Сторінка
6

Формування мотивації до занять фізичною культурою у молодших школярів

думку дітей: куріння, наркотики, спиртне та екологія

думка батьків: екологія, наркотики, низька якість медичної допомоги.

Вивчення ціннісних орієнтацій батьків показує, що найбільш значущими цінностями у батьків є здоров'я, благополуччя Вітчизни.

Локус контролю у респондентів в основному спрямований на зовнішні чинники, навколишнє середовище, тобто відповідальність за збереження здоров'я як учні, так і їхні батьки на себе, на свій спосіб життя не приймають.

З таблиці 3.6 видно, що успішність в учнів активно займаються фізичною культурою в основному краще, ніж у їхніх однолітків.

Таблиця 3.6

Зв'язок успішності з фізичною підготовленістю (%)

Оцінки

Що не займаються ФК

Займаються ФК

КГ

ЕГ

КГ

ЕГ

Відмінно

Добре

Задовільно

21

15,7

10,5

8,3

29,1

8,3

26,3

15,7

10,5

8,3

20,8

25

З таблиці 3.6 видно, що успішність у учнів, активно займаються фізичною культурою, краще, ніж, аналогічні показники у не займаються. Середній бал у перших становить 18%, у других 15,2%.

На Експериментальне дослідження, спільно з вчителями предметниками, для формування позитивних мотивів нами були розроблені інтегровані уроки фізична культура + математика, фізична культура + позакласне читання.

На другому формуючому етапі дослідження в програму з фізичної культури експериментальної групи нами були включені інтегровані уроки фізичної культури і теоретичні заняття, що включають основи знань про формування здорового способу життя, гігієни, режимі дня, а також знання про свій організм. Для формування позитивних мотивацій у учнів до занять фізичною культурою нами проводилися ігри змагального характеру під час секційних занять із загально-фізичної підготовки в позаурочний час.

Розвиток рухових здібностей здійснюється з урахуванням індивідуальних здібностей індивіда. Для функціонування організаційної - педагогічної системи використовувалися основні принципи реалізації яких не обходимо для ефективного розвитку фізичної культури учнів: принцип безперервності розвитку цілісності розвитку, особистісно орієнтованого характеру системи розвитку фізичної культури учнів і переведення її в режим самоорганізації та саморозвитку.

Наприкінці даного етапу дослідження, з метою простеження зміни мотивацій до занять фізичною культурою, нами було проведено повторне анкетування учнів експериментальної групи (таблиця 3.7).

Аналіз результатів опитування показав, що заняття фізичною культурою з введенням інтегрованих уроків та ігор змагального характеру у секційні заняття сприяли підвищенню основних мотивів на ставлення до занять фізичною культурою у більшості учнів. Так 13,9% учнів зазначили мотив "Покращення фізичної підготовки", 12,2% - "Прагнення показати свої здібності", 11,1% "Поліпшення стану здоров'я".

Таблиця 3.7

Мотиви, які спонукають до занять фізичною культурою учнів у другому етапі.

Мотиви

1. Поліпшення стану здоров'я

2. Бажання виконувати фізична вправа

Задоволення потреб у русі

Прагнення показати свої здібності

Поліпшення фігури

Поліпшення фізичної підготовленості

Бажання отримати гарну оцінку

Щоб не відставати від однолітків

Поліпшення самопочуття

Бажання добре виступити

Спілкування з однолітками

Знизити вагу

КГ

9,7

12,7

8,8

11,2

9,6

7

8,5

7,8

6,2

8,6

5,1

4,8

ЕГ

11,1

11

8,4

12,2

7

13,9

7,9

7,8

4,1

5,3

7

4,3

У ході другого формуючого етапу дослідження нами визначено зв'язок успішності у навчанні з фізичною підготовленістю (Таблиця 3.8).

Таким чином, можна зробити висновок про те, що у зв'язку з введенням досвідчених (інтегрованих) уроків з фізичної культури і збагачення секційних занять іграми змагального характеру, підвищився інтерес учнів до занять фізичною культурою і успішність в цілому.

На заключному етапі дослідження засоби і методи занять залишилися колишніми - інтегровані уроки, ігри змагального характеру, теоретичні заняття

Таблиця 3.8

Зв'язок успішності із заняттям фізичною культурою

Оцінка

КГ

ЕГ

1 зріз

2 зріз

1 зріз

2 зріз

Відмінно

Добре

Задовільно

26,3

15,7

10,5

31,6

26,9

18,8

8,3

2,08

25,0

11,0

30,3

42,4

Крім цього на даному етапі у фізкультурно-масові заходи активно стали залучатися батьки. Зокрема в кінці навчального року нами проводилися сімейні туристичні походи, сімейні естафети, пізнавальні вікторини та ін (Додаток Д). Наприкінці заключного етапу дослідження було проведено третій контрольний зріз для виявлення кінцевих результатів дослідження, під час якого нами був проведено повторне анкетування учнів експериментальних і контрольних груп для виявлення основних мотивів, які спонукають до занять фізичною культурою, а також результатів успішності. Зміна мотивацій до занять фізичною культурою, на заключному етапі експерименту, показують результати анкетування учнів експериментальної групи. Основними мотивами, що спонукають учнів до занять фізичною культурою на даному етапі дослідження, є поліпшення стану здоров'я, бажання виконувати фізичні вправи, задоволення потреб у русі, прагнення показати або перевірити свої здібності (таблиця 3.9). Вони прагнуть до самовдосконалення, самовираження і самоствердження, до задоволення духовних потреби. Ефективність процесу фізичного виховання обумовлена методичної доцільністю його побудови

Таблиця 3.9

Мотиви, які спонукають до занять фізичною культурою учнів на заключному етапі (%)

Мотиви

1. Поліпшення стану здоров'я

2. Бажання виконувати фізична вправа

Задоволення потреб у русі

Прагнення показати свої здібності

Поліпшення фігури

Поліпшення фізичної підготовленості

Бажання отримати гарну оцінку

Щоб не відставати від однолітків

Поліпшення самопочуття

Бажання добре виступити

Спілкування з однолітками

Знизити вагу

КГ

11,8

9,8

13,4

10,3

8,4

7,8

7,4

7,1

7

5

4,7

4,3

ЕГ

14

11,3

12,1

11

5,7

9,5

9

7,6

5,4

5,2

4,7

4,5

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: