Сторінка
5
- дотримання кожним учасником інтеракції рольової функції;
- дотримання інструкцій та правил проведення інтеракції;
- вичерпне використання потенціалу внутрішніх методів, способів,
засобів, дій та операцій.
Організаційно-технічні вимоги:
- обов'язковість попередньої підготовки до інтеракції: планування, розподіл ролей та доручень, консультування, інструктування, виготовлення дидактико-засобового забезпечення заняття;
- підготовка приміщення із врахуванням своєрідності інтеракції (умови для групової роботи, диспуту, дебатів, психодрами тощо);
- розподіл часу на кожний етап заняття;
- логічна завершеність етапів;
- дотримання регламенту, темпу та ритму діяльності;
- дотримання композиції дійства (зав'язка, кульмінація, розв'язка);
- правильність, емоційність, акцентованість мовлення.
Гігієнічні вимоги:
- комфортність;
- профілактика перевтоми;
- чергування праці та відпочинку;
- чистота, порядок.
Технологія тренінгу
Тренінг є незамінним елементом сучасної системи навчання і розвитку дітей та дорослих. Адже тренінг - це, насамперед, навчання, що спирається на суб'єктний досвід. Тренінг також передбачає, що його учасники, крім одержання нової інформації, мають змогу відразу ж використати її практиці, набуваючи уміння та навички. Адже експериментальні психологічні дослідження підтверджують, що людина засвоює 10% з того, що чує, 50% - з того, що бачить, 70% - з того, проговорює, 90% - з того, що робить сама.
В основі тренінгу як методу навчання знаходиться партісіпаторний підхід - участі всіх присутніх у процесі навчання. Переваги тренінгу у тому, що під час його тривання:
- збагачується суб'єктний досвід кожного учасника та демонструється попередньо набутий;
- теорія поєднується з практичними діями;
- немає контролю та оцінювання знань у звичному смислі;
- під час тренінгу навчаються граючись;
- участь у акціях добровільна;
- обстановка комфортна, неофіційна, демократична, безпечна;
- умови навчання для всіх - рівні;
- стосунки між тренером та учасниками довірливі, шанобливі, рівноправні;
- інтер'єр аудиторії нестандартний (відсутні столи, стільці розміщені по колу), що не викликає небажаної асоціації з класом, традиційним навчанням, опитуванням тощо.
Основні психологічні принципи проведення тренінгу чинні для будь-якої інтеракції.
Наведемо їх:
1. Принцип не оцінювання дій та особистості учасників: ведучий (тренер) та учасники не мають висловлювати оціночні судження один про одного.
2. Принцип пріоритету процесу діяльності над її формальним результатом: важливі не "правильно - неправильно", "виконав - не виконав", а психологічні (не формальні) результати: кожний учасник пройшов свій шлях розвитку, пережив певні відчуття тощо.
3. Принцип активності учасників: залучення учнів як суб'єктів тренінгу до програвання ситуацій, виконання вправ, структурованого спостереження за поведінкою інших учасників.
4. Принцип дослідницької творчої позиції учасників: суб'єктивне відкриття учасниками психологічних закономірностей, а також власних особливостей, можливостей та творчих ресурсів. Тренінгове середовище - специфічне креативне освітнє середовище, де постійно виникають проблеми, що потребують нестандартного розв'язання кожним з учасників.
5. Принцип усвідомлення поведінки: передбачає переведення імпульсивних вчинків в поле усвідомлених, за допомогою механізму зворотного зв'язку, який отримує кожний з учасників від інших членів групи.
6. Принцип партнерського спілкування: рівність учасників, міжособистісне спілкування, під час якого враховуються інтереси, почуття, ставлення, переживання кожним учасником освітнього процесу.
Комплексна реалізація даних принципів створює особливі можливості для саморозвитку всіх суб'єктів освітнього процесу в тренінговому освітньому середовищі.
Структура тренінгу
Кожний тренінг, як правило, складається з трьох блоків: вступного, основного та заключного.
Вступний блок включає систему вправ:
"Вступ", "Правила", "Знайомство", "Очікування".
Вправа "Вступ" складається з таких кроків:
представлення тренерів ( в разі, якщо учасники з ними незнайомі); оголошення теми тренінгу;
- ознайомлення учасників з особливостями методики проведення заняття.
Вправа "Правила"- ефективний метод для досягнення атмосфери довіри та співробітництва. Правила приймаються під час кожного тренінгу. Тренер пропонує правила, а присутні можуть його доповнити, деякі зміни. Правила записують на великому аркуші паперу та помістити на видному місці.
Правила можуть бути такими:
1. Цінуйте час.
2. Говоріть по черзі, коротко та нечасто, по темі.
3. Говоріть тільки від свого імені.
4. Будьте позитивними по відношенню до себе та іншим.
5. Правило доповнення: думки, ідеї, пропозиції додаються до вже
висловлених, а не заперечують їх.
6. Правило поваги до своєї та протилежної статі (хлопці – дівчата, чоловіки – жінки).
7. Правило добровільної участі.
8. Правило конфіденційності (особистісна інформація не обговорюється та не розголошується).
Вправа "Знайомство" також передбачає створення обстановки довіри, розкутості, подолання сором'язливості учасників. Ця вправа, як і попередня, є неодмінним етапом тренінгу, навіть, тоді, коли всі учасники тренінгу знайомі один з одним. Під час кожного тренінгу для "знайомства" пропонуються рухливі ігри (типу «Броунівський рух»), нескладні, змагання, нетривалі парні та групові бесіди, інтерв’ю (теми «Яке значення має твоє ім'я", "Рекомендую прочитати, тому що .", "Люблю відвідувати .", "У дитинстві я був ." тощо). Після цього кожний учасник тренінгу розповідає про те, що цікаве, корисне та приємне він дізнався про партнерів.
Така взаємодія налаштовує учасників тренінгу на доброзичливість та приязність у ставленні один до одного.
Вправа "Очікування" допомагає отримати інформацію про те, з якою установкою, метою учасники прийшли на заняття, які знання та уміння вони вже набули і які хотіли б засвоїти під час заняття, на які позитивні зміни у собі вони сподіваються (поглиблення знань, набуття практичних умінь, зміна ставлень, переконань, зміна у поведінці тощо).
Як правило, зміст своїх очікувань учасники коротко записують на папірцях та подають тренеру. Тренер цю інформацію використовує для того, щоб дізнатись про рівень компетентності присутніх, для організації особистісно орієнтованого навчання учасників, для своєчасної перебудови тренінгу в плані його змісту, структури, форм взаємодії, способів отримування зворотного зв'язку тощо.
Кожна вправа під час тренінгу (йдеться про вправи всіх трьох блоків) має відповідати таким умовам:
- наявність мети, цілеспрямування;
- визначення певного місця та ролі з-поміж інших;
- визначення певного часу для проведення.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Технологія проблемного навчання
Комплексне використання засобів наочності в процесі формування природничих знань молодших школярів
Розвиток творчих здібностей з мови молодших школярів
Використання дитячої літератури для формування екологічної культури молодших школярів
Виховання організованості молодших школярів на уроках фізичної культури