | Показники | 2003р. | 2004р. | 2005р. |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
1. |
Рентабельність продукції | 1,31 | 1,28 | 1,27 |
2. |
Рентабельність продажу | 1,15 | 1,18 | 1,16 |