Сторінка
6
Формування методичної компетентності майбутнього вчителя англійської мови початкової школи з лексики
Навчання лексичного матеріалу займає важливу ланку у навчанні іноземної мови. Це пов'язано з тим, що лексику неможливо розглядати відокремлено від інших рівнів мови та видів мовленнєвої діяльності. Вивчаючи лексичний матеріал, необхідно сприймати різноманітні граматичні форми слів та граматичні структури та вміти правильно відтворити фонетичну оболонку слова. Також в процесі навчання лексики активізуються усі чотири види мовленнєвої діяльності: читання, аудіювання, письмо, говоріння. Для кращого засвоєння лексичного матеріалу необхідно застосовувати різноманітні вправи, задіяні на кожному з видів мовленнєвої діяльності.
Тому формування методичної компетентності майбутнього вчителя англійської мови початкових класів з лексики є досить актуальним. Важливими аспектами цього питання є такі, як поняття лексичної компетенції, формування лексичних навичок, принципи відбору лексичного матеріалу, труднощі, що виникають при вивченні лексики. Розглянемо детальніше ці теоретичні положення.
Поняття лексичної компетенції
Як відомо, під лексичною компетенцією розуміють лексичні знання, а також здатність використовувати мовний словниковий запас у мовленні: усному (аудіювання, говоріння) і писемному (читання, письмо).
Лексичні знання включають:
знання про звукову форму лексичної одиниці (ЛО), необхідні для її правильної вимови та розпізнавання і розрізнення на слух;
знання про графічну форму, правила орфографії, необхідні для правильного написання ЛО та розпізнавання і розуміння її при читанні;
знання з граматики, необхідні для утворення словоформ;
знання семантики слів, необхідних для утворення вільних словосполучень;
знання, пов'язані з правилами сполучуваності відповідних слів у мові, що вивчається.
Серед основних елементів лексичної компетенції виділяють:
лексичні елементи;
граматичні елементи.
Лексичні елементи – це:
сталі вирази, складені з кількох слів, що вивчаються та вживаються як одне ціле;
ізольовані слова.
Сталі вирази включають:
стереотипні формули, часто вживані як:
індикатори мовних функцій: How do you do? Good morning!
прислів'я: Who doesn't eat bitter doesn't know sweet!
архаїзми: Be off with you!
мовленнєві сталі звороти:
сталі метафори, семантично неподільні, наприклад: It's a long shot (= unlikely to succeed);
засоби підсилення, наприклад: As white as snow (= a sheet);
(їх вживання часто обумовлюється контекстом та реєстром мовлення);
сталі структури, які вивчаються та вживаються як одне ціле, що їм надають смислу, додаючи певні слова або вирази: Please may I have…
інші сталі вирази:
вербальні: to put up with;
прийменникові: in front of;
сталі словосполучення, що складаються із слів, які часто вживаються: to make a mistake.
(2) Ізольовані слова включають слова відкритого класу: іменник, прикметник, дієслово, прислівник, але можуть також включати закриті лексичні ряди слів (наприклад, дні тижня, місяці року, міри ваги та розмірів тощо).
Граматичні елементи належать до закритих класів слів, наприклад:
артиклі (a, the);
займенники (some, many, all);
числівники (one, first);
вказівні займенники (This, that, these, those);
особові займенники ( I, he, she, they, we, you);
питальні та відносні займенники (who, what, which, where, how);
присвійні займенники (my, your, his, her, its);
прийменники (in, at, by, with, of);
допоміжні дієслова (be, do, have, modals);
сполучники (and, but, if, although);
частки.
Лексична компетенція розвивається за допомогою:
експозиції слів та сталих виразів, які використовуються в автентичних усних чи письмових текстах;
дедукції (здогадки) або використання словника в ході виконання завдань;
презентації слів у контексті;
презентації слів з використанням наочності;
заучування списків слів з перекладом;
розглядання семантичних та лексичних полів;
тренування у використанні одномовних та двомовних словників, глосаріїв та тезаурусів, інших довідників;
пояснення функцій лексичної структури і наступного його використання (наприклад, деривація, суфіксація, синонімія, антонімія, складені слова, коллокації, ідіоми тощо);
системного вивчення різної дистрибуції лексичних елементів (контрактивна семантика).
