Сторінка
2
Державна політика залучення іноземних інвестицій здійснюється Кабінетом Міністрів і Національним банком України, регулюється Верховною Радою.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 5 травня 1997 року № 414 із змінами та доповненнями від 26 січня 1998 року № 98 визначено порядок одержання і використання іноземних кредитів, повернення яких гарантується Кабінетом Міністрів України незалежно від форми власності юридичних осіб-резидентів.
Процедура одержання гарантій повернення кредитів інвестору передбачає два етапи. Перший – попередній розгляд питання про доцільність остаточного опрацювання проекту і можливості надання гарантій Кабінетом Міністрів України. Другий – остаточний розгляд питання доцільності надання гарантій Кабінетом Міністрів України.
Безпосередньо питаннями залучення іноземного капіталу в Україну займаються державні структури, створені на основі указів Президента України (табл. 2).
Таблиця 2
Державні структури з залучення іноземного капіталу
Державні інститути Валютно-кредитна рада Кабінету Міністрів (ВКР) |
Функції Подає на розгляд Кабінету Міністрів України проекти рішень про надання іноземним кредиторам державних гарантій при одержанні кредитів |
Палата незалежних експертів з питань інвестицій |
Постійно діючий консультаційно-дорадчий орган при Президентові країни, метою якого є попередження конфліктів між іноземними інвесторами та органами виконавчої влади |
Консультативна рада з питань іноземних інвестицій в Україну |
Створена при Президентові країни для опрацювання і реалізації державної політики щодо залучення і використання інвестицій із-за кордону |
Національне агентство України з реконструкції та розвитку (НАУРР) |
Бере участь у формуванні державної політики щодо залучення іноземних інвестицій та забезпечує координацію співробітництва міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій з міжнародними фінансовими організаціями та здійснює контроль проектів, які вони підтримують |
Державний інвестиційно-кліринговий комітет Координаційна рада з питань інвестиційно-клірингового співробітництва |
Розглядає питання в рамках інвестиційно-клірингових відносин, пов’язаних із залученням інвестиційних ресурсів |
Національне агентство України з реконструкції та розвитку створене в липні 1996 року на базі Української державної кредитно-інвестиційної компанії (постанова Кабінету Міністрів України від 4 грудня 1995 року № 793), яка не мала правового статусу центрального органу виконавчої влади. Національне агентство України з реконструкції та розвитку має статус міністерства і виконує функцію контролю за використанням коштів, що надходять.
Усі державні структури справляють певний вплив на процес залучення інвестицій із-за кордону в національну економіку країни. На регіональному рівні в управлінні іноземними інвестиціями беруть участь органи місцевої адміністрації, їм делеговані функції соціально-економічного розвитку регіонів.
Країни СНД, у тому числі й Україна, і Східної Європи вважали прямі іноземні інвестиції основним джерелом розвитку у перехідний період. Хоча частково вони і відіграють певну роль у розвитку економіки, але беручи до уваги економічний стан країни, підтримка їх незначна. Саме у зв’язку із значно менш сприятливим кліматом обсяги вкладення капіталу найбільш розвинених країн – основних реципієнтів країни, що розвиваються, і колишні соціалістичні країни – незіставно малі [1].
Так, за даними німецьких спостерігачів за семирічний період обсяг прямих іноземних інвестицій в кількісному виразі як у процес економічного зростання, так і у фінансування внутрішніх інвестицій в країнах-реципієнтах був невеликим, із загальної суми прямих іноземних інвестицій у всіх 26 країнах, де провадяться реформи, близько 40% направлені в Угорщину і 70% у країни Східної та Центральної Європи.
В Україні на душу населення припадає близько 85 дол. США іноземних інвестицій. Це останнє місце серед східноєвропейських країнах, в яких проводяться реформи (наприклад, у 1996 році: Угорщина – 1000 дол. США на душу населення, Чехія – 400, Естонія – 320, Польща – 140) [2].
Іноземні інвестиції нерівномірно розподіляються по регіонах країни. Найбільш пріоритетними щодо аналізу політики реформ є Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Київська, Львівська, Одеська, Харківська області, а також м. Київ. Великий обсяг інвестицій надходить в Україну із США, Німеччини, Великобританії. Західні інвестори вкладають капітал насамперед у галузі машинобудування і металургію.
У галузевій структурі агропромислового комплексу України іноземні інвестиції спрямовуються переважно не в первинну переробку сільськогосподарської сировини, тобто не в ті підприємства, які безпосередньо пов’язані Із сільським господарством, а пріоритетною галуззю, що одержує великий обсяг іноземних інвестицій, є харчова промисловість, яка має понад 20% у загальному обсязі інвестицій, сільське господарство одержує в 10 разів менше (2,2%). іноземні інвестиції в АПК спрямовуються переважно для розвитку харчової та „переробної промисловості.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Міжнародний лізинг в системі світогосподарських зв’язків
Казенні палати як фінансовий елемент системи місцевого управління в Україні у першій половині ХІХ ст. (за матеріалами Волинської губернії)
Швидкість обігу грошей та фактори, що їх визначають
Аналіз фінансового стану Основ’янської ди станції колії Південної залізниці
Валютна система України. Проблемні аспектами функціонування у міжнародних валютних відносинах