Сторінка
2
технологія, що забезпечує та підтримує інформаційні процеси (процеси пошуку, збору, передачі, збереження, накопичення, тиражування інформації та процедури доступу до неї);
цілеспрямована організована сукупність інформаційних процесів з використанням засобів обчислювальної техніки, що забезпечує високу швидкість обробки даних, швидкий пошук інформації, розповсюдження даних, доступ до джерел інформації незалежно від місця їх розташування.
Але всіх їх об’єднують програмно-технічні засоби, що забезпечують виконання, підвищення надійності, оперативності, зниження трудомісткості процесів використання інформаційного ресурсу.
Складовими НІТ є засоби і методи НІТ (табл.1.1).
Складові нових інформаційних технологій
Таблиця 1.1.
Нові інформаційні технології | ||
Засоби НІТ |
Методи НІТ | |
Апаратні |
Програмні | |
ЕОМ, персональні ЕОМ, локальні і глобальні мережі, пристрої введення -виведення, засоби збереження великих обсягів інформації та інше сучасне периферійне обладнання |
Програмні комплекси, інформаційні системи, системи машинної графіки, системи мультимедіа та гіпермедіа, системи штучного інтелекту, програмні засоби міжкомп'ю-терного зв'язку тощо |
Системний аналіз, системне проектування, методи передачі, збереження та захисту інформації, безпаперові технології, методи колективного використання різноманітних інформаційних ресурсів тощо |
У закладах освіти, за О.М. Пєхотою, можна виділити два різновиди нових інформаційних технологій: НІТ навчання і НІТ освіти.
НІТ навчання – сукупність методів й технологій навчально-виховного процесу з використанням новітніх електронних засобів навчання, й передусім ЕОМ.
НІТ освіти, крім складових НІТ навчання, також складають нові засоби й методи керування системою освіти (запровадження баз даних учнів і педагогів, інформаційно-довідкові нормативні й методичні системи, телекомунікаційні системи між школами й установами освіти тощо).
У Національній доктрині розвитку освіти нові інформаційні технології задекларовано пріоритетним розвитком галузі, визначено програму поступової інформатизації такої системи, в якій буде впроваджено дистанційне навчання, комп'ютеризовано бібліотечну справу, навчання вестиметься за індивідуальними модульними навчальними програмами різних рівнів складності і електронними підручниками, в якій буде створено індустрію сучасних засобів навчання.
Реалізація даної програми відбувається поступово і у декількох напрямках.
Перший напрям пов'язаний зі становленням навчальних дисциплін, що забезпечують підготовку учнів у галузі інформатики. Точкою відліку є урядова постанова "Про заходи щодо забезпечення комп'ютерної грамотності учнів середніх навчальних закладів і широкого впровадження електронно-обчислювальної техніки в навчальний процес", прийнята у 1985 року. Ця постанова передбачала введення в 9-10 класах нового предмета "Основи інформатики та обчислювальної техніки". З оснащенням шкіл класами навчальної обчислювальної техніки з'явилася можливість проведення масових педагогічних досліджень з питань використання комп'ютерів у середній та вищій освіті.
Другий напрям пов'язаний з активним використанням комп'ютерів і комп'ютерних комунікацій, застосування яких стає нормою в усіх галузях людської діяльності. Цей процес приносить з собою зміну предметного змісту всіх навчальних дисциплін на всіх рівнях освіти. Починаючи з 2000 року в Україні розроблено понад 20 найменувань педагогічних програмних засобів, що сприяє інтенсифікації навчального процесу з різних предметів.
Третій напрям пов'язаний із впливом інформатизації на мету навчання. Це буде дедалі відчутнішим з розвитком процесів інформатизації суспільства, проведенням робіт з переструктурування знань, накопичуваних людством. Має бути вироблена якісно нова модель підготовки членів майбутнього інформаційного суспільства, для яких здатність до людський комунікацій, активне оволодіння науковою картиною світу, гнучка зміна своїх функцій у праці, відповідальна громадянська позиція і розвинена планетарна свідомість стануть початковою життєвою потребою.
Шляхи виконання даної програми розроблені у нормативних державних документах та освітніх програмах:
Введення в дію:
Закону України "Про Національну програму інформатизації" від 4 ютого 1998 року № 74/98-ВР;
Указу Президента України "Про заходи щодо розвитку національної складової глобальної інформаційної мережі Інтернет та забезпечення широкого доступу до цієї мережі в Україні" 31 липня 2000 року № 928/2000;
Наказу Міністерства освіти і науки України від 07 липня 2000 № 293 "Про створення Українського центру дистанційної освіти", м.Київ
"Концепції розвитку дистанційної освіти в Україні" від 20 грудня 2000р.
Рiшенням Президiї Академiї педагогiчних наук України вiдповiдно до Постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 7 червня 1999 року № 988 16 червня 1999 року створений Iнститут інформаційних технологій і засобів навчання. Завдяки роботі цього інституту в Україні діють багато освітніх проектів, одним з яких є «Апробація новітніх засобів навчання, комплектів обладнання і методичних рекомендацій щодо їх використання для забезпечення навчального процесу з природничо-математичних дисциплін загальноосвітньої школи». Інститутом видається освітянські журнали «Комп’ютер в школі та сім’ї» та електронне наукове фахове видання «Інформаційні технології і засоби навчання». Традиційно інститутом проводяться Міжнародні науково-методичні конференції «Інформатизація освіти України: стан, проблеми, перспективи», науково-практичні семінари «Віртуальна школа: зарубіжний і вітчизняний досвід».
3. Прийнята Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України "Про затвердження Програми iнформатизацiї загальноосвiтнiх навчальних закладiв, комп'ютеризацiї сiльських шкiл" вiд 6 травня 2001 року № 436. Результатом її впровадженя став пілотний проект експериментальної комп'ютерної мережi загальноосвiтнiх навчальних закладiв України, який створений згiдно до наказу Мiнiстерства освiти i науки України № 829 вiд 29 грудня 2001 року на виконання.
4. На виконання завдань, поставлених Постановою Колегiї МОН України i Президiєю АПН України "Про програму спiльної дiяльностi Мiнiстерства освiти i науки України та Академiї педагогiчних наук України на 2002-2004 рр., спрямовану на виконання завдань i пропозицiй, поставлених ІІ Всеукраїнським з'їздом працiвникiв освiти" вiд 22 листопада 2001 року № 12/8-2 розроблено проект Комплексної програми з розробки, виробництва i впровадження у навчальний процес сучасних засобiв та технологiй навчання у частинi, що стосується першочергових заходiв щодо її наукового забезпечення. Проект Комплексної програми схвалено Президiєю АПН України (протокол № 1-7/4-65 вiд 15 квiтня 2002 року).