Сторінка
72
Організовують читацькі конференції для молодших школярів, беруть участь у проведенні Тижня дитячої книжки, організовують огляди робіт з книжкою. Виконують обов'язки лаборантів, асистентів, бібліотекарів; створюють козацькі лекторії, готують лекції з різ них проблем науки і техніки, виступають з ними перед своїми ровесниками, молодшими товаришами, шефами. Допомагають школярам підшефного класу в навчанні, організації консультацій, діляться досвідом організації самостійної роботи; проводять олімпіади для середніх та молодших класів, ведуть різні предметні й творчі гуртки; керують гуртками з виготовлення навчально-наочних посібників, організовують вікторини з різних галузей знань, конкурси, олімпіади, випускають шкільні та класні рукописні журнали. Проводять диспути на те ми, пов'язані з обов'язком українського школяра в навчанні: «Навчання—чи це тільки твоя особиста справа?», «Добре навчатися — це обов'язок і ра дість». Організо вують консультації для молодих робітників і колгоспни ків, які здобувають середню освіту без відриву від виробництва. Виконують складні групові завдання пізна вального характеру, беруть участь у підготовці та проведенні навчальних зустрічей з предмета, організовують підготовку і проведення конференції, консультантів, навчального активу, звітують про виконання комсомоль ських доручень, пов'язаних з організацією допомоги, в навчанні.
Вивчають основи НОП та вимоги до культури розу мової праці; знайомляться з тим, як працювали видатні вчені, письменники, діячі мистецтв; органі зовують пропаганду знань про елементи наукової органі зації праці, проводять бесіди «Про наукову організацію розумової праці», «Про режим дня та контроль за його виконанням»; беруть участь у циклах лекцій про культуру та гігієну розумової праці. Створюють семінари «Учись учитися»; використовують стінну пресу та шкільне радіо, виставки книжок, посібників, фотомонтажів, плакатів для пропаганди способів раціональної організації робочого часу; організовують та проводять заняття з молодшими школярами в гуртках «НОП уч ня»; готують та проводять козацькі збори з обго воренням питань наукової організації праці старшокласника; організовують лекторій «Самоосвіта школяра»; проводять обмін досвідом раціональної організації піз навальної діяльності; удосконалюють навички самостій ної організації: конспектують першоджерела, складають тези доповідей, рефератів, продумують плани й послі довність етапів викладу, засоби, методи і прийоми вико нання роботи, розраховують час, організовано виконують намічений план, критично аналізують та оцінюють якість виконаної роботи, порівнюють цілі й результати, засто совують логічні операції: аналіз, синтез, порівняння, узагальнення, абстрагування, конкретизацію, індуктив ний та дедуктивний способи побудови міркувань, доказів та спростувань, установлюють різні види зв'язку й за лежності явищ. Оволодівають основами бібліотечно-бібліографічних знань; знайомляться з публічними та науково-технічними бібліотеками; вивчають історію ви никнення книжки, роль книжки в нас, за ру бежем; уважно стежать за міжнародними виставками книжок, знайомляться з їх тематикою, мистецтвом і тех нікою оформлення, висновками журі за оцінками книжки, із зберіганням книжок, їх видачею читачам, з роботою бібліографічного відділу, читально го залу, міжбібліотечного абонемента. Навчаються ко ристуватися каталогами, бібліографічними довідниками й покажчиками, допомагають бібліотекам організовува ти інформацію про літературу, яка виходить; готують анотації на новини художньої, науково-популярної лі тератури. Знайомляться з методами й способами най простіших наукових досліджень, аналізують ситуації, вичленують пізнавальні завдання, мобілізують свої знан ня і життєвий досвід, прагнуть самостійно знайти новий метод розв'язання, роблять висновки відповідно до но вого випадку, використовують ці висновки на практиці, набувають уміння працювати з приладами, науковою літературою; виконують практичну роботу в лаборато ріях згідно із завданнями вчених, виробничників; ведуть пошукову роботу в геологорозвідувальних партіях, археологічних, етнографічних, фольклорних експедиціях, а також організовують діяльність кабінетів технічної творчості.
