Сторінка
67
Під керівництвом учителів, спеціалістів підприємст ва-шефа, батьків і громадськості беруть участь у ство ренні груп, які цікавляться певною професією, вибирають факультативи відповідно до своїх нахилів та інтересів. У навчальних кабінетах, кутках профорієнтації оформ ляють стенди: «Працівників яких професій потребує ваш район?», «Як продовжити освіту і здобути професію?», «Кого готують ПТУ нашого міста?», «Професія буді вельника», «Професії сфери побутового обслуговування», «Робоча професія» та ін. Обладнують пересувні вис тавки літератури, що розповідають про професійно-технічні училища, про спеціальності та спеціалістів, якихвони готують. Беруть участь у бесідах і обговореннях за темами: «Що значить правильно вибрати професію?»,«Обов'язок та інтерес при виборі професії», «Шляхи, які ми вибираємо» та ін. Організовують збирання матеріалів, що висвітлюють основні вимоги до людини, які ставляться різними професіями. Беруть участь у зустрічах з людьми робочих професій.
Знайомляться з Основами законодавства про охорону природи.
Бережуть народне добро, акуратно поводяться з шкільним майном, речами, підручниками; охороняють природу, додержують чистоти. Беруть участь у боротьбі за економію матеріалів та електроенергії, за краще утримання і збереження шкільного обладнання, машин, верстатів, інструменту. Організовують охорону зелених насаджень та водойм, беруть участь у роботі «зелено го» і «голубого» патрулів. Допомагають знищувати бур'яни, шкідників полів, садів та городів. Виявляють потреби школи, знайомляться з перспективним планом її благоустрою, беруть участь у будівництві фізкультур них майданчиків, гео- і метеомайданчиків, теплиць та оранжерей, у будівельних та ремонтних роботах у шко лі; виготовляють нескладні інструменти, сільськогоспо дарський і спортивний інвентар.
Допомагають місцевим органам влади, дружинникам підтримувати громадський порядок, охороняти зелені насадження, тварин, виявляти браконьєрів, порушників громадського порядку, розкрадачів влас ності та природних багатств; беруть участь у роботі за гонів юних друзів природи, юних друзів прикордонни ків, юних друзів міліції. Беруть участь у бесідах і дис путах про непримиренність до дармоїдства й утриман ства, організовують громадську думку колективу проти недбалості та безвідповідальності; вживають заходів громадського впливу на учнів, які несумлінно виконують свої трудові обов'язки.
8. Наука-техніка. Сприяння творчому розвитку особистості.
Вивчають державні документи про оволодіння знаннями та всім багатством світової культури, положення Конституції України про необхід ність оволодіння глибокими і міцними знаннями. Про водять козацькі збори: «Право на освіту в Україні гарантується Конституцією», «Знання по трібні, як гвинтівка в бою», «НТР та наша навчальна праця». Слухають лекції, переглядають та обговорюють кінофільми про найважливіші досягнення нашої науки («Космічна епопея», «Вітчизняна наука і космос», «Нау ка на службі миру», «Наука і мужність»). Проводять зустрічі з передовиками виробництва, науки, культури; беруть посильну участь у пошуково-дослідній та раціона лізаторській діяльності з підприємствами — шефами, радгоспами, колгоспами, навчальними закладами; нав чаються в гуртках «Юний винахідник», «Математика і виробництво», «В світі техніки». Беруть участь у робо ті шкільних лекторіїв, розповідають ровесникам і молодшим товаришам про вимоги до освітнього рівня мо лоді, про роль науки в сучасному суспільстві. Визна чають свої нахили, здібності, вибирають один з можли вих шляхів здобуття середньої освіти (загальноосвітня школа, середній спеціальний навчальний заклад, профе сійно-технічне училище), знайомляться з потребами сво го району в різних професіях; вивчають ту галузь ви робництва, в якій збираються працювати. Беруть участь у зустрічах із спеціалістами промислового та сільсько господарського виробництва, транспорту, сфери обслу говування, з учнями та викладачами технікумів і про фесійно-технічних училищ.
