Сторінка
4
Більш наочно та узагальнено динаміку якості основних фондів по економіці України характеризує рисунок 1, на якому наведено зміни коефіцієнта придатності (КП) фондів. Коефіцієнт придатності розраховується за формулою: КП = 1 – КЗ, де КЗ – коефіцієнт зносу основних фондів [7].
Рис. 1. Динаміка коефіцієнта придатності основних фондів по економіці України
Як бачимо з наведеного рисунка, за роки економічних реформ коефіцієнт придатності основних фондів зменшився. Хоча упродовж останніх трьох років темпи падіння значення цього коефіцієнта стабілізувалися, проте стверджувати, що ця тенденція обов’язково зміниться на позитивну динаміку поки що не можна. У даному випадку багато залежить від послідовної та зваженої економічної політики держави й, зокрема, в частині, яка стосується амортизаційних нарахувань. За подібних обставин з якістю фондів і незадовільним станом фінансування капітальних вкладень амортизаційна політика уряду набуває особливого значення. Тут слід чітко усвідомлювати, що перехід від адміністративно-командної системи економіки до ринкової не можна було здійснити без матеріальних і фінансових втрат. Вітчизняна економічна система тільки починає працювати на принципово нових засадах. Відповідно до цього вона, напевно, ще не відповідає своїм оптимальним кондиціям. Процес накопичення та перерозподілу первинного капіталу в економічній системі України наближається до свого логічного завершення. У посттрансформаційних умовах відтворення капіталу здебільшого має простий, а не розширений характер. Під простим відтворенням капіталу тут ми розуміємо заміну або ремонт активів у міру накопичення їх фізичного та морального зносу. Під розширеним – додаткове формування основних фондів не лише за рахунок амортизації, а й інших джерел, зокрема, прибутку.
Отже, для простого відтворення капіталу вкрай важливим інструментом є амортизація. Її механізм необхідно створити та налагодити так, щоб якомога більшими темпами стабілізувати економічну систему та перейти до розширеного відтворення капіталу. Цей процес сам по собі є необхідною умовою довготривалого економічного зростання. За умови розширеного відтворення капіталу головна роль, на нашу думку, належить прибутку, який забезпечує ефективний розподіл первинного доходу в ринковій економіці.
Література:
1. Економіка України: підсумки перетворень та перспективи зростання / За ред. академіка НАН України В.М. Гейця. – Х.: Форт, 2000. – 432 с.; Роль держави у довгостроковому економічному зростанні / За ред. д. е. н. Б.Є. Кваснюка. – К.: Ін-т екон. прогнозув.; Х.:Форт, 2003. – 424 с.
2. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 “Основні засоби” : Наказ Міністерства фінансів України від 27 квітня 2000 року № 92.
3. Статистичний щорічник України за 2001 рік. – С.100.
4. Роль держави у довгостроковому економічному зростанні / За ред. д.е.н. Б.Є. Кваснюка. – К.:Ін-т екон. прогнозув.: Х.: Форт, 2003. – С. 370.
5. Гурков И.Б. Инновационное развитие и конкурентоспособность. Очерки развития российских предприятий. – М.:ТЕИС, 2003. – С. 82.
6. Економіка України: підсумки перетворень та перспективи зростання / За ред. академіка НАН України В.М. Гейця. – Х.:Форт, 2000. – С. 216.
7. Смирницкий Е.К. Экономические показатели промышленности. Справочник. – М.: Экономика, 1974. – С.134.