Формують громадську думку козацького й класного колективів, спрямовану на рішуче засудження безвідповідального ставлення до окремих шкільних предметів, нерегулярності й штурмівщини в навчанні, не дооцінки НОП, байдужості, безвідповідальності до нав чання своїх товаришів, недооцінки самостійної роботи із самоосвіти.
Вивчають Конституцію України та знайомляться з осно вами трудового законодавства. Вивчають основи сучас ного промислового й сільськогосподарського виробницт ва, принципи планування гос подарства. В процесі вивчення основ наук і трудового навчання набувають необхідних для праці політехнічних знань, умінь та навичок. Беруть участь у систематичній продуктивній праці на промислових та сільгосппідприємствах, навчально-дослідних господарст вах, учнівських виробничих бригадах, лісництвах, у таборах праці й відпочинку, на міжшкільних та навчально-продуктивних комбінатах, у шкільних майстернях. У спільній продуктивній праці з колективами підприємств сприймають передо ві трудові традиції, наслідують їх у житті, показують приклад молодшим товаришам.
Знайомляться з досягненнями новітньої техніки, спо собами підвищення продуктивності праці, оволодівають основами НОП та загальною культурою виробництва. В навчальному процесі, в екскурсіях на промислові під приємства, в безпосередній продуктивній праці дістають уявлення про енергетичні й технічні основи сучасного виробництва, вчаться технічно мислити, читати креслен ня та схеми. Оволодівають умінням та навичками тех нічного моделювання й конструювання в гуртках і сек ціях радіоелектроніки, автоматики й технічної кіберне тики, малогабаритної техніки, картингу, авіа-, судно- й автомоделювання тощо. Читають журнали: «Юний техник», «Техника молоді», «Моделіст-конструктор», науково-популярну й технічну літературу; беруть участь у конкурсах та оглядах технічної творчості, виставках моделей. Проводять обговорення на теми: «Технічний прогрес», «Техніка майбутнього», «Три покоління ЕОМ», «Космічна техніка» та інші. Випускають шкільну стінгазету «Юний технік», проводять технічні вікторини, зустрічі й вечори.
В суспільне корисній продуктивній праці виконують Правила для учнів, додержують норм трудового зако нодавства для неповнолітніх, правил техніки безпеки. Керують усією суспільне корисною діяльністю учнівсь кого колективу в школі та поза школою. Навчають мо лодших товаришів відповідально виконувати обов'язки в органах учнівського самоврядування, правильно ста витися до критики, підкорятися прийнятим рішенням; удосконалюють методи козацького керівництва джурами в суспільно корисній діяльності, показують осо бистий приклад ретельності, відповідальності й ініціати ви в праці. Активно беруть участь у складанні планів діяльності органів самоврядування, в організації пере вірки їх виконання та безпосереднього втілення в життя школи. Планують та здійснюють систему чергувань по школі, розподіляють пости чергових, складають графіки чергувань та стежать за їх виконанням. Беруть участь у складанні планів суспільне корисної та продуктивної праці, в розподілі завдань по класах, в оформленні необ хідної документації, організації виставок, складанні зві тів, підведенні підсумків праці. Організовують громад ське змагання в праці, активно беруть участь у розроб ці умов та системи обліку показників. Допомагають учням УІІ-VIIІ класів організовувати трудові справи, ведуть технічні гуртки в школі, очолюють роботу шкільного бюро винахідників і раціоналізаторів, беруть участь у роботі заводських клубів юних техніків, у юнацьких організаціях Всеукраїнського товариства винахідників і ра ціоналізаторів. Активно допомагають батькам у домаш ніх справах, у догляді за молодшими та в їх вихо ванні.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Фізичне виховання
Методика навчання письмового додавання і віднімання
Пояснення різних станів речовини з погляду атомно-молекулярного вчення
Становлення релігійного виховання у школи європейських країн
Система позакласної виховної роботи Гімназії ім. В.Т. Сенатора Смілянського району Черкаської області