Сторінка
1

Основні складові і можливості комп’ютера. Висловлення в початковій школі

Сучасне життя - це практично безперервний потік інформації, причому в більшості випадків невпорядкованої, хаотичної. Людина має не лише сприймати її, але й певним чином систематизовувати. Така сама вимога висувається й до мислення - воно мусить бути критичним та логічним, оскільки без належного обґрунтування ті чи інші думки не будуть достатньо переконливими для оточуючих. Здатність задовольнити всі ці вимоги є результатом тривалої наполегливої праці, що має починатися ще зі шкільних років.

Вивчення інформатики та інформаційних технологій у початковій школі є невід'ємною частиною сучасної освіти. Метою вивчення інформатики в початковій школі є:

· отримання учнями знань, які формують уявлення про інформаційну картину світу й інформаційні процеси, а також сприяють засвоєнню основних теоретичних понять із базового курсу інформатики та формуванню алгоритмічного й логічного мислення;

· навчити учнів користуватися комп'ютерною технікою як практичним інструментом для роботи з інформацією в навчальній діяльності та повсякденному житті.

Курс інформатики у початковій школі розрахований на молодших школярів, учнів 2-4 класів. Він передбачає розвиток логічного й алгоритмічного мислення, а також оволодіння практичними навичками роботи з комп'ютером.

Зміст курсу побудовано за такими дидактичними принципами:

· відбір і адаптація матеріалу для формування базових знань, які сприяють засвоєнню основних теоретичних понять із курсу інформатики й інформаційних технологій, відповідно до вікових особливостей школярів;

· формування алгоритмічного й логічного мислення в оптимальному віці, розвиток інтелектуальних і творчих здібностей учнів;

· індивідуально-особистістний підхід до навчання;

· опанування пошукового, проблемного, дослідницького й репродуктивного типів діяльності під час індивідуальної та колективної роботи на уроці; додаткова мотивація через гру;

· відповідність санітарно-гігієнічним нормам роботи за комп'ютером.

Педагогічний досвід та проблема, над якою працює наша школа (« Інтеграція інноваційних технологій у традиційну систему навчання і виховання учнів») допомогли мені зробити вибір: саме осособистісно орієнтоване навчання сприяє ефективному розв'язанню вказаних завдань. Тому, розглядаючи проблему організації навчальної діяльності на уроках інформатики у початковій школі, я звернулася до таких технологій, як розвиваюче навчання, критичне мислення,інтерактивне навчання та використання мультимедійних технологій. Усі вони сприяють формуванню та розвитку особистості.

Для рішення цієї проблеми потрібно постійно збагачувати словниковий запас школярів, виробляти вміння зв'язно висловлюватись, розвивати етику мовленнєвого спілкування; вчити учнів контролювати правильність і доцільність своїх висловлювань, розвивати важливі мислительні вміння: спостерігати явища і факти, виділяти їх ознаки, порівнювати (знаходити схоже і відмінне), абстрагувати, класифікувати, узагальнювати, робити самостійні висновки; сприяти розвитку комунікативних умінь та навичок учнів.

Потрібно обирати такі форми і методи, які зрозумілі, доступні дітям певного віку, викликають зацікавленість та бажання працювати, проявляти свої вміння, здібності.

Працюючи над розвитком логічного мислення на кожному уроці: обов'язково включати спеціальні вправи на формування умінь і навичок розумової праці.

Співпрацюючи з учнями класу дотримуватись таких вимог:

Ø на уроці кожна дитина має якомога більше говорити;

Ø вчитель має показувати кожному учневі, що він його зрозумів;

Ø діти мають вчитися аргументувати свої відповіді та робити логічні висновки.

Специфіка предмета інформатики створює найбільш широкі можливості для цілеспрямованого формування не тільки практичних , але й інтелектуальних умінь для досягнення тих навчально – виховних цілей, які постають перед сучасною школою.

Розвиток творчого, логічного мислення учнів на уроках інформатики забезпечуюється обґрунтованим поєднанням традиційних і активних методів навчання, ефективного підбору змісту навчального матеріалу, широкого використання проблемних ситуацій, створення емоційно-доброзичливої пошукової атмосфери.

На уроках потрібно практикувати різні прийоми, щоб формувати в дітей критичне та логічне, творче мислення. Використовувати на уроці цікаві завдання та головоломки, ребуси, які формують в дітей критичне та логічне мислення, творчу уяву. Використовувати інноваційні форми занять: інсценування, інтерактивні уроки. Інноваційні методи сприяють більш високому рівню засвоєння матеріалу учнями.

Спільне обговорення і розв'язування проблемної ситуації дає змогу використати знання з різних предметів, активізує розумову діяльність учнів і формує вміння самостійно розв'язувати проблемні ситуації, мобілізує власні сили як учителя, так і учнів.

Проведення таких занять формує в учнів практичні вміння і навички.

Під час проведення нестандартних уроків спостерігається велика зацікавленість учнів, вони активні, збуджені, працюють із задоволенням. Досвід роботи показує, що для поліпшення розуміння, закріплення та відтворення інформації доцільно проводити такі уроки як: урок-змагання; урок-гра, інтегровані уроки та ін.

Потенційна творчість, як свідчать психологічні дослідження, притаманна кожній дитині. Таким чином, завдання вчителя – створювати умови, за яких схильність дітей до нового, нестандартного, бажання самостійно вирішувати поставлені завдання можуть дістати розвитку.

Другий напрямок реалізації творчої потреби дитини в умовах шкільного навчання – це ігрова діяльність. У грі розвивається уява, утверджуються образи, фантазії, виниклі ідеї, створюються продукти діяльності, які є для дитини емоційно привабливими. Важливість гри у тому, що вона надає дитині можливість помріяти, проявити уяву, дає свободу самовияву і творчості.

Доречно систематично проводити ігри з використанням інтерактивних технологій. Завдання з розвиваючого навчання на уроках інформатики:

· хвилинки - цікавинки;

· ребуси;

· загадки;

· головоломки;

· ігри;

Саме впровадження на уроці розвиваючих ігор може сприяти розвитку пізнавальної активності школярів. Використання нетрадиційних уроків-ігор дає змогу практично застосовувати математичні знання дітей. Для цього я прагну оволодіти сучасними методами, які б пробуджували у школярів бажання пізнавати нове, незвідане. Хорошим доробком у цій справі є розвиваючі вправи та завдання. Набір дидактичних розвиваючих ігор, вправ, може сприяти різноманітним якостям і здібностям дітей, для допомоги у тому, щоб проявляти і реалізовувати пізнавальну активність у процесі розкриття і засвоєння шкільного матеріалу. Розвиваючі ігри, ребуси, логічні завдання дають можливість розвивати пізнавальні здібності, розвивати мислення, просторову уяву, фантазію, пам’ять, увагу дітей, допомагають дитині оволодіти вмінням аналізувати, порівнювати, узагальнювати, проявляти кмітливість і винахідливість. Для цілеспрямованого і постійного розвитку творчих можливостей учнів обираю організаційні методи, форми та засоби навчання,що відповідають цілям і задачам навчально-творчої діяльності.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: