Сторінка
3
Більш широкомасштабне використання амортизаційних джерел для фінансового забезпечення переходу економіки до інноваційного шляху розвитку зумовлено імманентними властивостями амортизації. Тут можна погодитись з тією думкою щодо амортизаційних відрахувань, яка полягає в тому, що в умовах розвитку ринкових відносин зростає значення внутрішніх інвестицій в економіку, а серед них основну роль відіграють амортизаційні відрахування. Останні, порівняно з прибутком, характеризуються більшою стабільністю і менше залежать від результатів роботи підприємства. Фінансовий результат в економіці ринкового типу, як відомо, є наслідком дії багатьох факторів й, зокрема, кон’юнктурного характеру, які дуже рідко можна передбачити. Це означає, що амортизаційні відрахування, що спрямовуються на фінансування виробничого процесу, накопичуються навіть на збиткових підприємствах, де фінансовий результат є негативним. За таких обставин амортизаційні відрахування залишаються фактично єдиним джерелом відтворення виробничого процесу. У зв’язку з цим актуалізується проблема застосування в фінансовому механізмі країни прискорених методів амортизації.
Економічній теорії відомий цілий ряд методів прискореної амортизації, кожен з яких має переваги та вади порівняно з іншими. Серед найбільш відомих методів прискореної амортизації можна виділити наступні:
– метод зменшення залишкової вартості;
– метод суми чисел (кумулятивний);
– метод подвоєного зниження залишку.
Доцільність застосування того чи іншого методу обчислення амортизаційних нарахувань є елементом облікової політики підприємства, тобто відповідні управлінські рішення приймаються тільки на мікрорівні.
Кожен з названих методів амортизації має свої переваги та недоліки. Зокрема, метод подвійного зниження залишку в короткостроковій перспективі є найбільш привабливим для підприємства, оскільки дозволяє протягом перших років списати на собівартість продукції більшу частку вартості введених у виробництво основних фондів. Враховуючи те, що амортизаційні відрахування для підприємств, які функціонують у ринковому середовищі, що зазнає трансформційних змін, є головним джерелом капітальних вкладень, то цінність цього методу зростає. Водночас, уже у середньостроковій перспективі метод суми чисел (кумулятивний) дозволяє максимізувати термін “окупність нововведень на виробництві”. Отже, зважаючи на ці обставини, не можна однозначно рекомендувати застосування лише того чи іншого методу. Головний висновок, виходячи з аналізу переваг та недоліків методів прискореної амортизації, повинен полягати в тому, що лише менеджмент підприємства повинен визначати методи обчислення амортизаційних нарахувань відповідно до обраної облікової політики. Як відомо, зміни в обліковій політиці підприємства не можуть відбуватися частіше, ніж раз на рік, однак незважаючи на це варіювання методами обчислення амортизаціних відрахувань може бути тим інструментом, який дозволяє максимально корисно і раціонально використовувати для цілей інноваційного розвитку підприємства таке потужне джерело ресурсів, як амортизація.
Формування та розвиток економічних відносин в Україні на основі інноваційної моделі потребує широкомасштабного застосування прискорених методів амортизації. Зокрема, не можна погодитися з тією тезою, що “суцільне примусове застосування прискореної амортизації поширює практику нецільового використання амортизаційних відрахувань (за даними Державної податкової адміністрації, приблизно 40 % нарахованих сум спрямовується на поповнення обігових коштів). Таким чином, йдуть видатки з бюджету в формі податкової пільги (прискорена амортизація), а ефекту у вигляді інвестицій немає. Прискорена амортизація має практичну цінність лише для рентабельних підприємств, а на сьогодні більшість із них залишаються низькорентабельними або збитковими” [6].
Можна погодитися з тим, що частина амортизаційних відрахувань підприємствами використовується не за цільовим призначенням. Однак причина такого стану справ навряд чи криється тільки в амортизаційній політиці, що реалізується в Україні. Очевидно, що тут існує комплексна дія негативних чинників різного походження: від соціальних до суто економічних. Зокрема, суб’єкти господарювання спрямовують амортизаційні відрахування на поповнення обігових коштів внаслідок неефективної податкової політики. Крім того, проблема рентабельності виробництва в Україні залежить безпосередньо від нормативно-законодавчої бази (тут і до цього часу відсутній ефективний механізм банкрутства), приватизаційних процесів тощо. Державна власність все ще залишається тягарем для вітчизняної економіки. У підприємницькій сфері діє політика подвійних стандартів. Приватні структури часто є об’єктами дискримінаційних дій, а нерентабельні державні підприємства отримують всіляку підтримку. Отже, для остаточного твердження про неефективність застосування прискорених методів амортизації, на нашу думку, немає підстав.
Проаналізуємо далі статистичні дані щодо якості основних фондів для того, щоб мати можливість оцінити вплив їхного стану і структури на виробничі та інноваційні процеси в Україні. Динаміку зносу основних фондів за галузями економіки України подано в таблиці 2.
З таблиці 2 простежується загальна тенденція зростання коефіцієнта зносу, який обчислюється як відношення суми зносу до первинної балансової вартості основних фондів, в цілому по економіці України, що не можна вважати позитивною тенденцією.
Так, у 2000 рік найбільша зношеність основних фондів була у сфері заготівель та в транспортній галузі відповідно 56,6 та 50,1. За даними Держкомстату України, у 2002 році найбільш критичне становище з дієздатністю основних фондів зафіксоване щодо водного (знос 62,9 %)та авіаційного транспорту (60,1%). Найкраща ситуація з якістю основних фондів за віковим критерієм станом на 2002 рік у фінансовій сфері (18,8 %) та в секторі державного управління (19 %).
У невиробничій сфері коефіцієнт зносу основних фондів на порядок менший. Станом на 2000 рік середнє значення коефіцієнта зносу становить 34,4 %. Водночас тут також простежується тенденція зростання ступеня зношеності основних фондів з 24,2 % у 1990 році до зазначеного рівня.
Як бачимо, виробничий сектор, в якому, з економічного погляду, у першу чергу повинні відбуватися процеси покращання якості основних фондів, істотно поступається позиціями невиробничій сфері. Цей факт, навіть зважаючи на те, що в передових економіках світу роль сфери послуг зростає, не можна вважати позитивним, якщо враховувати місце економіки України в світовому розподілі виробництва.