Створюють інформаційні центри «В світі цікавих фактів», «Це цікаво»; оформляють стенди, випускають усні журнали; проводять вечори наукової фантастики, конкурси захисту фантастичних проектів, предметних га зет та бюлетенів, вечори розгаданих і нерозгаданих таєм ниць, запитань і відповідей; навчаються в предметних гуртках, клубах за інтересами; беруть участь у роботі дитячих технічних станцій, лабораторій. Удосконалю ють навички роботи з топографічною картою, користу ються різними видами карт, складають економіко-географічні характеристики галузей народного господарства України, районів, міст. Використовують місцевий географічний матеріал, аналізують та оброб ляють дані, пов'язані з його економікою, місцевими гео графічними природними умовами. Креслять діаграми, графіки та схеми виробничих зв'язків, картосхеми про мислових і транспортних вузлів з позначенням вантажо потоків. Ведуть щоденники екскурсій, походів, беруть участь у козацьких зборах («Як ти організовуєш свою навчальну працю вдома», «Світ тво їх інтересів»); беруть участь у гуртках і семінарах з наукової організації праці «Учись учитися»; знайомлять ся з літературою народів України; вивчають та аналізують її найбагатші національні традиції; дивляться телепере дачі «Винахідник», «Українська мова», «Книга в твоєму житті» та ін. Проводять олімпіади з навчальних пред метів, виготовляють навчальні посібники для шкільних кабінетів, вивчають фотоапарат, проекційний ліхтар, епі діаскоп, кіноапарат, кінокамеру, магнітофон, комп’ютер; керують технічними та предметними гуртками, пізнавальними іг рами учнів молодших класів. Проводять у загонах олім піади, конкурси юних знавців фізики, історії, географії, любителів природи тощо, організовують вечори цікавої науки; знайомляться з життям та діяльністю вчених України, інших країн, з їхніми видатними науко вими відкриттями; готують огляди робіт юних натура лістів. Оформляють стенди «Хочу все знати», «Новини науки і техніки»; набувають навичок групової роботи при розв'язуванні завдань підвищеної складності; бе руть участь в охороні природи, рослин і тварин.
Беруть участь у підготовці та проведенні громадських оглядів знань, у змаганні між класами за право рапор тувати трудовим колективам про успіхи в навчанні; ви користовують раніше набуті вміння та навички у процесі розв'язання колективних пізнавальних завдань; беруть активну участь у роботі органів учнівського само врядування, спрямованій на організацію пізнавальної діяльності в позаурочний час; наслідують девіз козацької організації «Жодного відстаючого поряд»; зу стрічаються з ученими, представниками підприємств про мисловості, сільського господарства, сфери обслугову вання; звітують перед трудовими колективами про взяті зобов'язання. Ведуть у колективі активну боротьбу за знання, допомагають відстаючим.
Учаться раціонально організовувати навчальну пра цю; удосконалюють навички складання математичних розрахунків, різних вимірів та геометричних побудов; оволодівають технікою проведення фізичного, хімічного, біологічного експерименту. Учаться застосовувати здо буті знання під час розв'язання завдань, виконання най простіших розрахунків практичного характеру. Готують повідомлення за джерелами, письмово та усно рецен зують роботи товаришів; самостійно записують основні положення розповідей та лекцій учителя, вчаться виді ляти і запам'ятовувати головне з прочитаного; розв'я зують пізнавальні завдання; учаться встановлювати причинно-наслідкові залежності, аналізувати факти, зна ходити закономірності, вникати у предмети або явища, що вивчаються, виявляти їх особливості, йти від фактів до висновків. Пишуть твори на матеріалі прочитаного та на власному життєвому досвіді, удосконалюють куль туру усної та писемної мови; виступають з доповідями й повідомленнями, знаходять необхідну літературу в ка талогах, складають бібліографічні довідки. Роблять ви писки, складають відгуки про прочитане, обговорюють рекомендовані для позакласного читання книжки, скла дають бібліографію книжок і статей, учаться конспекту вати статті, беруть участь у роботі клубів любителів книжки, обговорюють рекомендовані питання «Як пра вильно читати книжки», «Як навчитися правильно знахо дити потрібну літературу». Учаться самостійно здобува ти знання, користуючись книжками, довідниками, гра фіками, таблицями та іншими джерелами; учаться складати усні й письмові звіти про виконання навчальних та позанавчальних завдань; самостійно складають і ви конують план домашнього читання, читають спеціальні журнали.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Особливості впливу сімейного виховання на розвиток дитини молодшого шкільного віку
Червона калина – символ України
Формування позитивного ставлення до здорового способу життя у молодших школярів на уроках природознавства
Активізація пізнавальної діяльності учнів в процесі навчання математики
Ліворукість як педагогічна проблема в початкових класах