Сторінка
16
2.3 Аналіз фінансової стійкості акціонерного товариства
Фінансовий стан підприємства — це складна економічна категорія, що відображає на певний момент стан капіталу в процесі його кругообороту і здатність суб'єкта господарювання до саморозвитку.
У процесі операційної, інвестиційної і фінансової діяльності відбувається безупинний процес кругообороту капіталу, змінюються структура коштів і джерел їхнього формування, наявність і потреба у фінансових ресурсах і, як наслідок, — фінансовий стан підприємства, зовнішнім проявом якого є платоспроможність.
Фінансовий стан може бути стійким, нестійким (передкризовим) і кризовим. Спроможність підприємства вчасно здійснювати платежі, фінансувати свою діяльність на розширеній основі, переносити непередбачені потрясіння і підтримувати свою платоспроможність у несприятливих обставинах свідчить про його стійкий фінансовий стан, і навпаки.
Якщо поточна платоспроможність — це зовнішній прояв фінансового стану підприємства, то фінансова стійкість — внутрішня його сторона, що забезпечує стабільну платоспроможність у тривалій перспективі, в основі якої лежить збалансованість активів і пасивів, доходів і витрат, позитивних і негативних грошових потоків.
Фінансова стійкість підприємства — це здатність суб'єкта господарювання функціонувати і розвиватися, зберігати рівновагу своїх активів і пасивів у мінливому внутрішньому і зовнішньому середовищі, що гарантує його платоспроможність та інвестиційну привабливість у довгостроковій перспективі в межах допустимого рівня ризику.
Стійкого фінансового стану досягають при достатності власного капіталу, добрій якості активів, достатньому рівні рентабельності з урахуванням операційного і фінансового ризиків, при достатності ліквідності, стабільних доходах і широких можливостях залучення позикових коштів.
Для забезпечення фінансової стійкості у підприємства має бути гнучка структура капіталу, вміння організувати його рух у такий спосіб, щоб забезпечити постійне перевищення доходів над витратами з метою збереження платоспроможності і створення умов для самофінансування.
Фінансовий стан підприємства, його стійкість і стабільність залежать від результатів його виробничої, комерційної і фінансової діяльності. Якщо виробничий і фінансовий плани успішно виконуються, то це позитивно впливає на фінансове становище підприємства. Навпаки, внаслідок спаду обсягів виробництва і продажів відбувається підвищення собівартості продукції, зменшення виручки і суми прибутку і, як наслідок, — погіршення фінансового стану підприємства і його платоспроможності. Отже, стійкий фінансовий стан – це підсумок грамотного, вмілого керування всім комплексом факторів, що визначають результати господарської діяльності підприємства.
Для того, щоб визначити рівень фінансової стійкості підприємства необхідно провести розрахунки за такими показниками:
1. Коефіцієнт фінансової незалежності (автономії), або концентрації, власного капіталу (р. 380 + р. 430 + р. 630), до загальної валюти нетто-балансу (р. 640):
( 2.1)
Він характеризує, яка частина активів підприємства сформована за рахунок власних і прирівняних до них джерел коштів.
2. Частка чистих активів (реальної величини власного капіталу) в загальній валюті балансу:
( 2.2)
3. Коефіцієнт концентрації позикового капіталу — частка позикових (залучених) коштів у загальній валюті нетто-балансу — показує, яку частину активів підприємства сформовано за рахунок позикових (залучених) коштів довгострокового і короткострокового характеру:
( 2.3)
4. Коефіцієнт фінансової залежності:
( 2.4)
Це обернений показник до коефіцієнта фінансової незалежності. Він показує, яка сума активів припадає на гривню власних коштів.
5. Коефіцієнт поточної заборгованості:
( 2.5)
Показує, яку частину активів сформовано за рахунок позикових ресурсів короткострокового характеру.
6. Коефіцієнт стійкого фінансування:
( 2.6)
Характеризує, яку частину активів балансу сформовано за рахунок стійких джерел. Якщо підприємство не бере довгострокових кредитів і позик, то величина Ксф буде збігатися з величиною коефіцієнта фінансової незалежності.
У свою чергу, для характеристики структури довгострокових джерел фінансування розраховують і аналізують такі показники:
7. Коефіцієнт фінансової незалежності капіталізованих джерел:
( 2.7)
8. Коефіцієнт фінансової залежності капіталізованих джерел:
(2.8)
Підвищення рівня цього показника, з одного боку, свідчить про посилення залежності від зовнішніх кредиторів, а з іншого — про ступінь фінансової надійності підприємства і довіри до нього з боку банків і населення.
9. Коефіцієнт покриття боргів власним капіталом (коефіцієнт платоспроможності):
( 2.9)
10. Коефіцієнт фінансового левериджу, або коефіцієнт фінансового ризику — відношення залученого капіталу до власного:
(2.10)
Цей коефіцієнт вважається одним з основних індикаторів фінансової стійкості. Чим вище його значення, тим вищий ризик вкладення капіталу в це підприємство.