Розглядаючи зміст формування лексичної компетенції молодших школярів, не слід забувати про освітню і розвиваючу цінність навчання іншомовного лексичного матеріалу. Адже спеціальними дослідженнями доведено: завдяки кумулятивній (тобто накопичувальній) функції мова на рівні всіх своїх одиниць і насамперед на рівні слова не лише віддзеркалює сучасну культуру, але й накопичує і зберігає досягнення пізнавальної діяльності людства, закріплює й відображує у своїх формах та одиницях минулий і сучасний стан культури, пізнання яких опосередковано мовою. Зважаючи на це положення, навчання лексичного матеріалу має бути органічно пов'язано з формуванням в учнів здатності успішно навчатись (як у лінгвістичному, так і в соціокультурному плані), а також з формуванням евристичних умінь учнів, важливість яких наголошується експертами Ради Європи з мовної освіти. Йдеться про формування здатності учня застосовувати інші компетенції, для того, щоб діяти (на основі спостереження, здогадки про значення того, за чим спостерігаєш, аналізу, узагальнення, запам'ятовування і т.д.) у специфічній навчальній ситуації.
Мета і зміст формування лексичної компетенції молодших школярів зумовлюють правомірність застосування наступних принципів при роботі з іншомовним лексичним матеріалом:
принцип диференційованого підходу до навчання лексики;
принцип урахування вікових та індивідуальних особливостей дітей;
принцип посильної філологізації навчального процесу;
принцип комунікативно-ігрової спрямованості навчання;
принцип інтенсивності початкового етапу.
Отже, під лексичною компетенцією розуміють лексичні знання, а також здатність використовувати мовний словниковий запас у мовленні: усному (аудіювання, говоріння) і писемному (читання, письмо). Лексичні знання охоплюють знання про всі сторони ЛО (фонетичну, граматичну, семантичну, графічну), а також про правила сполучуваності відповідних слів у мові, що вивчається. Майбутній вчитель повинен бути ознайомлений з вищенаведеними прийомами розвитку лексичної компетенції та принципами роботи з іншомовним лексичним матеріалом.
Формування лексичних навичок англійської мови
Центральною ланкою в роботі над засвоєнням лексичного матеріалу є формування лексичних навичок, які визначають лексичну правильність мовлення.
Мета навчання лексичних засобів спілкування полягає в оволодінні учнями навчальним матеріалом для здійснення спілкування і взаємодії в ситуаціях, які моделюються на уроці і які мають бути наближені до умов реальної комунікації. Тому вчитель має забезпечити не тільки мотивацію ознайомлення з новими ЛО, але й мотиви кожного завдання і вправи при організації тренування. Наприклад, мотивом для засвоєння назв свійських тварин служить запрошення відвідати Лондонський зоомагазин та усвідомлення учнями необхідності підготуватися до розмови з продавцем, отримати потрібну інформацію, пов'язану з перспективою їхньої діяльності. Доцільним у цьому плані є ознайомлення дітей з деякими стереотипами поведінки британців – їх ставлення до домашніх тварин, що має розширити коло країнознавчих фонових знань учнів. Отже, подача нової лексики має відбуватися в цьому разі за допомогою лінгвокраїнознавчого коментаря, предметної та зображальної наочності .
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Основні вимоги для підготовки викладача дизайнерських дисциплін до проведення занять у Дніпропетровському театрально-художньому коледжі
Вітчизняна історія в системі підготовки спеціалістів вищої кваліфікації
Театралізація і драматизація як метод активного навчання
Місце сім’ї у навчально-виховному процесі
Пізнавальний інтерес, його структура і особливості дослідження