Сторінка
16

Засоби активізації пізнавальної діяльності учнів на уроках біології в школі

Шум, який не перевищує 40 дБ, не викликає негативних змін в функціональному стані нервової системи. Зміни стають помітними при впливі шуму, рівень якого становить 55-60 дБ . Послаблення уваги школярів в умовах впливу шуму вказаної гучності сягає 16 %. Зниження рівнів "шкільного" шуму і його несприятливого впливу на здоров'я учнів досягається завдяки низці комплексних заходів: будівельних, технічних і організаційних.

Допустимі значення шуму в кабінеті встановлені у відповідності з санітарними нормами ДСН 3.3.6.037–99 (50 ДбА).

Гігієнічним стандартам, спрямованим на збереження зору і слуху учнів та вчителів, відповідають розміри навчального приміщення: довжина (розмір від дошки до протилежної стінки) та глибина класних кімнат. Довжина досліджуваного кабінету забезпечує учням з нормальною гостротою зору і слуху, які сидять на останніх партах, чітке сприймання мови вчителя і ясне бачення того, що написане на дошці. За першими і другими партами (столами) у будь-якому ряді відводяться місця для учнів з послабленим слухом, оскільки мовлення сприймається від 2 до 4 м, а шепіт — від 0,5 до 1 м. Відновити функціональний стан слухового аналізатора і попередити зрушення в інших фізіологічних системах організму підлітка допомагають невеликі перерви (10-15 хв.)

Електрика

Дія електричного струму на живу тканину на відміну від дії інших матеріальних факторів (пари, хімічних речовин, випромінювання та ін.) носить своєрідний і різнобічний характер. Проходячи через організм людини, електричний струм здійснює термічну, електролітичну і механічну дію.

Електричний струм проходячи через тіло людини, може викликати два види ураження — електричний удар і електричну травму.

Небезпечніший електричний удар, оскільки при ньому вражається весь організм. Смерть наступає від паралічу серця або дихання, а іноді від того і іншого одночасно.

Відповідно до «Правил улаштування електроустановок» приміщення за небезпечністю електротравм поділяють на 3 категорії:

без підвищеної небезпеки;

із підвищеною небезпекою;

особливо небезпечні.

Відповідно до цих правил приміщення відносять до приміщень без підвищеної небезпеки, через те, що в ньому сухість повітря та температура в нормі, струмопровідний пил та струмопровідна підлога відсутні, ймовірність одночасного доторкання людини до металічних корпусів електрообладнання, активне хімічне середовище також відсутні . Нормове значення струму - 6 мА, напруга дотику - 36 В. Захисне заземлення загальне по всьому корпусі, в аудиторії відсутнє. Електричні прилади вимкнені, вмикаються тільки у разі необхідності.

Після закінчення занять у кабінеті учителі, викладачі та інші працівники школи оглядають приміщення, усувають виявлені недоліки і зачиняють приміщення, знеструмивши електромережу.

Протипожежна безпека

Пожежою є некероване горіння поза межами спеціально відведеного вогнища, яке може призвести до загибелі і ураження людей чи тварин, рослин, значних матеріальних збитків, суттєвого погіршення стану навколишнього природного середовища. Пошкодження, заподіяні тепловим випромінюванням, характеризуються такими даними: нагрівання до 60°С - почервоніння шкіри; нагрівання до 70°С - утворення пухирів; нагрівання до 100 С - деструкція шкіри з частковим збереженням капілярів; нагрівання понад 100°С - опік м'язів.

Згідно з НАПБ Б.03.002-2007 приміщення за вибуховопожежною та пожежною небезпекою залежно від характеристик речовини, які використовують чи отримують під час виробництва та їх кількості, поділяють на 5 категорій: А, Б, В, Г та Д.

Відповідно до НАПБ Б.03.002-2007 приміщення класу відноситься до категорії Д. Це пояснюється тим, що дослідження були пов’язані лише з навчальною діяльністю учнів, та обробкою не горючих речовин у холодному стані. До пожежонебезпечних матеріалів, які знаходилися в приміщенні відносяться меблі – вага 200 кг, паперові матеріали – 60 кг, легко горючі речовини – 500 мл., але питома пожежна навантага,яку вони створюють,менше 180 Мдж/м2.

Навчальний заклад забезпечено первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, пожежним інвентарем та засобами зв'язку. Біля кожного телефону вивішено табличку, на якій зазначено номер телефону пожежної частини (101).

Пожежний інвентар розміщено на видних місцях, забезпечено вільний і зручний доступ до нього. Вогнегасники розташовані у легкодоступних місцях, де виключається можливість дії на них прямих сонячних променів, опалювальних, нагрівних приладів та інших джерел тепла.

У процесі теоретичного та практичного дослідження ми визначили, що основою пізнавальної активності, її внутрішніми стимулами виступають пізнавальні потреби, тобто потреби в набутті нових знань та у поглибленні тих, що вже набуті.

Під час спостережень за вчителем ми з’ясували, що вчитель, як керівник навчального процесу, безпосередньо впливає на рівень пізнавальної активності учнів. В цьому він застосовує систему методів, прийомів, засобів активізації пізнавальної діяльності учнів.

Ми встановили, що перевагою застосування мультимедійних презентацій на уроках біології в школі є підвищення якості навчання за рахунок новизни діяльності, зацікавленості учнів до сприйняття матеріалу. Такі заняття є більш наочні та цікаві.

За результатами анкетування щодо визначення рейтингу біології, як шкільної дисципліни нами встановлено, що для більшості учнів експериментального класу шкільна біологія посідає друге місце, а в контрольному класі біології посідає третє місце.

За даними анкетування 89% учнів відповіли на запитання позитивно і вважають доцільним подальше використання комп’ютерних технологій для підвищення пізнавальної активності на уроках біології.

За результатами тестувань щодо визначення рівня активізації пізнавальної діяльності, нами встановлено, що в контрольному класі високий рівень пізнавальної активності учнів зменшився на 5 % (1 учень), а в експериментальному класі високий рівень покращився на 15 % (5 учнів). Це свідчить про те, що активізація пізнавальної діяльності вимагає застосування різних методів, засобів, форм навчання, які спонукають особу до виявлення активності.

Рис. 10

Рис. 11

Рис. 12

Рис. 13

Рис.14

Рис. 15

Размещено на Allbest.ru

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: