Сторінка
10
Впродовж педагогічного дослідження ми розробляли та реалізовували на практиці систему уроків та презентацій для 9 класу із розділу загальної біології.
При плануванні уроків враховувалась специфіка нашого педагогічного експерименту і в розробку уроків включалися презентації, методи, прийоми та засоби активізації пізнавальної діяльності учнів, був застосований нестандартний урок.
Наведемо текст розроблених нами уроків.
Розробка уроків з використанням мультимедійних презентацій на уроках біології
Урок 1
Тема. Загальні принципи регуляції функцій. Нервова регуляція
Цілі уроку: дати початкове уявлення про процеси регуляції функцій в організмі людини, познайомити з основними термінами й поняттями нервової регуляції.
Обладнання й матеріали: таблиці «Типи нервових систем у тварин», «Схема будови нервової системи», «Схема рефлекторної дуги».
Базові поняття й терміни: регуляція функцій, нервова регуляція, нервова система, нейрон, аксон, дендрити, нейрофібрили, чутливі, рухові та вставні нейрони, нервова тканина, рефлекси, рефлекторна дуга, доцентровий і відцентровий нейрони, синапс.
Концепція уроку
Розповісти про основні системи, що здійснюють регуляцію функцій у людини,— нервову й гуморальну; нагадати, які особливості будови властиві нервовим системам тварин; дати визначення нервової системи, нагадати особливості будови нервової тканини і нервових клітин; звернути увагу на те, що в нервовій системі постійно відбуваються два процеси — збудження й гальмування, які лежать в основі всієї її діяльності; дати визначення рефлексу, показати, що в основі будь-якого рефлексу лежить рефлекторна дуга; розповісти про складові частини рефлекторної дуги й показати їх на схемі.
Хід уроку
І. Організаційний етап (6 хв)
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів (12 хв)
Питання до учнів
1. Навіщо потрібно регулювати процеси в організмі?
2. Які системи органів регулюють процеси в організмі людини?
3. Які клітини входять до складу нервової тканини?
III. Вивчення нового матеріалу (20 хв)
Розповідь учителя
Регуляція функцій організму людини:
1) нервова (з допомогою нервових імпульсів, що передаються по мембранах нервових клітин);
2) гуморальна (з допомогою хімічних речовин, що переносяться різними рідинами організму).
Взаємозв’язок двох типів регуляції виявляється в тому, що нервова й гуморальна системи впливають одна на одну. Так, нервова система може спричиняти зміну інтенсивності секреції біологічно активних речовин, а дія речовин, що продукуються гуморальною системою, може спричиняти виникнення нервових імпульсів і регулювати роботу окремих частин нервової системи.
Нервові системи тварин представлені чотирма основними типами.
Найбільш поширені типи нервових систем тварин:
- дифузна (у кишковопорожнинних);
-вузлова (у кільчастих червів і членистоногих);
- розкидано-вузлова (у молюсків);
- трубчаста (у хордових).
У дифузній нервовій системі нервові клітини розташовані безпосередньо під епітелієм. Вони з’єднуються одна з одною відростками й утворюють єдину сітку.
Вузлова нервова система представлена головним мозком (утворюється в результаті злиття гангліїв), навкологлотковими коннективами (нервові стовбури, які огинають глотку з боків) і черевним нервовим стовбуром, на якому розташовані ганглії. Ці ганглії можуть або розміщатися в кожному сегменті тіла, або утворювати скупчення.
Розкидано-вузлова нервова система представлена кількома нервовими вузлами, розташованими в різних відділах тіла тварини.
Трубчаста нервова система хордових (людини в тому числі) представлена нервовою трубкою, порожнина якої заповнена рідиною. На передньому кінці трубки (у всіх хордових крім ланцетника) утворюється розширення — головний мозок. Порожнина нервової трубки утворює в людини шлуночки мозку.
Будова нейрона
Схема рефлекторної дуги
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів (5 хв)
Питання до учнів
1. Розкажіть про особливості будови нервової тканини?
2. Які клітини входять до складу нервової тканини?
3. Які типи регуляції функцій є у людини?
4. Розкажіть про структуру рефлекторної дуги.
Самостійна робота учнів
1. Навіщо людині дві системи регуляції? (Це дозволяє збільшити надійність і точність регулювання процесів, що відбуваються в організмі)
2. Як поєднані між собою нейрони? (З допомогою синапсів)
V. Домашнє завдання (2 хв)
Вивчити параграф 14
Урок 2
Тема. Центральна й периферична нервова система. Спинний мозок
Цілі уроку: ознайомити учнів із загальною структурою нервової системи, її відділами, розглянути особливості будови спинного мозку.
Обладнання й матеріали: таблиці «Нервова система», «Схема рефлекторної дуги», «Еволюція нервової системи», «Спинний мозок людини», муляжі головного мозку людини і тварин.
Базові поняття й терміни: соматична нервова система, вегетативна нервова система, центральна нервова система, периферична нервова система, спинний мозок, головний мозок, черепномозкові нерви, спинномозкові нерви, спинномозковий канал, спинномозкова рідина, тверда, м’яка й павутинна оболонки, сіра речовина, біла речовина, висхідні й низхідні провідні шляхи.
Концепція уроку
Ознайомити учнів з основними відділами нервової системи людини; звернути увагу на анатомічний (центральна й периферична) і функціональний (соматична й вегетативна) поділ нервової системи; підкреслити, що вплив на організм центральної нервової системи можливий тільки за посередництвом периферичної; відзначити наявність 12 пар черепномозкових і 31 пари спинномозкових нервів; указати на наявність у деяких черепномозкових і спинномозкових нервах провідних шляхів, що входять до складу як соматичної, так і вегетативної нервової систем; розповісти про будову спинного мозку; підкреслити функціональні відмінності між сірою (складається з тіл нейронів) і білою (складається з паростків нейронів) речовиною мозку; особливо виділити роль сірої речовини в рефлекторних реакціях, а білої — у проведенні нервових імпульсів; відзначити роль оболонок мозку і спинномозкової рідини в підтриманні постійності середовища, в якому знаходиться спинний мозок, і його захисті від зовнішніх впливів.
Хід уроку
І. Організаційний етап (4 хв)
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів (10 хв)
Питання для бесіди
1. Які принципи лежать в основі регуляції функцій організму?
2. Що таке рефлекс?
3. Як влаштована рефлекторна дуга?
4. Навіщо організму потрібна нервова система?
III. Вивчення нового матеріалу (20 хв)
Робота з таблицею
Розповідь учителя з елементами бесіди
Спинномозкові нерви
Спинномозкові нерви попарно відходять від спинного мозку. Відповідно до сегментів спинного мозку розрізняють 31 пару спинномозкових нервів: 8 пар шийних, 12 грудних, 5 поперекових, 5 крижових і 1 пару куприкових. Усі вони змішані й містять чутливі, рухові та вегетативні нервові волокна. Із хребетного каналу спинномозкові нерви виходять через міжхребцеві отвори. Кожний із них біля виходу з міжхребцевого отвору розгалужується на чотири гілки. Дві з них довгі — задня й передня, дві короткі — оболонкова і сполучна.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Психолого-педагогічне визначення готовності дитини шестирічного віку до школи
Методика організації навчання учнів на уроках технічної праці на матеріалі вивчення теми «Екскурсії на підприємство»
Основи морального виховання дітей в сім'ї
Предмет і завдання педагогіки. Функції вчителя
Робота майстра виробничого навчання з сім'єю учня