Сторінка
3

Органiзацiя впровадження новітніх інформаційних технологiй в освіті

5. 28 жовтня 2003 р. Підписано меморандум про співпрацю МОН України з корпорацією Microsoft на п'ять років. Основні напрями співпраці:

сприяння широкому використанню програмних-продуктів Microsoft в середніх і вищих навчальних закладах;

сприяння розвитку науково-дослідних робіт у світі інформаційних технологій;

підтримка заходів, спрямованих на реалізацію у світі інформаційних технологій найобдарованіших школярів, студентів, молодих фахівців та вчених;

робота з локалізації програмних продуктів Microsoft.

6. Участь України в благодійній освітній програмі корпорації Intel «Навчання для майбутнього», яка відповідає вимогам часу і допомагає впроваджувати інноваційні педагогічні та інформаційно-коммунікаційні технології в навчальний процес. По суті, Програма сприяє широкому включенню освітніх закладів України у світовий інформаційний простір та підготовці вчителя сучасного типу, навчає не тільки користуватисья комп’ютером, а й ефективно використоввати його потенціал у навчальному процесі. В Україні програма реалізується спільно з МОН України, ЦІПО, НМЦ СО/ВО та Intel. Навчання вчителів відбувається в ОІППО, а також на базі опорних шкіл, яких вже понад 500.

7. Розробка нормативних концептуальних постанов:

Постанова Верховної Ради України "Про затвердження Завдань Нацiональної програми iнформатизацiї на 2006-2008 роки" № 3075-IV від 4 листопада 2005 р.

Постанова КМУ "Про затвердження Державної програми "Інформаційні та комунікаційні технології в освіті і науці" на 2006-2010 роки" від 7 грудня 2005 р. № 1153 .

Перспективні напрями застосування комп’ютерних технологій у загальноосвітніх навчальних закладах

На думку Президента АПН України В.Г. Кременя, школа „з класами, в яких розташовані тільки парти і дошки, а під час навчального процесу використовуються лише підручники, відійшла в минуле. Сучасна школа неможлива без комп’ютерної техніки, сучасних кабінетів фізики, хімії, біології”.

Інформаційні технології відкривають учителям і учням доступ до нових нетрадиційних джерел інформації, містять якісно нові можливості для навчання та творчого розвитку. Основною метою впровадження НІТ у навчання є підготовка учнів до повноцінної життєдіяльності в умовах інформаційного суспільства.

Відповідно до мети виділяються такі педагогічні завдання нових інформаційних технологій навчання у закладах освіти:

інтенсифікація всіх рівнів навчально-виховного процесу, підвищення його ефективності та якості;

побудова відкритої системи освіти, що забезпечує кожній дитині та дорослому власний шлях самоосвіти;

системна інтеграція предметних галузей освіти;

розвиток творчого потенціалу учня, його здібностей до комунікативних дій;

розвиток умінь експериментально-дослідницької та пізнавальної діяльності;

формування інформаційної культури учнів.

Комп'ютер може використовуватися на всіх етапах навчання і при цьому він виконує різні функції: учителя, інструменту пізнання, об'єкта навчання, інформаційного середовища. Важливим є те, що нові інформаційні технології навчання дають змогу розв'язувати досить складні дидактичні завдання[5]:

вивчення явищ і процесів у мікро- та макросвіті, у складних технічних і біологічних системах на основі використання засобів комп'ютерної графіки та комп'ютерного моделювання;

представлення в зручному для вивчення масштабі часу різних фізичних, хімічних, біологічних та соціальних процесів, які реально відбуваються з дуже великою або дуже малою швидкістю.

Засоби нових інформаційних технологій навчання, що використовуються у закладах освіти, підрозділяються на апаратні (комп'ютерні класи, навчальні комп'ютерні мережі, електронне демонстраційне обладнання, персональні комп'ютери), програмно-методичні (педагогічні програмні засоби і програмно-методичні комплекси) та навчально-методичні (посібники, документація, інструктивні матеріали) Педагогічні програмні засоби (навчальні комп'ютерні програми), які застосовуються в школі, можна поділити на такі види: навчальні, контролюючі, додаткові, багатофункціональні.

Залежно від того, які засоби використовуються і з якою метою, змінюються форми та методи нових інформаційних технологій навчання, що застосовуються в кожному випадку.

У літературі виділяються три напрями використання комп'ютерних технологій навчання.

«Проникаюча» технологія (фрагментарне використання за окремими темами або для виконання окремих дидактичних завдань).

Основна технологія (найважливіша з технологій, які використовуються в навчанні, пов'язана із застосуванням комп'ютерних моделей).

Монотехнологія (використання комп'ютера не тільки під час навчання, а й в управлінні навчально-виховним процесом).

Сьогодні найбільш реалізованим у практиці роботи шкіл є напрямок використання комп'ютерної технології як проникаючої, тобто фрагментарне використання комп'ютерів у навчально-виховному процесі в рамках традиційної моделі навчання для розв'язання окремих дидактичних завдань. За такого підходу в учителів з'являється можливість поєднання різноманітних традиційних технологій навчання з інформаційними. У цьому разі використання нових інформаційних технологій пов'язане з розв'язанням дидактичних завдань кількох типів:

1. Виконання обчислювальних операцій та для друкування текстів (наприклад, дидактичних матеріалів).

2. Додаткова та довідкова навчальноа інформація. Така інформація подається на Інтернет-сайтах або на CD у вигляді «електронних» довідників, книг, енциклопедій (наприклад, «Большая энциклопедия Кольера», «Большая энциклопедия Кирилла и Мефодия»).

3. Засіб наочності. Сутність багатьох процесів і об'єктів мікро- та макросвіту може бути показана наочно шляхом демонстрації їх моделей, анімаційних ілюстрацій за допомогою мультимедійних програм у комп'ютерних класах або у комп'ютерних класах у позаурочний час.

Виконання навчальної та контролюючої функції. Педагогічні програмні засоби відповідного типу виготовлені у вигляді тренажерів, репетиторів, контролерів (наприклад, програми TeachPro компанії «Магнамедиа», «Репетитор Кирилла и Мефодия»). Нині часто використовуються довідково-контролюючі програми з деяких шкільних предметів у різних класах (наприклад, «Репетитор 11 класс» компанії Absolute Soft Corporation).

Дослідницька діяльності учнів в позаурочний час особливо важливе для навчання талановитої молоді.

Другий напрямок використання нових інформаційних технологій у навчанні — як основної технології — пов'язаний з впровадженням навчальних комп'ютерних моделей, імітаційно-моделювальних програм, дистанційного навчання з використанням можливостей Інтернету. Цей напрямок може складатися з таких видів пізнавальної діяльності:

імітація експерименту;

дослідницька робота в комп'ютерній лабораторії;

обчислювальні експерименти;

телекомунікаційні навчальні проекти.

При цьому, з'являється можливість проведення експериментів із візуалізацією результатів на екрані, перевірки та обґрунтування або спростовування учнями певних гіпотез. Цей напрямок стосується нетрадиційної моделі навчання і може бути реалізований у закладах нового типу, для навчання обдарованої молоді, на факультативних заняттях та в умовах дистанційної освіти.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: